Výhodou prvního dne na Stuhlecku bylo, že nebyly fronty. Ano, tento fenomén, na který byli naši lyžaři dříve zvyklí u nás, ale který díky bohu téměř vymizel, je stále obvyklý zejména v této části Rakouska. Stuhleck se totiž nachází v místě jednoduše dostupném hned z několika velkých metropolitních oblastí. Z Vídně je to sem jen sto kilometrů a celá trasa vede po dálnici, takže pro jednodenní výlet je Stuhleck velmi lákavý. Jen o třicet kilometrů delší je trasa z Bratislavy, kde, během nebývalého růstu tohoto nového hlavního města vyvstala z popela nová socio-ekonomická třída "nouveau riche" lyžařů, pro které téměř čtyřicet eur za skipas není vůbec problém. Pokud jste v Bratislavě v poslední době nebyli, zajeďte se podívat na to bohatství, které se tam nyní kumuluje. A protože ho naši bratia rádi dávají na odiv, všimnete si ho na každém kroku ať v počtech luxusních vozidel či přepychových apartmánovych komplexů. Mimochodem, věděli jste, že stavební pozemky jsou nyní v Bratislavě tak drahé, že existují celé slovenské satelitní vesnice hned za státní hranicí na území Rakouska? Přímo zde na Stuhlecku jsou největší ubytovací kapacity vlastněny slovenskými investory a nové developerske projekty zde mají bannery ve slovenštině.

K tomu připočtěte fakt, že Stuhleck je nejbližší velké lyžařské středisko z Gyoru i z Budapešti a také nejrychleji dostupné alpské středisko z Brna. O typickém víkendu v sezóně tedy na Stuhlecku potkáte půlku Rakouska-Uherska. Pokud si chcete Stuhleck vychutnat bez davů, musíte vyrazit tak jako my na začátek sezóny, nebo v týdnu.

Stuhleck: pětikilometrové sjezdovky s tisícimetrovým převýšením

Na Stuhlecku nenabízejí slevy, protože vědí, že v tomto regionu je nemůže nikdo předběhnout. Nikde jinde široko daleko v této části Alp nenajdete pětikilometrové sjezdovky s téměř tisíci metry převýšení. I když horní trasa tohoto sjezdu je dosti mírná, nejméně na třech kilometrech pojedete na široké červené sjezdovce s ideálním karvovacím sklonem. Profil kopce je opravdu neobvyklý. V západnějších Alpách jsou svahy často strmé a červené a modré sjezdovky tedy musejí mít různé zatáčky, aby se neřítily přímo po spádnici. Na Stuhlecku největší červená sjezdovka padá dolů přímo po vrstevnicích a je jakousi ideální nakloněnou rovinou. Pokud vás baví členité a různě skloněné sjezdovky, tak můžete samozřejmě zvolit jednu z bočních variant. Pokud chcete pilovat carving na ideálním zkušebním polygonu, pak je tato sjezdovka právě pro vás.

Lyžování v brankách je jako diktovaný překlad do němčiny

Osobně mou nejoblíbenější sjezdovkou je velká louka západně od hlavní sjezdovky. Zde obsluhují lyžaře dva kotvové vleky uprostřed a lyžuje se po obou stranách. Právě kvůli kotvám tu téměř nikdy není fronta a to ani během perných rakousko-uherských víkendů. Navíc je tu vždy postavena obřáková trať, ve které si může každý zdarma potrénovat. To je něco, co na našich horách zatím chybí. Pokud umíte lyžovat, tak opravdu zlepšit styl můžete jen v brankách, kdy jste nuceni udělat oblouk tam, kde vám to trať diktuje a ne tam, kde se vám to hodí. Je to jako s překladem do němčiny. Když vám profesorka zadá přesný překlad určitého textu, bude to jistě obtížnější, než když máte vlastními slovy popsat, kde jste byli v sobotu lyžovat. V eseji totiž použijete slova, která znáte a obraty, se kterými máte zkušenost. Můžete tak napsat elaborát na jedničku, protože možným chybám se vyvarujete. Pokud však v přesném překladu nevíte slovo, tak vyjedete mimo trať, stejně jako když v závodní trati podjedete branku. Všimněte si, že záměrně specifikuji, že jde o překlad do němčiny, protože angličtina není tak přesná a události a věci se dají popsat různými frázemi a všechny budou korektní. Jak se někdy říká, čeština je přeložená němčina, a proto při překladu z češtiny do němčiny nemá člověk moc manévrovacího prostoru. Jako v brankách!


Pozor na nejlepší kamarády

Na zájezdech CITY SKI potkávám různé lyžařské osudy. Ráno těsně před odjezdem na Stuhleck přiběhl k autobusu účastník zájezdu Michal. "Dobé ráno, Pavle, nejsem nahlášen, a že pojedu jsem se rozhodl až včera pozdě večer. Máte ještě místo, mohl bych s vámi jet?" "Ale samozřejmě!" odpověděl jsem. V našich Pravidlech jen napsáno, že, stejně jako "Baby nebude sedět v koutě", CITY SKI za žádných okolností nenechá ani jednoho lyžaře či snowboaristkyni sedět v koutě, zatímco ostatní si hrají na horách.

Michal se ukázal být velmi zdatným lyžařem a na otázku, kde má spolu-lyžařkyni odpověděl: "Víš, moje žena byla taková vysněná lyžařka, jako popisuješ v rubrice Seznamka na stránkách CITY SKI. Krásná blondýnka, lyžovala jako Lindsey Vonn a byla šikovná i na ostatní sporty, no vlastně na všechno, víš co myslím..." "A co se stalo?" ptám se opatrně... "Nejlepší kamarád," odpovídá Michal. "Když jsem jeden víkend hlídal děti, aby si odpočinula, tak odpočívala, ale jinde a s jiným." Dali jsme jednu jízdu po červené a Michal pokračoval: "Nejhorší je, že jsem ztratil ženu i nejlepšího kamaráda, se kterým jsme lyžovali už od gymplu, takže teď nemám s kým jezdit na hory. Ještě, že je tu CITY SKI a mužů jezdit s vámi." "Neboj, na zájezdech máme seznamku, tak Ti najdeme novou lyžařskou lásku...," dodávám.

Těžký ortel východoevropanů v Alpách

Na obědě nás obsluhovala servírka, u které jsme diagnostikovali slovenský přízvuk, a tak následná komunikace probíhala ve slovenštině. Byla velmi ráda, že se s námi může bavit svou řečí. V sezóně je na Stuhlecku mnoho slovenských lyžařů, ale nyní na podzim v hotelu byli jen místní. Stěžovala si, jak rakouští majitelé vykořisťují východoevropské pracovníky. Kuchaři z Maďarska i servírky ze Slovenska jsou vnímáni jako otrocká pracovní síla a jedná se s nimi jako s nižší kastou. Po ukončení sobotní směny chtěla odjet na pár dní domů, ale špatné vlakové spojení z tohoto štýrského městečka by ji přinutilo cestovat celou noc. Nabídli jsme ji odvoz busem alespoň do Vídně. Zdeňka byla nadšená a ve čtyři hodiny nachystána i s kufry u autobusu. Před lety ztratila manžela při autonehodě, a tak pracuje v Rakousku, aby uživila dceru, kterou zatím hlídá doma babička v regionu, který je stovky kilometrů a stovky eur v průměrných platech vzdálen od výše zmíněné bohaté Bratislavy. S kým myslíte, že jsme Zdeňku seznámili? Samozřejmě, že s Michalem. "Vietě čo, ja sa tam už vracať nebudem!" No my ano, protože na Stuhleck jezdíme pravidelně a tuto sezónu chceme speciálně připravit více zájezdů během pracovního týdne, abychom si těch tisíc metrů převýšení mohli užít na prázdných sjezdovkách.


Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice.

Nejbližší zájezdy CITY SKI jsou tuto sobotu z Brna na opening akci Dolní Moravě a tuto neděli z Prahy na Klínovec. Více info na: www.cityski.cz