Z průzkumů agentur vyplývá, že většina snowboarďáků se řídí heslem "kupředu levá". Jezdí totiž postoj "regular" (levá noha vepředu) a dokonce se ukázalo, že tenhle postoj je většinový. Pravicový postoj (tzv. goofy - pravou nohou dopředu) je v menšině. A zde se, prosím, nepozastavujme nad tím, že Goofy je kreslená postavička nemotorného psa se sníženou inteligencí… (Kdo, ptám se, kdo má zájem takto prezentovat pravičáky?!).

Snowboarding vždy během své historie inklinoval ke vzpouře, revoltě, narušení zavedených pořádků a provokoval lyžaře. V počátcích snowboardingu v USA měli snowboarďáci zakázán vstup na lanovky a častokrát docházelo ke vzájemným potyčkám s lyžaři. Podle sociologa Partla reprezentují lyžaři svými dvěma prkny a postojem čelem ke směru jízdy konzervativní hodnoty, jistotu a stabilitu. Snowboarďáci se svým jedním prknem naopak představují zmatek, chaos, vzpouru, neochotu čelit problémům. Následný spor mezi oběma skupinami je dán především nevyvratitelným předsudkem lyžařů, že jim snowboarďáci hrnou sníh ze sjezdovek a tak degradují - obrušují jejich kopce. Vždyť i u nás ještě před pár lety nemohli snowboarďáci na Lysou horu v Krkonoších! Tehdy se ochranáři (opět strážci hodnot!) domnívali, že jim snowboarďáci pohrnou z kopce dolů odřezky mladých smrčků.

Vezměme si ještě další zajímavý příklad: Bond. James Bond. Ochránce konzervativních pravicových hodnot také vždy ujížděl na lyžích. Jen dvakrát (ale v jednom filmu) byl viděn na něčem jiném: 1x na surfu a 1x na něčem, co připomínalo kitesurf (Dnes neumírej). Obě Bondovy výjimky tedy rozhodně potvrzují pravidlo, že lyže jsou pravicové a konzervativní.

A poslední příklad: všimněme si oblečení. Vždy dobře padnoucí šikézní oblečení lyžařů. Proti tomu neforemné snowboarďácké hadry, sundané povlávající šle, které se snadno mohou zachytit ve větvích či o lyžařovu hůlku, vytažený a promáčený podolek.

Co dodat? Co dodat? Pan prezident měl zase pravdu!

Tento článek vyšel v upravené verzi na http://silhavy.blog.idnes.cz.

Motto: Vím, že nic nevím, a zkouším o tom psát. Pokud možno vtipně. Humor má smysl života. A funkční slast!