Kde se zničit přes den
Sjezdovky v Risoulu vám nedovolí odpočívat. Najdete zde okolo 180 kilometrů upravených tras všech obtížností s tím, že pod vrcholy se nacházejí spíše obtížné svahy a směrem k dolním stanicím najdete ty jednodušší. Skvělé je, že bydlení je hned u lanovek, takže ráno vstanete a můžete frčet, kam vás nohy ponesou. V Risoulu najdete spoustu skvělých spíše červených sjezdovek, které se rozbíhají z centrálního údolí do okolních vrchů. Na hlavních svazích bývá někdy trochu přeplněno, ale protřelejší si vždy poradí: výživné a téměř liduprázdné pisty najdete například pod vrcholem L’Homme de Pierre v pravém okraji střediska. Zvláště pista Lac Rouge dopřeje zkušenějším lyžařům slušný zážitek. Není to rozvleklá rapsodie, ale řádně členitá polka, kde si jednak dobře zazatáčíte a jednak při troše dobré vůle i zaskáčete. Malou chybkou je jen to, že po cestě nahoru se moc na dlouhé a vzpurné pomě nedá odpočívat.
 Pokud by vás Risoul omrzel, můžete přejet do propojeného Varsu a brázdit sjezdovky zde. Vars je mírně rozlehlejší a sjezdy nejsou poskládány tak hustě vedle sebe. Najdete zde spíše snadnější svahy, které jsou ale dosti široké a ideální na dlouhý carvingový oblouk. Ve Varsu je přímo povinnost dát si dva sjezdy, které i ti největší tvrďáci mají problém sjet najednou a pro normálního jezdce je to téměř nemožné. Sjezdovka Olympique se táhne z vrcholu La Mayt v délce tří kilometrů až do údolí Varsu a je v polovině rozdělena stanicí lanovky, kde můžete dočerpat chybějící síly. Navíc si můžete vybrat, jestli chcete hoblovat jen horní polovinu Olympique nebo ji jezdit celou. Horní polovina je široká, příjemně strmá a na několika terénních zlomech vám dovolí se i proletět. Dolní pasáž je prudší a užší, což je někdy při větším množství lidí na svahu trochu limitující. Druhou sjezdovkou je Peynier. Tahle kráska není příliš široká, ale svým oblým reliéfem táhnoucím se rovněž v délce 3 km je opravdu přitažlivá. První tři čtvrtinysjezdovky jsou v duchu kratšího oblouku a dá se zde příjemně vyblbnout. Na posledních zhruba 600 m se ale před vámi otevírá stále se rozšiřující svah konstantního sklonu, kde se teprve opravdu ukáže, kdo má rád rychlost.
 Celkově by Risoul-Vars mohl dostat 5 hvězdiček z pěti za svahy a 3,5 za lanovky a vleky, což dohromady dá velmi slušnou čtyřku. A jen pro ty, kdo s Risoulem a asi i celkově s Francií nemá zkušenosti: nenechejte se oklamat menším počtem černých sjezdovek, často se zde totiž červená od černé liší pouze tím, že je urolbovaná. Na některých černých by si vskutku zaskotačila snad pouze Nikola Sudová.

Risoul

Kde se zničit v noci
Kdo se dostatečně nevyřídil na sjezdovce, dostává druhou šanci: v Risoulu to totiž v noci žije. Samozřejmostí je, že své úspěchy oslavíte na apartmánu s bandou kamarádů (jen je třeba dávat pozor na noční klid začínající ve 22.00, protože místní „security“ je na příliš veselého rebela už zvyklá a při bujařejších oslavách se jejich ukončení může stát velmi rychlým a nepříjemným procesem). Proto je jednoznačně lepší vyrazit za zábavou ven.
 Risoul je připraven jak na romantické posezení u večeře s lahvinkou vína, na večerní hospodskou pařbu i na nezřízené taneční orgie. Pro první případ je tu k dispozici několik příjemných restaurací, ve kterých dostanete kromě mezinárodní kuchyně jako pizza a spol. také specialitky typu žabích stehýnek nebo fondue. Ceny se pohybují zhruba na úrovni lepší české restaurace, akorát pivo je dražší. Pro popití v hospodě je v tomto středisku také místo, i když tomuto sportu Francouzi zase tolik neholdují. O to více ale v Risoulu frčí taneční párty. Najdete zde hned tři diskotéky: Apache, ve kterém se hraje tanečně, ale ne příliš mainstreamově, takže by se dal považovat za jistou alternativní scénu. La Grotte Yetti je největší dance club v Risoulu a podle toho to zde také vypadá. V nejvytíženějších chvílích se tu totiž o tanci příliš mluvit nedá, což je celkem pochopitelné, když je s vámi na jednom metru čtverečním dalších osm lidí. Pokud se ale přes to dokážete přenést, můžete se zde do půlnoci nekontrolovaně natřásat v rytmu popíkových rytmů zhruba do půlnoci. Pro opravdové taneční závisláky je v záloze ješte třetí podnik: Morgan. Tady mají otevřeno i do pěti ráno, a když přijdete po půlnoci, je zde tak akorát plno na tanec i na afterparty u piva (bohužel za cca 3 EUR za 0,3 l). Závěrem jen poznámka (ať už pro dámy či pány): Francouzi jsou na diskotékách kvůli lovu přitažlivých cizinek, což může být někdy plus a někdy zas ne.

Kde si konečně odpočinout
Pokud jste absolvovali den v Risoulu odpovědně, jste na nohou zhruba od devíti ráno a teď (zhruba kolem čtvrté ráno) se rozvláčným krokem blížíte k rezidenci. Kdo má tohle za sebou, je mu v podstatě jedno, do kterého pokoje a postele zapadne a nemyt a nepřevlečen usne. Kdo se však šetřil, mohl by ubytování řešit více. K dispozici jsou zde čtyři ubytovací standardy. Dvouhvězdičkové apartmány v Les Mélezes jsou tou nejnižší kategorií. Od tří hvězdiček se téměř neliší rozlohou, ale kvalitou vybavení, které je zašlé a použité. Někdy se můžete setkat s tím, že po předešlých klientech najdete nepořádek, kterého si kontrola nevšimla, ale který budete muset uklidit vy, protože to svým kontrolorům prostě nevysvětlíte. Z těchto důvodů jsou mnohem příjemnější tříhvězdičkové apartmány, kterých je v Risoulu většina. Prostor je zde, asi jako v celé Francii, trochu stísněnější, ale vybavení je relativně  nové, čisté a pohodlné. V obýváku propojeném s kuchyní na vás čeká jídelní stůl s lavicí a několika židličkami. V kuchyňském koutu se sporákem a dřezem najdete (většinou) kompletní vybavení, jako příbory, hrnce atd. a ti šťastnější i myčku nádobí. V ložnicích počítejte s vysouvacími lůžky nebo patrovými postelemi. Třetím typem ubytování je tříhvězda lux, která má oproti klasické tříhvězdě ještě nějaké vybavení navíc. Většinou ale bývá beznadějně vyprodána. Poslední, čtyřhvězdičkové ubytování v Les Balcons de Sirius je pro opravdové labužníky. Pokoje jsou zde prostornější, vybavení je ještě trochu více napucované než v tříhvězdičkách. Bonusem je zázemí rezidence, kde najdete fitness centrum, vnitřní vyhřívaný bazén, saunu, vířivku, kardio-tréningovou místnost, masáže, shiatsu, jógu a odpočívací místnost s krbem. Nebo wi-fi připojení k internetu. To vše v ceně. Dále můžete posedět v baru a je zde i možnost objednat si polopenzi.

Risoul
Infobox

Faktografii lyžařské oblasti Risoul-Vars najdete v atlasu na SNOW.CZ!

Nabídka cestovních kanceláří:

Pux Travel - od 4 390 Kč/os.

Cekare - od 7 300 Kč/os.

Firotour - od 8 290 Kč/os.

Intertrans - od 3 520 Kč/os.

Nev-Dama - od 2 490 Kč/os.

Petr´s - od 4 700 Kč/os.

Skol - od 4 280 Kč/os.

Sport-S - od 2 590 Kč/os.

World Travel - od 2 980 Kč/os.