V příštích dnech budou Alpy a částečně i Česko pod vlivem tlakové výše – ustane sněžení, vyjasní se a stoupnou i teploty.

Podrobnou předpověď počasí na 9 dní ve 300 střediscích sledujte na SNOW.CZ:

http://snow.cz/…poved-pocasi


Česko: hory jsou na tom velmi dobře

Přelom roku byl z hlediska sněhových podmínek nevyzpytatelný – rychle se střídaly mrazivé dny se sněžením i oblevové s deštěm a v některých dnech byl i na hory smutný pohled. Vydatné sněžení posledních dní obraz opět zcela změnilo. Po třech letech, kdy ležel desítky dní sníh i v nejnižších polohách (a na horách ho občas nebylo o moc více), se situace otočila – nejníže položená střediska jsou na tom bídně, na horách je sněhu dostatek, v Krkonoších jde dokonce o sněhově nejbohatší začátek ledna posledních 5 let. Dlouhotrvající teplo v nížinách zatím nedovolilo zahájit sezónu ani českosibiřskému Monínci.

Podle měření Horské služby leží na hřebenech v Jizerských horách, Krkonoších, v Jeseníkách a na Šumavě okolo metru sněhu, v Orlických horách, Beskydech a v Krušných horách mezi půl a tři čtvrtě metru.

V provozu jsou lanovky a vleky ve všech horských střediscích. Omezený provoz má z nejznámějších Ještěd, Mladé Buky v Krkonoších, Karlov v Jeseníkách nebo šumavské Lipno. V nejníže položených centrech mimo hory naopak sezóna často ještě nezačala.

Česko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…eme/13-cesko

Slovensko: konečně přírodní sníh

V posledních dvou sezónách si slovenská střediska sněhově moc nevýskala, letos jim dopřál až začátek ledna. Vlivem větru je výška sněhu velmi nerovnoměrná – od 20 do 120 cm. Jen v neděli přitom připadlo okolo 20 cm.

V provozu a s většinou otevřených sjezdovek jsou všechna významná horská střediska, naopak podhorská centra jsou často bez sněhu.

Slovensko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…42-slovensko

Rakousko: mnohde sněhu víc než nutno

Vydatně je sněhem zasypaná většina Rakouska – vyhlášené „sněhové mísy“ jako Arlberg se topí až ve třech metrech prašanu a přetrvává tam až 4. stupeň lavinového nebezpečí, neboť jen od čtvrtka tam přibylo až 180 cm. Sněhově chudě jsou na tom naopak jihorakouské Korutany (zejména východní část), kde si ale vypomohli zasněžováním.

Sjezdovky jsou až na výjimky způsobené aktuálními povětrnostními podmínkami v provozu prakticky všechny.

Rakousko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/1-rakousko

Itálie: čím severněji, tím lépe

Ani přes sněžení na začátku roku na tom Itálie není s přírodním sněhem příliš slavně – směrem k jihu sněhové pokrývky rapidně ubývá. Zatímco sever Dolomit je dostatečně bílý (40 až 60 cm přírodního sněhu ve 2 000 m n. m.), jižněji situovaná střediska (San Martino di Castrozza, Civetta) mají stále jen tenkou vrstvu (10 až 30 cm) a situaci zatím nezachránila ani děla a tyto areály jedou v omezenějším provozu. Všechny sjezdovky ještě nejsou sjízdné ani v Bormiu, Livignu (50 až 90 cm přírodního sněhu ve 2 000 m n. m.) nebo ve Val di Sole (Folgarida Marilleva, Pejo) a ve Val Rendeně (Madonna di Campiglio, Pinzolo) s 40 až 80 cm – většina včetně hlavních spojení již nicméně funguje.

Itálie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…me/34-italie

Švýcarsko: dvakrát tolik sněhu než obvykle

Ve většině horských středisk dále vydatně připadlo začátkem roku, přičemž dvoj- až čtyřnásobné množství sněhu oproti průměru leželo ve většině horských středisek Švýcarska už o Vánocích. Ve 2 000 m n. m. leží nejčastěji mezi 120 a 200 cm přírodního sněhu a v posledních dnech si polepšil i dosud chudší Engadin.

Plný provoz hlásí téměř všechna střediska.

Švýcarsko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…28-svycarsko

Francie: sněhově vydařená sezóna

Nadprůměrně dobře na tom byla Francie už před Vánoci a od té doby sněhu ještě přibývalo, zejména v Severních Alpách. Otevřena je naprostá většina sjezdovek.

Francie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/23-francie