Na první skialpovou túru nevyrazí člověk nikdy sám, podobně na první pořádný freeridový výlet. Nejenže je k tomu potřeba know-how a vybavení, ale zejména znalost bezpečnostních zásad. Teoretická i praktická.

A přinést zájemcům vše výše uvedené je právě úkolem SNOWfestu. Špičkoví odborníci horských sportů se na něm rozdělí s účastníky o trochu svého know-how v posluchárně i na kopci. A samozřejmě si všichni užijí pořádné zimní zábavy – s dobrou výbavou, bezpečně, efektivně.

Zásadní novinka SNOWfestu 2012 je nový hlavní partner, kterým se stala společnost Hudy Sport, bezpochyby firma, která má k horským sportům nejblíže a kde snad každý zaměstnanec je skialpinista, horolezec, freerider… Je tedy reálný předpoklad, že Hudy Sport a lidé s ním spojení pomohou přinést na SNOWfest – pardon, Hudy SNOWfest nové pohledy.

Hudy Sport je ale v první řadě prodejce špičkového vybavení do přírody, takže se můžeme těšit na testování třeba lyží Black Diamond a dalších produktů. Hudy Sport je zároveň pořadatel série Hudy SNOW tour, kde si můžete horské lyžařské sporty nejprve nezávazně a pod vedením odborníků osahat (více zde), a až pokud vás to chytne vyrazit do skutečných hor na Hudy SNOWfest, do pečlivě voleného švýcarského Lenzerheide.

A letošní program?

TELEMARK CAMP

Významnou novinkou je telemarkový program, který letos oživí SNOWfest vůbec poprvé! Povedou nejlepší čeští lektoři z APULu pod vedením Ondřeje Nováka, redakčního člena SNOW, zkušeného učitele lyžování a vedoucího vzdělávání APULu. K dispozici bude účastníkům i telemarková půjčovna, tedy není potřeba před akcí shánět speciální vybavení. Telemark je nejenom úchvatný jízdní styl, ale i velmi dobrá průprava pro sjezdové lyžování obecně. Znalost telemarku napomůže spojit doposud nepoznané souvislosti a zvýšit vaši lyžařskou úroveň a zdatnost.

FREERIDE COACHING

Velmi populární program, který na SNOWfest láká pravidelně nejvíce lyžařů a snowboardistů. Lyžování ve volném terénu pod vedením předních českých (a švýcarských) freeriderů je jedna z cest, jak se dostat freeridu pod kůži, jezdit lépe a bezpečněji. Mezi guidy programu jsou osobnosti českého freeridu: Honza Schauer, guru českých riderů a autor jediné české knihy o freeskiingu, nejlepší čeští a slovenští pro rideři (doposud se zúčastnili Robin Kaleta, Simona Hrstková, Monika Tatarková, telemarkista Marek Macháček...). Kdo konkrétně pojede letos, upřesníme. Na všechny české kauče pak dohlíží Tom Elias, Švýcar s českými kořeny, který přes deset let působí ve Švýcarsku coby učitel lyžování a průvodce. O jeho lyžařských schopnostech hovoří i jeho tři vítězství ve freeride závodě Fearnada.

Pieps SKITOUR CAMP

Skitouring nebo také skialpinismus je právě tím sportem, který se sami nenaučíte a nemůžete jej provozovat bez doprovodu. Každý začínající skialpinista musí prodělat první túru s někým, kdo mu předloží základní znalosti, na kterých může kolikrát záviset i sportovcův život. Na Skitour Campu můžete absolvovat jak své první skialpové krůčky, tak si užít nové, neznámé túry v doprovodu zkušeného průvodce. Letos jím bude Michal Bulička, instruktor skialpinismu Alpenverein, specializovaný autor píšící pro odborná média (Hudy info, SNOW), tedy jeden z nejpovolanějších Čechů. Více o Michalu Buličkovi naleznete zde. Program bude kombinován s lavinovým kempem, který povede horský vůdce UIAGM Karel Kříž. Ten bude mít na starost v první řadě lavinovou prevenci, nicméně také aplikovanou v akci při freeridu a skialpinismu. Karel Kříž je horským vůdcem, který působí v rakouském horském středisku Sölden. Více o Karlovi naleznete zde. Na SNOWfestu bude zároveň jako ambasador společnosti Pieps, předního výrobce záchranných lavinových prostředků.

Scott FREERIDE FIRST STEPS

Program zaměřený pro všechny adepty freeridu, kteří ale zatím nenabyli takové lyžařské kvality, aby si do volného terénu troufli. Jejich první freeridové kroky (Freeride First Steps) tak mohou absolvovat společně s našimi profesionály z APULu (Asociace profesionálních učitelů lyžování). Odborník na výuku lyžování je přínosem pro všechny lyžaře, začátečníky pak tím spíš, a pomůže jim se vyvarovat zbytečných chyb, zlozvyků a návyků, které je pak obtížné odstranit. Program je vhodný také pro vaše partnery, kteří nestačí na vaše lyžařské dovednosti a nemohou tak absolvovat lyžařský den s vámi. Freeride First Step vám umožní strávit společnou dovolenou v páru, aniž byste se museli omezovat ve svých aktivitách.

FREESKI TEST

Testování speciálních lyží pro freeridu a blízké discipliny. Očekáváme kolem 60 párů lyží od několika značek. Testování lyží je jedinečná možnost, jak pochopit rozdíly mezi jednotlivými modely a souvislosti mezi konstrukčními prvky lyží, jejich vlastnostmi a sněhovými podmínkami. A třeba si i vybrat ten z modelů, který člověku nejvíce padne. Testovat se budou zejména modely pro příští lyžařskou sezónu 2012/13.


Doprovodný program SNOWfestu

Vedle nezbytného programu týkajícího se lavinové prevence a akcí s ním spojených bude každý večer věnován tematickému programu – přednášce, diskuzi nebo třeba filmovému večeru.
Za doprovodný program se dá považovat i Photo Shooting: focení účastníků v akci fotografy z časopisu SNOW a webu Freskiing.cz. Každý z účastníků by si měl odvézt své jedinečné akční fotografie, které by v horských podmínkách sám sotva pořídil. Z celého festu vznikne i filmový materiál, kde se budete moci sledovat dokonce v pohybu!

Více na www.snowfest.cz