„Efekt zpomalení závodníků na trati a méně zatáček se nenaplnil,“ zlobí se česká jednička Ondra Bank. Výjimkou v českém týmu je Martin Vráblík, který přešel k nové značce (Völkl) a lyže mu sedí. I z tohoto důvodu čerstvý otec přehodnotil plány a pokračuje v kariéře. U žen dle slov šéfky ženského týmu Olgy Charvátové Křížové takové problémy nejsou a děvčata se s novým materiálem sžila dobře. Dokonce se spekuluje, že právě nové lyže a rychlá adaptace pomohou českým lyžařkám v boji o body do Světového poháru. To vše uvidíme tento víkend na obrazovkách Eurosportu, který bude celý seriál závodů přenášet.

Drby, plky, spekulace

Léto bylo v zákulisí Světového poháru opět horké. Zdravotní lapálie, skandály a aférky, svatba či snaha Lindsey Vonnové startovat mezi muži. Americká sjezdařka a celková vítězka loňské sezony vyjádřila svoji chuť utkat se na závodní trati Světového poháru s mužskými kolegy a dějištěm tohoto netradičního klání by měl být sjezd v Lake Louise. Vonnová už svoji žádost předložila oficiální cestou na FIS a šéf ženského lyžování Atle Skaardal se touto myšlenkou vážně zabývá. Problémem může být to, že ženy závodí na jiných lyžích, jejich tratě jsou lehčí, rychlost nižší a celkové fyzické nároky jsou pochopitelně někde jinde. To by se ještě dalo nějak „překousnout“, ale fakt, že Vonnová by startem mezi muži získala podstatnou výhodu pro týden následující, kdy na stejné trati jedou svůj sjezd ženy, je zřejmě zásadnější. Proto také Skaardal a celé FIS vydali prohlášení, že se žádostí budou zaobírat a porovnají ji s pravidly. Teprve tedy uvidíme, jak se celá kauza rozuzlí. Mezitím se stačil oženit známý bohém lyžařských svahů Body Miller, který si vzal o 9 let mladší plážovou volejbalistku Morgan Beckovou.

Ze světa domů. Jistě dobře víte, že nejúspěšnější česká lyžařka Šárka Záhrobská v létě zvládla souboj s těžkou nemocí a vrátila se na bílé svahy. Soustředění v Argentině dodalo Šárce potřebné sebevědomí a usměvavá lyžařka z Benecka je zpět. Dopomoci k návratu mezi světovou špičku má Záhrobské i nový trenér. Pavla Šťastného po loňské sezoně nahradil Rakušan Klaus Mayrhofer. Zkušený trenér má za sebou spolupráci s rakouskými hvězdami Goerglovou i Fenningerovou a tak držme této dvojici palce, budou to potřebovat.

Smůla ještě úplně neopustila Ondru Banka. Po lapáliích se záhadnou nemocí přišla další rána, zlomená čelist. Ondra byl přes léto na tréninkovém campu v Chile, kde zdokonaloval především rychlostní disciplíny. V jednom z tréninků měl pád a upadl tak nešťastně, že si čelist zlomil. Naštěstí je z jeho vyjádření patrné, že sezónu to neohrozí. Dalším českým reprezentantům se zranění vyhnula a tak se můžeme těšit na snad vydařenou sezónu v českém podání.

Autor je komentátorem Eurosportu

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2012/13