Letos se premiérově závodilo jak v obřím slalomu, tak i ve skicrossu. Soutěž se oproti úvodnímu ročníku více přiblížila zájemcům z různých koutů země - jednotlivé závody byly i v Beskydech, Krušných i Jizerských horách, nejen v krkonošském Špindlerově Mlýně. Tento unikátní projekt uznale hodnotil i legendární Ital Alberto Tomba či Phil McNichol, bývalý trenér Teda Ligetyho či Body Millera.

Soutěž nebyla omezena věkem ani výkonností. Pouze se jí nesměli účastnit držitelé závodních kódů FIS či Svazu lyžařů České republiky v alpských disciplínách, freestylovém lyžování či Masters. Ale i tak se to mezi nejlepšími jezdci samozřejmě hemžilo bývalými závodníky a zkušenými jezdci v brankách, kteří ve svém umění mezi tyčemi i vybavením (jak lyže, tak i kombinézy) prostě a jednoduše ostatní převyšovali. Ve většině se ti nejlepší letos opakovaně dostali do finálových kol či kempů, s letošní výjimkou mezi ženami, kde se prosadily nové lyžařky.Jako náruživý celoživotní lyžař jsem vyzkoušel dvě jednotlivá kola, a to 3. soutěžní den na Ještědu a pak koncem února na Horních Mísečkách. Shodou okolností na Ještědu jel i absolutní vítěz, 37letý Jan Arnold z Liberce, který 12 let působil jako profesionální instruktor lyžování v americkém Aspenu. Mezi ženami nade všemi dominovala teprve 19letá Barbora Kovaříková z Chropyně. Harmonogram byl takový, že denní vítěz postupoval do semifinále, kde jej čekal 5denní kemp s lyžařskými profesionály ve Špindlerově Mlýně a následně 5 nejlepších mužů a žen postoupilo do finále, v němž se účastnili mezi profesionály i Mistrovství ČR ve sjezdovém lyžování. Jak Jan Arnold, tak Barbora Kovaříková kromě hodnotných věcných cen pojedou s reprezentací na několikadenní lyžařský kemp do zahraničí a kromě exotické dovolené si budou moci vybrat i účast na jednom ze závodů Světového poháru.

Třetí ročník S ČT Sport na vrchol je tedy již minulostí a můžeme se těšit na další v roce 2014. Vždyť i ti, co nemají vítězné ambice, si přijdou na své, neboť není v našich areálech úplně běžné a jednoduché vyzkoušet si jízdu mezi brankami.