Sobota - muži:

Adelboden hostil obří slalom mužů. V tomto švýcarském středisku měli organizátoři velké starosti s čerstvě napadaným sněhem. Jen z pátku na sobotu ho připadl jeden metr. Díky snaze 60 dobrovolníků se podařilo trať připravit a závod nebyl v ohrožení. Trať byla velice náročná. Čerstvý sníh nezmrzl a tak se tvořila menší koryta. Závodníci museli bojovat i se špatnou viditelností, kdy jim dělaly problémy terénní vlny, jež byly v difuzi jen těžko ke spatření. První kolo zvládl nejrychleji Marcel Hirscher, a to i přes skutečnost, že tři brány před cílem přišel o hůlku, kterou ztratil po zavléknutí ruky mezi brány. Majitel Malého křišťálového globu z loňska, Ted Ligety, zaostal o 0,07 s. Třetí místo držel po prvním kole vítěz posledního „obřáku“ M. Blardone. Velkou radost všem českým fanouškům udělalo duo Bank a Krýzl. Oba čeští zástupci v závodě zajeli čas, který je posul do druhého kola. Krýzl skončil na 28. příčce a Bank na 19.

Druhé kolo, které stavěl italský trenér A. Prosch, bylo náročné nejen mnoha průjezdnými bránami, které závodníky vyvedly z rytmu, ale také kvalitou sjezdovky. To se stalo osudným mnoha velkým jménům ve startovním poli. Svindal i Hannes Reichelt, adepti na umístění v první desítce, po problémech nakonec závod nedokončili. Bohužel druhé kolo bylo osudné i pro jednoho z Čechů. Ondřej Bank, který se poprvé po vážné nemoci v letošní sezoně dostal do bojů o body do SP, dobře rozjetý závod nedokončil. I přes pád po vnitřní lyži sice ještě pokračoval, následná chyba a vyjetí mimo trať už bylo vše, co předvedl. Tento nezdar české lyžařské jedničky dokonale vynahradil Kryštof Krýzl. Jeho třetí čas druhého kola vynesl Kytanovi senzační 21. příčku, nejlepší umístěný v obřím slalomu kariéry.

Ted Ligety letos nechyběl ani v jednom „obřáku“ na stupních vítězů. Toto tvrzení platilo až do adelbodenského závodu. Američan dojel čtvrtý. Blardone zajel slušné druhé kolo, především náročný cílový hang zvládl s noblesou a připsal si tak další stupně vítězů na své konto, tentokrát třetí místo. Po loňském 4. místě se po dlouhé době na podium probojoval lyžař s velkým L, Benny Raich. Zajel výborná dvě kola a druhé místo bylo odměnou pro tohoto pracovitého závodníka. Vítězem se stal v úchvatné formě jezdící Marcel Hirscher. Ač se podobně jako v prvním kole nevyvaroval chyb, byl nejlepší. Jeho minimální náskok 0,08 s. však jen potrhl senzační představení Bennyho.


Sobota - ženy:

Kalendář ženského Světového poháru měl na programu rychlostní disciplíny. Bad Kleinkirchheim hostil sjezd i super-G, tedy disciplíny šité na míru Lindsey Vonnové. Tento závodní víkend byl v tomto směru velkým překvapením pro všechny fandy, neboť Vonnová skončila v obou závodech mimo nejlepší tři. Sobotní sjezd v jejím podání ještě šel. Po několika chybách, kdy třeba ve druhé bráně spadla a jela 2 metry po boku, nakonec dokončila na 4. místě. Právě ona druhá brána byla rozebírána před závodem. Lara Gutová, vystoupila jako zástupkyně závodnic s požadavkem o přestavbu této velice nestandardně postavené brány. S tímto protestem nepochodila u hlavního stavitele rychlostních disciplín J. Tischhausera. Důvodem bylo i zrušení druhého tréninku. Podle platných pravidel nelze trať bez následného tréninku upravit.

Výborně zajela vrchní pasáž nejnadějnější rakouská lyžařská star budoucnosti Anna Fennigerová. Bohužel pro ni slabý výkon především ke konci tratě znamenal až 8. místo. Kdo ukázal stabilní formu v klouzavých disciplínách, byla F. Suterová. Dva dny po svých 27. narozeninách zajela třetí nejrychlejší jízdu a brala tak podvanácté stupně vítězů v kariéře. Rychlejší už byly jen dvě ženy. Tina Mazeová, všeumělka, která se rozpomněla na své sjezdařské schopnosti. V novém roce se jí opravdu daří a potvrdila to i tentokrát druhým místem. Rakousko čekalo 4 roky na vítězství své závodnice ve sjezdu před domácím publikem. Dočkalo se! Ač mistryně světa v této královské disciplíně, tak toto bylo premiérové prvenství ve sjezdu Světového poháru pro E. Goerglovou. Neskrývaná radost v cíli, před zraky rodičů, byla tedy na místě. Češka Klára Křížová nebodovala, když skončila až na 42. místě.


Neděle - muži:

Muži pokračovali ve svém představení ve švýcarském Adelbodenu slalomem. Po velkém sobotním úspěchu a životním maximu v obřím slalomu nechyběl na startu letos nejúspěšnější Čech Kryštof Krýzl. Jemu sekundovali ještě F. Trejbal a M. Vráblík. Ondřej Bank na startu chyběl.

V sobotu kotel v cílovém prostoru čítal 29 tisíc diváků a i při nedělním závodu bylo narváno. Obecně se očekával souboj mezi Kosteličem a Hirscherem. První kolo, do kterého nastoupilo 71 lyžařů, stavěl Američan Benjamin Black a sám se o tomto slalomu vyjádřil, že první kolo bude sítem zrna od plev. Jeho slova přesně vystihla charakteristiku úvodního kola. Povolit a přitáhnout - tak byla trať postavena. Receptem nebyla agresivní jízda, kterou zvolili Švédové, ale jízda měkkých kolen a včasného vyjetí oblouku. Hirscher znovu ukázal svoji vyzrálost. I přes mladý věk zvolil jízdu hlavou a po zásluze první kolo vyhrál. Nebyl jediný, kdo se postavil na první místo. Totožný čas zajel i Ital Cristian Deville, a tak jsme na prvním místě měli dva závodníky. Třetí dojel dvojnásobný mistr světa ve slalomu Mario Matt se ztrátou pouhým 0,07 s. Kostelič byl na 4. pozici s přijatelnou ztrátou 0,26 s.
Smůlu měl Filip Trejbal, který zůstal za branami druhého kola o pouhé dvě desítky. Martin Vráblík nedokončil první kolo a závod pro něj také skončil. Mezi těmito závodníky startoval i Kryštof Krýzl se startovním číslem 52. Volná neagresivní jízda bez větších chyb znamenala další úspěch v Adelbodenu. 23. místo po prvním kole znamenalo opět skvěle rozjetý závod. Ztráta na Hirschera byla sice vysoká (2,71 s.) ale na patnáctku ztratil pouze 0,70 s.

Trať druhého kola stavěl Magnus Larsson ze Švédska a v teplotách nad bodem mrazu brala kvalita rychle za své. Osm závodníků v druhém kole nedokončilo a to je v letošních slalomech v druhém kole rekord. Švédům nepomohla ani výhoda stavitele a skončili mimo první desítku. Jízda Kytana byla opět skvělá. Znovu nechal lyže jet a nikterak to nerval. Výsledkem byl jeho nejlepší slalom kariéry v SP, a tedy 12. místo. Do souboje o podium vstoupil výbornou jízdou v druhém kole Stefano Gross, který si nakonec vyjel bronzovou pozici. Druhý skončil Ivica Kostelič, který zůstává ve vedení disciplíny. Třetí vítězství v Novém roce a tedy i v řadě, to se naposledy povedlo I. Stenmarkovi. Letos to zopakoval Marcel Hirscher. Jízda, která se nedá hodnotit jako jízda na jistotu, ale ani nijak velký risk. Prostě a jednoduše to, co bylo potřeba, předvedl 22letý Rakušan a znovu vyhrál.

Neděle - ženy:

Super-G, tedy disciplína, ve které již tři roky nechyběla na podiu Lindsey Vonnová. Její fanoušky tentokrát musím zklamat. Rozházenou jízdu, která postrádala agresivitu a touhu po vítězství, Vonnová nepředvedla už dlouho. Bohužel čas přišel i na ni, a to v Bad Kleinkirchheimu. Po 4. místě ze sjezdu skončila v nedělním super-G až 18. Z Češek startovala pouze Klára Křížová, ale stejně jako ve sjezdu na body nedosáhla. Byla až 46.
Bitva o stupně vítězů byla napínavá do poslední závodnice červené skupiny, tedy těch nejlepších. Fabien Suterová potvrdila, že její forma v SG je prvotřídní a vyhrála. Nedá se říct, že by jela bezchybně. Rychlost, to byla podstatná část jejího výkonu. Nejrychlejší byla i na měřeném úseku, a to výrazně. Druhé místo získala T. Mazeová ze Slovinska, a vrátila se tak do souboje o Velký křišťálový globus. Třetím místem podtrhla výborný víkend Rakušanů Anna Fenningerová.


Nejen rakouský víkend byl úspěšný. Dvojité vylepšení svých nejlepších výsledků dosáhl Kryštof Krýzl a nutno podotknout, že tratě, se kterými se statečně pral, především v prvních kolech byly opravdu náročné. Proto nezbývá než smeknout.
Světový pohár mužů se stěhuje na sjezdovku Lauberhorn do švýcarského Wengenu, ženy si to o body rozdají v Cortině d´Ampezzo.