Fenoménem sezony je drtivý začátek Tiny Maze. 9. prosince 2012 má Slovinka ve SP už 677 bodů. Pro srovnání, loni touto dobou měla Lindsey Vonn, koncem sezony usilující o metu celkových 2000 bodů, „jenom“ 522 a po 10 závodech 28/12/2012 bodů 599. Víc než Tina dnes dosáhla až 7. ledna, tedy o měsíc později. Před rokem touto dobou si Tina vyjela skromných 107 bodů a po 10 závodech jich měla 230. Úžasné. O to víc, uvážíme-li realitu malého soukromého týmu a nejmenší z firem vyzbrojujících SP (Stöckli).

Těsně před Soeldenem koloval názor, že Lindsey Vonn je neporazitelná. A ejhle, není. Sezona slibuje pěkné dámské drama.

Je to jako na houpačce. Lindsey až dosud slízla většinu mediální smetany, především díky avízovanému přání soupeřit s muži v Lake Louise a následné diskusi. Když tam minulý víkend vyhrála všechny tři závody, jela mašinérie na plné pecky na známé notě „Lindsey über alles“.

Jenže malé impérium Tina Maze vrátilo úder. Po „drzém“ vyhlášení, že také Tina hodlá vyhrát všechny tři závody v St. Moritz, následovala vedle měření sil na sněhu i malá mediální šarvátka. S chutí ji recyklovala všechna média, jimž se naskytla příležitost použít – ó můj bože – magické zloslovo „fuck“.

Tina ale ukázala, že její sebevědomí stojí na pevných základech formy. Ze tří závodů vytěžila 280 bodů (2x vyhrála, 1x druhá) a definitivně deklarovala, že letos jede o velký globus natvrdo. A dosavadní dominátorka Lindsey si musela připustit, že ji čeká další drama o každý bodík, kdy bude muset dotahovat. Což je situace dost jiná, než když pohodlně vede.

Tina má aktuálně čtyři silné discipliny: SL, GS, SG a SC. Lindsey prokazatelně jen dvě, možná tři: DH, SG a možná SC. Obřák v St. Moritz nejela špatně, ale po chybě z něj opět skoro nic nezískala.

Už v Kanadě se zdálo (mezičasy v SG), že stále platí: jakmile se víc zatáčí, Lindsey tak silná není. Jenže teď ve Švýcarsku ani italský Tinin trenér Magoni, stavějící (zkrácený, 1795/500 m, jen 33/30 branek) hodně zatočený SG své závodnici na míru, vítězství Lins nezabránil. Naopak den předtím v delším SG kombinačním (1950/550 m, 43/37 branek) byla Tina nepatrně rychlejší.

Sázkař by asi nyní vsadil na Tinu. Jenže máme ještě přes 3 měsíce před sebou a sníh je kluzký. Zatím bych navzdory Tinině náskoku duel označil za zcela otevřený. Zamíchat karty může i dosud solidní Maria Hoefl-Riesch, stejně jako Anna Fenninger, Victoria Rebensburg a Tessa Worley v GS či Marlies Schild ve slalomu. Tato vítězka prvních pěti slalomů loňské sezony už od února nevyhrála. Soupeřek ve SL a GS má Tina Maze rozhodně víc, než kolik jich reálně existuje pro Lindsey v SG a DH.

Je ale jasné, že Tina má životní šanci, jaká se už pravděpodobně opakovat nebude. Uvážíme-li, že před pár lety v dlouhodobé krizi dokonce uvažovala o konci kariéry, je příběh jejího sportovního comebacku silně inspirativní a povzbudivý.

Tím, že obě nyní nejsilnější jezdkyně evidentně cílí na Pohár, ne na únorové MS, vzniká zajímavá situace. Šance na medaile se zvyšují i pro další včetně domácích a po šampionátu by Pohár nemusel sklouznout k dožívání po vrcholu sezony, pokud se obě rivalky budou až do konce tahat o každý bodík.

Ne úplně spokojení jsou Rakušané. Sice těsně vedou v bodování týmů, po letech lavírování se zdravím se jim zase rozjela Katrin Zettel, Marlies je pořád extratřída (nyní byla dokonce nejlepší v GS, pátá), ale „rychlé holky“ se zatím jen dívají soupeřkám na záda, ve sjezdu jsou až páté. Včetně Anny Fenninger, která podle některých už letos měla fest šlapat na paty velikánkám. Včetně úřadující mistryně světa Liz Goergl. Vítězka WC 2007 Nicol Hosp opět předvedla záblesk staré slávy (2. v SC) a následně pád (33. v SG), v GS stejně jako obě kolegyně nedokončila už 1. kolo.

Lepší se Lara Gut, stále platná jako jedna z hlavních uchazeček velkého globu příštích let.

Závody se jely většinou za obtížné viditelnosti se ztrátou kontrastů na bezlesých pláních a prý na extrémně drživém agresivním sněhu. Již tento víkend ve Val d´Isere při sjezdu a super-G bude mít Lindsey další příležitost snížit svou bodovou ztrátu. A Tina kontrovat v nedělním GS.

„Fucking“ dodatek

Máme si i v alpském lyžování zvykat na divadélko připomínající boxery před velkým mačem? Napřed rozhádané kamarádky Maria a Lindsey, loni přestřelka mezi Kostelicem a Hirscherem, nyní tahanice o údajně ošklivé slovíčko mezi Tinou a Lindsey. Kdy si sundají rukavice jako hokejisté a rozdají si to v cílovém prostoru na férovku? A kdy se holky alespoň budou tahat za vlasy?

Řekla Lins, snad prý hned po průjezdu cílem, „Fuck you, Maze“? Tedy cosi jako „Poser se“ coby výraz zadostiučinění, když jí oplatila porážku a navíc pikantně vyhrála „protivonnovsky“ točivý SG vytýčený Tininým trenérem?

Nebo přiznané „That´s fucking right“, tedy cosi ve smyslu „To je kurva vono“? A má vůbec smysl pitvat sportovcovy spontánní reakce v emočně nejvypjatějších okamžicích, kdy by si zaklela i nejdistingovanější jeptiška? Pro potěchu zhýčkaného diváka a čtenáře, kterému budu podlézat pikantní storkou? Pro exhibici pisálků, aby se mohli více či méně chápavě pohoršovat a ze svého postoje nezúčastněného názorově exhibovat?

Nebo je to všechno jenom součást psychologické války se snahou konkurenci rozhodit? Tipuju to poslední.