A příjemnou atmosféru Snowfestu, týdne vyznavačů jízdy mimo sjezdovky, provázelo tento týden ve švýcarském Davosu krásné slunečné počasí. „Jsem moc spokojený, že to nakonec takhle dobře dopadlo. Hlavně, že jsou všichni zdraví,“ prohlásil ředitel a strůjce závodu Jaromír Lojza, kterému mezi freeridisty všichni přezdívají Kumestrol. Do Davosu na stěnu skoro třítisícové hory Weissfluhgipfel přijelo 73 závodníků ze dvanácti zemí.
Nejlepší byl nakonec Fabien Guénot, třiadvacetiletý učitel lyžování z Francie, který porotu uchvátil rychlou a plynulou jízdou s několika triky a hlavě „backflipem“ při závěrečném dropu. „Je to můj nejoblíbenější skok,“ vykládal po závodu Guénot.
Jeho dech beroucímu výkonu navíc přidal i dopad po saltu jen těsně vedle kamene. „Viděl jsem ho ve vzduchu, tak jsem radši dopadl víc na jednu nohu,“ usmíval se. Adrenalin ze závodu mu však nestačil, dal si mimo soutěž ještě jednu jízdu a skočil si ze zhruba třicetimetrové skály, která byla při závodu lyžařům zapovězena…

Scott Czech Ride 2009
Guénot Fabien, foto: Kateřina Hájková - SNOW
Při neúčasti zřejmě nejlepšího českého jezdce Robina Kalety, kterého na konci dubna čeká operace přetrženého předního křížového vazu v koleni, se ukázalo, že freeriding v Čechách je na vzestupu. David Knybel obsadil solidní čtvrté místo a Simona Hrstková, sestra sjezdařky Lucie Hrstkové, dokonce vyhrála, přestože byla nemocná a skoro ztratila hlas.
„Semifinále jsem jel lépe, ve finále jsem se nahoře absolutně ztratil, ale asi to nebylo poznat,“ prozradil na sebe s úsměvem Knybel, že vybranou linii zpočátku jízdy vůbec netrefil. Hrstková se v závěru své jízdy odhodlala k odvážnému desetimetrovému dropu, na který jezdili dokonce i muži. Nepřemýšlela nad možným nebezpečím. „Prostě jsem si to vybrala a trefila jsem to,“ radovala se z jednoho z největších úspěchů své kariéry.
A to ještě doma Hrstková přemlouvá sestru Lucii, jednu z nejlepších českých sjezdařek, aby přestala jezdit v brankách a dala se na jízdu terénem. „Kdyby to zkusila, tak by už nechtěla nic jiného,“ byla přesvědčena Simona. „Byla by dobrá freeriderka, je odvážná, určitě by neměla problém s vysokými dropy,“ vykládala mistryně České republiky.

Scott Czech Ride 2009
Hrstková Simona, foto: Kateřina Hájková - SNOW
Scott Czech Ride 2009
Knybel David, foto: Kateřina Hájková - SNOW
Mezi snowboardisty byl nejlepší Fin Nicklas Hollsten, ženám kralovala Marlies Nindlová z Rakouska, která ale v této kategorii závodila sama. Nejlepším Čechem se ve freeridu na snowboardu stal David Bakeš, jinak český reprezentant ve snowboardcrossu.
Na Snowfest přijely desítky majitelů širokých lyží, kteří měli v Davosu možnost využít přítomnosti horských vůdců a koučů při lyžování či znalostí a zkušeností členů horské služby. V první řadě se ale dozvěděli všechno o lavinách, prevenci a záchraně, mohli si dokonce sami vyzkoušet dohledání zasypaného a jeho vyproštění.

Scott Czech Ride 2009
Hollsten Niklas, foto: Kateřina Hájková - SNOW


Scott Czech Ride 2009
Bakeš David, foto: Kateřina Hájková - SNOW
Vyvrcholením příjemného týden na horách byl ale závod Scott Czech Ride, který by v budoucnu „Kumestrol“ rád dostal do prestižní světové série Freeride World Tour. "Už debatujeme s organizátory o možnostech," řekl Lojza. Při páteční pravé nefalšované „after party“ mohl poděkovat všem partnerům a sponzorům a rozdat prize money ve výši celkem 3000 švýcarských franků a 10.000 korun pro české mistry.

Další fotky najdete ve FOTOGALERII.