Ondra je jakýsi lyžařský odraz slavného profesora Trachty, který sdílel tělo slavného sokola a mysl předního intelektuála. V pojetí Ondry to znamená nejen výborně lyžovat (například je roky vedoucím lektorského sboru APUL), ale i poutavě a vtipně psát (ve SNOW si drží pozici „druhého zástupce šéfredaktora“). A nejen to (sakra), Ondra je navíc i pohledný a komunikativní muž, výborný muzikant (třeba kapela Happyjak2grepy), zručný biker, vodák… Škoda slov. Nejen svobodná děvčata si budou moci sama osahat jeho zejména lyžařsko-pedagogické kvality na některé z našich akcí, kde je právě Ondra garantem kvality – ostatně pokud znáte jeho cyklus Skiwithme.cz, asi víte, že si ho můžete objednat i na soukromou lekci lyžování nebo telemarku.

Test skialpových lyží Fischer Transalp 92 CTI: Všechno, co si budeš přát

Myslím, že u skialpových lyží platí tenhle titulek dvojnásob. Často narazíme na velmi lehké lyže, kterým ale pak něco chybí při jízdě dolů. Přání každého skialpinisty, který umí zároveň dobře lyžovat, je mít lyže, jež jsou nejen vyvážené v obou disciplínách, tedy v chůzi a jízdě, ale jsou v nich navíc výborné.

Test skialpových lyží Ski Trab Neve s vázáním TR1: Lyže se srdcem

Když dáte freetouringovou novinku italské značky Ski Trab pěkně k sobě, ze zvláštní grafiky najednou vznikne srdce. Nebo taky trochu vločka. Záleží na představivosti. Každopádně tyhle lyže nejsou jen pro srdcaře značky. Směle konkurují a v kombinaci s novým vázáním TR1 se stávají velkým želízkem v ohni pro nadcházející sezónu. Proč?

Test lyží Van Deer SL World Cup 11 2023/24: Lyže po Henrikovi

Teda skoro. Henrik Kristoffersen má krapet delší, než jsme testovali my, a také ještě trochu jinak vyladěné. Ale samotná myšlenka, že tyhle lyže se vyráběly hned vedle těch jeho a možná se jich dotýkal i legendární Marcel Hirscher, vás nabíjí adrenalinem ještě dřív, než si je obujete.

Test lyží Rossignol Forza 60° V-TI Konect: Licence na carving

Tímhle mottem uvádí francouzský Rossignol zcela novou řadu Forza, která je určena všem, kdo to rádi pořádně vykrojené za jakýchkoliv podmínek. Velké překvapení letošního testu. Když trochu napadlo nebo se oteplilo, nechtěl jsem už jiný lyže.

Test lyží Choc JasanSki Natural 2023/24: ručně vyrobeno v České republice

Česká firma Choc vznikla v 90. letech a začala se zabývat výrobou snowboardů. A ne ledajakých. Na jejich prkně si pro juniorský titul mistryně světa dojela třeba Eva Samková.

Test lyží Fischer RC4 Power Ti 2023/24: Žlutá je barva naše

S tou žlutou už to u rakouského Fischeru pár let úplně neplatí. Poté, co přišly na trh závodní lyže v černé barvě nebo dámské modely v růžové a tyrkysové, přestala být sytě žlutá standardním poznávacím znamením všech „ercéčtyřek“. Ale některým přesto zůstala.

Test lyží Atomic Redster S8 Revoshock C 2023/24: Klidný slalom

Jamile se v názvu objeví S, čekáme logicky slalomky. Agresivní, tuhé, na krátké oblouky, bez odpuštění. Ale v případě nových Atomic S8 se to od začátku vyvíjelo krapet jinak.

Test lyží Dynastar Speed Course Master GS Konect 2023/24: pravá komerční obřačka

Testéři nešetřili superlativy a popis „tohle je pravá komerční obřačka“ byl v testovacích kartách jeden z nejčastějších. A není rozhodně daleko od pravdy.

Recenze sjezdových bot Salomon S/Pro Supra Boa 130 GW: S kolečkem za lepší budoucnost

Trh s lyžařskými botami se nikterak překotně nevyvíjí. Vše už bylo vymyšleno, boty mají většinou čtyři přezky, pohodlnou botičku, je možné je individuálně přizpůsobit, tvarovat skelety i vnitřní botičky. Výrobci se už jen spíše předhání, kdo udělá ještě komfortnější a hlavně lehčí botu. Výměna dvou nártových přezek za ocelové lanko se systémem utah...

Recenze skialpových bot Tecnica Zero G Peak: 980 gramů v akci

980 gramů. Přesně tolik váží úplná novinka Tecnica Zero G Peak. Překvapení se však konalo nejen při chůzi, ale i při jízdě. Tenhle kousek se prostě povedl.

Test lyží Salomon Addikt Pro 2023/24: Ojedinělá, zajímavá, a navíc skvěle funguje

Addict to Adikt: tato malá slovní hříčka docela přesně vyjadřuje pocity testérů, kteří měli s novinkou na sezónu 2023/24 co do činění. Na nových „addiktech“ se stane závislý kdekdo. Průměrný jezdec, sportovní lyžař, expert, ale i milovník kvalitního designu.

Škola lyžování Skiwithme (59): H nebo C

Další a zároveň poslední díl „Lyžování podle abecedy“ máte právě před sebou. V tom minulém jsem vás naváděl, abyste na svém těle hledali písmeno H a udělali z něj v oblouku velké A. Tentokrát si velké H namalujeme na lyžaře trochu jinak a budeme vést polemiku, zda je lepší při lyžování pracovat právě s ním, nebo naopak s velkým C.

Skialp, nebo telemark?

„Jak se chodí na telemarkách? Je to lepší než skialpy? A co dolů, můžeš zapnout tu patu?“ a spoustu podobných dotazů dostávám jako ryzí telemarkista poměrně často. A odpovídám upřímně, i když jako ryzí telemarkista bych raději odpovídat pozitivněji. Takže jak se vlastně chodí na telemarkách?

Jak se dělá skialpová bota Salomon

Nadpis je trochu zavádějící, protože nebude řeč o samotné výrobě skialpových bot, ale o tom, jak si je nechat vyrobit přesně na nohu. Od stélky až po skelet.

Škola lyžování Skiwithme (58): H/A

Mohlo by to znamenat „headache“ nebo také „Hawaiian Airlines“. Můžu vám slíbit, že na Havaj v následujících řádcích nepoletíme. Hlava by vás bolet mohla, ale jen z přemýšlení, kde najít na lyžařovi velká písmena H a A. Vítejte u dalšího dílu seriálu „Lyžování podle abecedy“.

Škola lyžování Skiwithme (57): T2

Název by mohl evokovat mnoho věcí. Ať už je to oblíbený generátor náhodných slov T9, který kromě mobilních telefonů s oblibou využívá i Richard Krajčo při psaní svých textů, označení starého modelu pražských tramvají, nebo legendární Volkswagen Transporter. Ale tentokrát to bude spíše „té na druhou“. V minulém díle jsme nalezli ta snadno rozpoznate...

Škola lyžování Skiwithme (56): T

Začneme tím nejlehčím, alespoň z mého pohledu. Protože písmeno T můžeme v lyžování a zejména na samotné postavě lyžaře najít hned několikrát.

Salomon ski touring 2022/23: Skialpová kolekce Salomon pro příští zimu

Salomon není v oblasti skitouringu žádným nováčkem. Na lyžích této značky se ve skialpinismu i závodí a vybavení s označením MTN je dlouhodobě oblíbené i mezi ryzími freeridery. A byť se zima už dávno rozběhla a karty vypadají jako dávno rozdané, přichází Salomon se zcela novou skialpovou kolekcí, která bude hlavním tahákem sezóny 2022/23.

Škola lyžování Skiwithme (55): Radost až na kost

Poslední článek sezóny vždy bilancuje. Kromě bilance však tentokrát ponechá i trochu prostoru pro přemýšlení na léto a snad i kousek motivace na další zimu.

Škola lyžování Skiwithme (54): Jak lyžovat na skialpech

Loňská sezona byla skialpinistická. Podle ryzího hesla „Earn your turn“ si bylo potřeba pro každý oblouk pěkně poctivě dojít po svých. A každý oblouk pak také chutnal jinak. Zaslouženě. A možná byl i mnohem lepší než ten předloňský, protože jste se na něj museli trochu soustředit a nemohli jste s dobrými a špatnými oblouky jen tak plýtvat, jako dří...

Komerční tipy