Tradiční závod, který je v kalendáři od roku 1966, láká nejen bývalé závodníky, ale také mnoho jiných veřejně známých osobností. Mezi 40 000 tisíci diváky nechyběl představitel Terminátora Arnold Schwarzenegger, ředitel F1 Bernie Ecclestone, závodník F1 Niki Lauda, či bývalí šampioni tohoto závodu Cuche s Klammerem. Letošní atmosféře přidávalo i skvělé počasí, mínus 5 stupňů, zmrzlá pista a tradičně velký divácký zájem.

Celá show začala v 11.30 hod. a hned od začátku se bylo na co dívat. Skvěle si počínal s č. 4 mladičký Rakušan Max Franz, který dlouho vedl a nakonec skončil pátý. Diváky zvedl ze sedadel i hrozivý pád Itala Petera Filla, který si neporadil se záludnou zatáčkou po výjezdu ze Steilhangu, kde zavadil levou nohou o bezpečnostní síť a následovalo parádně dotočené salto. Fill se ale bez problémů zvedl, zamával divákům a po pár minutách sjel po svých do cíle. Na jeho levém stehnu byly vidět stopy krve, jak si při pádu propálil kombinézu. Po tomto dramatickém momentu upadl i Johan Clarey z Francie, ale i on měl štěstí a vyvázl bez zranění.

Závod poznamenalo i potrestání Chrise Innerhofera, který nejen že zaplatil pokutu 999 CHF, ale také byl za pokračování v jízdě po pádu při tréninku posunut až na 46. místo na startu.

Dále už se závodilo a očekával se velký útok na vítězství od Nora Svindala, jenže možná trochu přemotivovaný Aksel udělal ve své jízdě spoustu chyb a ani na podesáté nejslavnější závod SP nevyhrál, skončil 9. Domácí obecenstvo čekalo před tímto závodem na vítěze od roku 2006, kdy byl nejrychlejším Michael Walchhofer. I po dnešku si budou muset Rakušané na svého vítěze počkat. Všem vypálil rybník italský rodák z Merana Dominik Paris. 23letý závodník se tak po měsíci radoval z dalšího triumfu ve SP, po Bormiu vyhrál i 3 312 metrů dlouhý Hahnenkamm. Jeho prvenství je o to sladší, že jej podtrhnul i vedením v pořadí disciplíny, odkud sesadil Svindala.

Po skončení závodu byl dodatečně diskvalifikován ze čtvrtého místa Slovinec Andrej Sporn, za příliš rozměrné antivibrační destičky na lyžích.

Jako již tradičně nenechal kitzbühelský sjezd nikoho chladným a potvrdil tak, že je extra třídou mezi závody Světového poháru.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2012/13.