Parádně. Počasí přálo, první den a půl sice sněžilo a nebyla dobrá viditelnost, což se ale převrátilo v pozitivní stav pro dny následující, kdy se nad čerstvě zasněženou krajinou objevila modrá obloha a slunce, které proměňovalo výrazné záporné teploty v pohádkový zimní komfort. V průběhu týdne dojmy ještě zpestřila nízká oblačnost, která údolí zasypala někde i půl metrem péřového sněhu – celá tato masa oblaků se pak dala pozorovat pěkně z výšky z prosluněného Rothornu, který s dalšími nejvyššími vrcholy v okolí dlel nad hladinou inverze. Prostě jsme byli svědky těch nejkrásnějších tváří zimy.
Lyžovat v prašanu a péřovém sněhu bylo samozřejmě hlavním cílem všech, co do Lenzerheide přijeli. První den se sněžením byl přesně seslán pro dostatečně obsáhlý lavinový trénink, kdy adepty neznervózňovaly okolní panenské svahy. No a pak začalo to pravé. Jezdilo se nejprve na východní straně, která nabízí široké pláně a řídký (a někdy i hustší) les vesměs menšího sklonu. Doprovodili nás i horští vůdci společnosti Mammut, kteří v pondělní večer představili své protilavinové prostředky včetně nově adoptovaného systému SNOWpulse. Na další dny pak přišel na řadu Rothorn a okolí se svou nekonečnou nabídkou prašanových sjezdů. Došlo (konečně!) i na safari Lenzerheide – Arosa – Tsierschen – Lenzerheide, které stojí za samostatnou reportáž (snad ji najdete v některém z dalších SNOW 2013/14). Doprovodil nás na ní i profi freerider Robin Kaleta.


Snad jediný, komu se přívaly sněhu nezamlouvaly, byly vypůjčené lyže. Velmi často se totiž pod nimi skrývaly ostré kameny. Rádi bychom tedy všem partnerům, kteří lyže zapůjčili – konkrétně značkám La Sportiva, Black Diamond, Dynastar, Scott, Armada a G3 –, ještě jednou poděkovali za pochopení.Díky patří taky všem kaučům, konkrétně Tomovi Eliasovi (Swiss Ski Licence), Vojtovi Dvořákovi (UIAGM), Tomáši Bardasovi (UIAGM), Šárce Vachůnkové (APUL A), Ondřeji Novákovi (APUL A) a Honzovi Schauerovi. A také fotografovi Tomáši Matwikowi a kameramanovi Ondřeji Heroldovi. A propos, všechny fotky najdete brzy na www.snowfest.cz. Zatím ochutnejte první galerii fotek zde.
Další foto- a videogalerie se budou průběžně objevovat na www.snowfest.cz.


A co za rok?

Je to otázka, na jedné straně už víme, že Lenzerheide nabízí parádní a různorodé terény, kde se vždy najde něco zajímavého. Na druhou stranu je Lenzerheide už trochu okoukané – alespoň co se týče pravidelných snowfesťáků. Tento hendikep ale malinko maže nová lanovka, která má od následující sezony propojit Lenzerheide a Arosu a která logicky zpřístupní zase něco doposud neobjeveného.

Druhou a zcela novou variantou je Svatý Mořic. Se svými třemi čtyřmi areály poskytuje samozřejmě ohromné freeridové pole.

Výsledek vyjde na základě vašeho hlasování. Formulář se brzy objeví na www.snowfest.cz.


Tak hodně prašanu a žádné laviny do zbytku sezony 12/13!