Ve čtvrtek se do kvalifikačních jízd zapojilo na 60 jezdců z 13 zemí světa. Akce byla otevřena i pro závodníky dalších národností, takže se čeští „rideři“ mohli porovnat například s jezdci z Francie, Bulharska, Nového Zélandu, Chile, Argentiny, Austrálie…, přičemž mnozí z nich se mohli pochlubit trofejemi z těch nejslavnějších závodů. Celou sestavu doplnila česká esa Michal Novotný a Tomáš Kraus, kteří – ač se freeridu aktivně nevěnují – svými výkony osvěžili průběh akce a Michal Novotný ve své kategorii dokonce zvítězil!

Nový obrázek
jezdec: Martin Knybel, foto: Matio/freeski­ing.cz, Scott Czech Ride 08

Na start se samozřejmě dostavila elita českých freeriderů, Robin Kaleta nastoupit bohužel nemohl – týden před závodem si poranil pánev a posadil se alespoň do poroty rozhodčích. Na poslední chvíli přijel i další český profesionální „rider“, Jiří Lausecker a při Kaletově neúčasti byl hlavním českéhým favoritem.

Čtvrteční kvalifikace naznačila, že finále bude velmi pohledná podívaná. K nejlepší desítce nasazených jezdců se přidalo přes 30 postupujících.

Nový obrázek
Závodní kopec, foto Vítek Ludvík, Scott Czech Ride 08

Páteční den čekal všechny čerstvě vysněžený kopec a modrá obloha – podmínky pro freeride ideální. Závodníci si proto troufli i na 30metrové skoky ze skal.

Dopolední semifinále profiltrovalo 22 finalistů, kteří se na vrcholy hory Weisflug Gipfel sešli po krátké polední pauze. První začala děvčata, ale první dvě z kvalifikace svou roli favoritek do konce nedotáhla. Simona Hrstková, po kvalifikaci druhá, zakončila svou jízdu strašidelným pádem ze skály, naštěstí vyvázla bez následků. Mladičká naděje Barbora Možná dopadla hůře, když ji po nekoordinovém skoku musel převézt vrtulník do Davoské nemocnice. Zlomenina obratle naštěstí nepatří mezi vážné a Bára se v noci z neděle na pondělí sama přepraví lehátkovým vlakem z Zurichu do Česka k operaci zlomeniny záprstních kůstek. „Holky byly přemotivované. První jízdy zajely skvěle, všichni je chválili, do toho ideální počasí a vidina medaile… Možná se odpoledne vlivem slunce a mrazu trochu zhoršily sněhové podmínky, každopádně mladé závodnice své finálové jízdy nezvládly zejména po psychické stránce. Snad si z finále vezmou ponaučení na příště“, uvedl Petr Socha, zástupce spolupořádajícího časopisu SNOW.

Nový obrázek
jezdkyně: Bára Možná, foto: Matio/freeski­ing.cz, Scott Czech Ride 08

Zlatou medaili mezi ženami brala tedy mladičká Slovenka Stanislava Hajduková, nejlepší Češkou a „první českou freeride mistryní“ se stala celkově druhá Simona Kodrlová.

I závod mužů přinesl dramatické momenty a pády, prokletí vítězů ze semifinále potvrdil Francouz Kocher, který si při poslední jízdě dne a finálním skoku poranil oba kotníky a večerního vyhlášení se účastnil již v sedě na kolečkovém křesle. Právě až na vyhlášení se všichni dověděli, kdo se stal vítězem závodu a kdo „prvním českým freeride mistrem“. 600 švýcarských franků pro celkového vítěze Scott Czech Ride 08 i speciální prémii Scott (5000 kč) pro nejlepšího Čecha získal Plzeňák Jiří Lausecker. Dokázal tak, že ač v Česku nemáme hory srovnatelné s Alpami, naši lyžaři jsou schopni konkurovat těm narozeným v Alpách. Na druhém místě se umístil Argentinec Lucas Swieykowski, jako třetího rozhodčí určili Rakušana Ericha Flatschera. Několikanásobný vítěz SP ve skicrossu Tomáš Kraus do finále nepostoupil a skončil jedenáctý. „Na trati jsem se úplně ztratil, je to úplně něco jiného než skicross, kde jedete podle branek. Když jsem si myslel, že jsem na první skále, byl jsem už v polovině kopce, místo vlevo jsem byl vpravo a tak podobně“, komentoval svůj výkon s úsměvem Tomáš.

Nový obrázek
jezdec: Yannick Clevy, foto: Matio/freeski­ing.cz, Scott Czech Ride 08

Kategorii snowboard pak vyhrál také Čech, Michal Novotný. V první řadě se ale jednalo o závody lyžařů, proto konkurence mezi snowboardisty nebyla s lyžaři srovnatelná. "Je to úplně jiné než běžný závod SP. Mám z toho dojem, že nejdůležitější je naučit se přečíst terén. Nebyla tu ale taková konkurence jako v lyžařské sekci, my jsme to spíš sjížděli," řekl iDNES.cz Michal Novotný. "Je to fakt zábava, ale nebezpečná," doplnil Novotný.

Nový obrázek
Jirka Lausecker v objetí Báry Možné a Simči Hrstkové, Foto Petr Havelka, Scott Czech Ride 08
Scott Czech Ride, první český freeridový závod, byl zlatým hřebem týdenního freeski festivalu Train SNOWfest, jehož program se skládal ze základních témat moderního lyžování. Lavinová prevence, trénink jízdy v terénu i v parku a test freeridových lyží měly za úkol přiblížit zájemcům, jak se v horách pohybovat efektivně a bezpečně. Někteří z účastníků festivalu se zařadili i do čtvrteční kvalifikace závodu Scott Czech Ride, ze které se až do finále probojoval Aleš Knotek a umístil se na 8. místě konečného pořadí!

V závodě jde o to sjet vymezený svah jednoduše řečeno nejkrásněji. O vítězi nerozhoduje čas, ale pětice rozhodčích, která sleduje obtížnost zvolené trati (tzv. lajny), styl jízdy, plynulost, náročnost vložených triků, techniku a agresivitu.

Nový obrázek
jezdec: Aleš Knotek si užívá prašanu, foto: Matio/freeski­ing.cz, Train SNOW fest 08

"V Česku kopec pro freeride nemáme, a když ano, je pod přísným dohledem ochránců přírody, proto jsme zavítali do Davosu, kde jsou podmínky ideální a navíc nám středisko vychází ve všem vstříc," vypočítává důvody jeden z organizátorů Jaromír Lojza (Freeskiing.cz), proč se česká freerideová špička vypravila koncem března právě do Švýcarska. „Plánujeme, že jak Scott Czech Ride, tak celý festival Train SNOWfest, budou pravidelnou akcí, která završí každou zimu českých freeskierů“, dodává.

"První ročník byl nad očekávání úspěšný. Měli jsem štěstí na počasí a i organizace klapala tak, jak málokde. Bohužel, než napadl sníh, tak byla stěna hodně vyfoukaná, takže trčely ostré kameny a kvůli tomu jsme viděli několik ošklivých pádů. Češi mile překvapili v dobré zahraniční konkurenci," podělil se o své dojmy zraněný favorit Robin Kaleta. Příští rok, věřme, bude mezi závodícími i on.

Nový obrázek
jezdec: Jirka Lausecker, foto: Martin Klika, Scott Czech Ride 08

Výsledky SCOTT CZECH RIDE 08


Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Vítězové kategorie SKI MEN, foto: Petr Havelka, Scott Czech Ride 08
Nový obrázek
Vítězky kategorie SKI WOMEN, foto: Petr Havelka, Scott Czech Ride 08
Nový obrázek
Vítězové kategorie SNOWBOARD MEN, foto: Petr Havelka, Scott Czech Ride 08

Kompletní fotogalerii naleznete zde.