Kdo by to byl řekl. Vždycky šedá myška rakouských techniček Katrin Zettel, závodnicky „dítě“ exslalomáře Thomase Sykory, se v posledních letech po problémech s kyčlemi vytratila z okruhu favoritek. Teoreticky měla být subtilní kuchařinka jednou z obětí „obtížnějších“ lyží, ale ani zde to zatím neplatí. A poté, co dokázala v aspenském slalomu vyhrát obě kola, druhé s třicítkou, a porazit Marlies, musí být v psychickém rozpoložení jako už roky ne. Pro Šárku povzbuzující příklad.

Marlies, Marlies über alles

Celou loňskou sezonu a před letošní to bylo jak kolovrátek o rekordu vítězství a Vreni Schneider. Po loňské sérii se divoce spekulovalo, jestli vyhraje všechny slalomy. Bezkonkurenční, ne jestli, ale o kolik, tak se psalo.

A bác. Mašina na vítězství se zadrhla, čtyři závody bez vítězství. A nyní další dva. Je určitě otázkou času, kdy Marlies zase, a ne jednou, vyhraje, ale zjištění, že není neporazitelná, sportu prospívá a soupeřky motivuje.

Tina: finis coronat opus?

Podaří se Tině přece jenom „završit dílo“ a vystoupit až na pohárový vrchol? Rozjeté to má skvěle. Famózní začátek sezony, nejlepší v obávaném a stěžejním obřáku, v něm teď navíc vypadala jednoznačně „nejmužštěji“. (Vida, zase ne její větší a těžší konkurentky.) Schild i Rebensburg porazitelné, Riesch nevýrazná, Lindsey s otazníkem a nezvyklou bodovou ztrátou, Zettel jen se dvěma disciplinami. Kdy, když ne teď, dalo by se říct, větší šance než letos už pro Tinu asi nevyvstane. Důležité bude, jak se malá firma Stöckli vyrovnala s novými lyžemi na rychlostní discipliny. (Mít drzejší marketing, už nyní měli do světa pouštět zvěsti o nějaké té výjimečné vychytávce u obřaček. Jenže ty závodní stejně žádný byznys nedělají…)

Lindsey ale neradno odepisovat. Už o prvním rychlostním víkendu může nasbírat 200 bodů a být vcukuletu opět na špici hodnocení.

Nahoru a dolů

Dalším příkladem pádu snad ještě horšího než Šárčin jsou Sandrine Aubert a Nicol Hosp. Rakouská vítězka WC 2007 se už několik let není schopná vrátit alespoň do mírně užší špičky. Tentokrát nepřekonala 30 v GS a slalom nedojela. Roky běží, frustrace hromadí – bůhví, jak to dopadne.

Pokud by někdo vypsal sázku na to, že Mikaela Shiffrin jednou vyhraje celý Světový pohár, rozhodně by nebylo špatné vsadit. Kdysi dávno jsem u ještě hodně mladé Lindsey Kildow napsal „tohle děvče zraje na velký pohár“. U mladičké Michaely je na to ještě trochu brzy, ale podle seriozních informací mimo běžná média o rodinném zázemí, výchově, povaze, i podle projevu na trati to vypadá podobně. S výhradou toho, že stát se samozřejmě může ledacos.

Výborné je, že v GS uspěla 4. Lara Gut. Okolo zázračného dítěte bylo delší dobu poklidno, výsledky nebyly. Ale jedna z nejvíc sexy děvčat alpského lyžování může popularitě sportu hodně pomoci.

Čekání na Godota

Slovenští fanoušci i lyžaři takto nyní prožívají už pěkně dlouhý seriál s takřka barokním názvem Čekání na dvě vydařené jízdy Veroniky Velez-Zuzulové. Další díl proběhl v Aspenu, teď ale bude mít, podobně jako populární seriály televizní, delší pauzu. A po ní zase… Go, Zuzu, go, už to skonči. Nám v televizi skončí Zdivočelá země, Základka i Obchoďák, utni tu šňůru taky!

Šárka? Pořád nevím. Něco k ní přidám už brzy samostatně.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2012/13