Vysokohorská aréna pro náročné

Velká lyžařská aréna vznikla spojením třech středisek, nebo možná lépe řečeno třech malebných vesniček, ze kterých vybíhají páteřní lanovky. Už samotný příjezd do střediska sedmikilometrovým stoupáním serpentinami z údolí Landecku na vás dýchne vysokohorskou atmosférou, a když se pak začnete po středisku pohybovat na lyžích, zjistíte, že jste opravdu uprostřed velehor. Nakonec nejvyšší dosažitelný bod v areálu, Masnerkopf, měří úctyhodných 2 828 m. Na většině sjezdovek lyžujete nad hranicí lesa, což pocit vysokohorského prostředí jen umocňuje. Spodní část střediska je spíše mírnější, ale z ní se zvedá prudká a vysoká stěna, kterou křižují červené sjezdovky, kterých je také v Serfaus Fiss Ladis nejvíce. Zajímavé je, že pokud tu jedete po červené, místy dosahuje svým sklonem téměř našich černých, pokud narazíte na černou sjezdovku, kterých tu rozhodně není pomálu, je většinou označena výstražnými tabulemi „pouze pro experty“ a je opravdu hodně prudká.

Kinderfreundlich

Neboli přátelské k dětem. Je zajímavé, jak takhle velké středisko s převažujícím procentem červených a černých sjezdovek dokázalo založit svoji pověst právě na dětském lyžování. Dětem je zde podřízeno téměř vše. Od vlekařů, které nasazují děti do kabinek, přes části střediska, které jsou vlastně vyhrazeny jen dětem a konče celodenní péčí o děti v rukou instruktorů zdejší lyžařské školy. Ta poskytuje špičkové služby a najdete v ní i mnoho učitelů mluvících česky. Děti zde můžete svěřit profesionálům i na oběd a vězte, že je pro ně vyhrazena zvláštní jídelna s dětským menu, nebo třeba kino, kde si děti po velkém obědě před odpoledním lyžováním odpočinou. Dětské lyžování je pak zpestřeno návštěvami indiánské vesnice, lyžařskými cestami s mluvícími zvířaty nebo třeba dětskými parky s překážkami. Vyjmenovat vše, co Serfaus Fiss Ladis pro děti nabízí, by bylo těžké, navíc článek o tomto „dětském“ středisku vyjde v některém z podzimních čísel SNOW. Pro vaši lepší představu ovšem stojí za poznámku fakt, že zdejší dětské parky slouží jako prezentační showroomy největšímu světovému výrobci pohyblivých koberců a pomůcek či rekvizit pro vybavení dětských parků.

Čísla a co nevynechat

Serfaus Fiss Ladis disponuje 212 km tratí, z nichž 155 km je zasněžováno a 131 km se nachází nad úrovní 2 000 m n. m. Pro milovníky běhu na lyžích je denně upravováno 119 km běžeckých tratí, téměř polovina je určena pro bruslení. Těm, kteří se jen rádi projdou, přijde vhod 100 km upravených a značených vycházkových stezek. Kromě jízdy po sjezdovce můžete zkusit také 10 značených tratí pro freeride - doporučuje se samozřejmě kompletní lavinová výbava. O stupni lavinového nebezpečí vás informují aktualizované informační tabule rozmístěné po celém středisku.

Pro milovníky dlouhých sjezdů doporučuji 10km Frommesabfahrt, vyznavači širokých červených tratí jako dělaných pro dlouhé oblouky si na své přijdou na severních svazích Schönjochu nad Fissem (Nordseite). Při návratu z Nordseite do Fissu mohou také pokořit velmi strmou černou Direttissimu. Pokud vyrazíte na druhý konec střediska, tedy směrem k Serfaus a dále, neopomeňte výlet na Pezid a ještě dále na Masnerkopf. Výhledy do Itálie i Švýcarska vám budou odměnou.