Už před devátou hodinou se ukázalo, že premiéra nebude bez diváků, respektive účinkujících lyžařů. Fronty u pokladen se udržely do jedenácté hodiny, nárazově se potom tvořily i u lanovky, která ale díky své kapacitě polykala prokřehlé lyžaře poměrně rychle, takže čekání na premiérový výjezd netrval obvykle déle než pět minut. Těžko říci, jestli to bylo z důvodů záběhu, ale lanovka nejela zdaleka tak rychle, jak to známe odjinud, cestující alespoň měli dostatek času prohlídnout si sjezdovku, než do ní poprvé v historii zaříznou hrany svých lyží. Čas jízdy také navodil pocit, že jsme na skutečných horách a nikoli „pouze“ ve středních Čechách nedaleko Tábora. Sjezdovka ale nemá ke skutečným horám daleko, je kompletně zasněžená a v šedém zimním kraji září už zdálky jako bílá stužka.
A první jízda? Pokud se podaří vyčkat na chvilku, kdy se trať vylidní, můžeme to vesele rozjet a kroužit dolů v dlouhých rychlých obloucích. Trať je tvrdá, bezchybně upravená, jen na krajích není vždy úplně patrná hranice bezpečného zasněžení a možná by stálo za to trať více vymezit. První úsek (cca 600 m) až ke spodní stanici doplňkového vleku (který v provozu zatím není) je příjemný svah plynulého sklonu, taková pohodová červená či červenomodrá. Poté čeká plošší pasáž zakončená mostem přes silnici – trochu připomíná přemostění na Klínovci – ze kterého lze opět nabrat rychlost k několika dalším sportovním obloukům. Posledních 300 metrů je opět plochých – spontánně nás připravují na fakt, že se blížíme k lanovce a k restauraci, tedy k oblasti hojně zalidněné. Celkové pocity: velké hory jsou velké hory, ale v kontextu místa je to něco mimořádného. Pěkné, pěkné, pěkné!
Potenciál svahu se ukázal zejména při nočním lyžování, kdy jeho nízká zalidněnost dovolí jezdit rychle a kreativně – večer asi bude ten pravý čas pro lyžaře náročnější.
A co zázemí? Vezměme to chronologicky a začněme parkovištěm, které je velké a zdarma, a přestože je pouze vysypáno z jemného štěrku, poskytuje dostatečný komfort. Snad jen příjezdová cesta si říká o další zkvalitnění, zejména rozšíření a zamezení parkování automobilů troufalejších řidičů. Nová restaurace pojme dvě stě lidí a určitě poskytne dostatečné zázemí, zejména poté, co se vychytají mušky, které se s ostrým provozem vylíhly. Samoobslužná restaurace poskytuje bohatou nabídku i méně tradičních jídel, například dvě polévky, svíčkovou, salátový bufet, široký výběr nápojů včetně speciality jménem monínecká lavina – její tajemství si odhalte sami. Přírodní dřevěný interiér čeká už jen na to, až ho sám čas opatří patřičnou patinou a útulností. Podle zájmu návštěvníků se zdá, že to bude brzy.
A záchody? Nadstandardně kapacitní, luxusní, čisté, zdarma… V souboji záchodů v českých lyžařských střediscích by určitě nechyběly na bedně…

Monínec
Jako na horách
Chcete-li i vy vyzkoušet zcela nový lyžařský areál ve středních Čechách, pouhých 80 km od Prahy, skipas zdarma naleznete v prosincovém SNOW 44.

Fakta:

Nejvyšší bod střediska: 720 m
Délka hlavní sjezdovky: 1 200 m
Převýšení: 215 m
Maximální šířka tratě: 70 m
Nejužší místo: dřevěné přemostění "velbloud" - 17 m
Vlek: dvojkotva Doppelmayr v horní části, délka 600 m, kapacita 1 200 os./h.
Lanovka: čtyřsedačka  Poma, délka 1 150 m, kapacita 2 400 os./h
Malý vlek u hotelu: 170 m, kapacita 900 os./h

Celková kapacita areálu: 4 500 os./h

Technické zasněžování: Technoalpin
Upravované a značené běžkařaské trasy: 92 km

V místě je ski servis a lyžařská škola  
Ubytovací kapacita: cca 200 lůžek  
Kongresový sál pro 200 lidí
Celková investice: 170 milionů Kč, z toho 50 milionů z fondů EU ROP

Oficiální webové stránky: www.moninec.cz

Monínec
První den v provozu - na nezájem lyžařů si nelze stěžovat
Monínec
Lanovka a v dálce za mlhou Český Merán

Monínec
Přemostění. Není to ale to na Klínovci.

Monínec
Terasa restaurace

Monínec
V okolí tratě není po sněhu ani památky...

Monínec
...sjezdovka je ale dostatečně zasněžená technickým sněhem, který obstarává jeden z nejmodernějších systémů v ČR

Monínec
Moční pohled na monínecký areál
Monínec
Čtyřsedačka měla v den své premiéry co dělat
Monínec
Pohled z lanovky