Ale já jsem tu na lyžích a z hradeb vidím kousek toho nad řekou Guisane. „Tyto všechny sjezdovky budou tvoje… budeš-li se provozovatelům kořiti?‘ Nikoli! Stačí jít a koupit permanentku a radovat se z těch dvou set kilometrů tratí, které tady čekají.
Podél  řeky a pod areálem, který si začal moderně říkat Serre Che, jezdí skibus, ale není ho vůbec třeba. Jeho vlhká a studená kabina, která je obvykle narvaná jako pražské metro o osmé ranní, jen zamlží radost z hor.
Pobývala jsem vždycky ve strategicky nejvhodnější vesnici Chantemerle. Není to rozhodně ta nejkrásnější, ale do těch ostatních se dá dojet. Ale trochu s výhradami, jsme přeci v Jižních Alpách. Provoz skibusů končí dosti brzy, taxíky jezdí podle nálady.
Podobným půvabem jako Briançon vyniká i druhý konec areálu – vesnice Monêtier les Bains. Kdo přijel do Serre Chevalier lyžovat, tomu bude nejspíš fuk, že na návsi zurčí teplý pramen a ulice jsou dlážděné kočičími hlavami, ale je tu něco, za čím byste se měli rozhodně vypravit.
Serre Chevalier
Restaurace L'Antidote má ocenění jedné hvězdy Michelin a je v Monêtier na náměstí. Poměr cena výkon je překvapivě pozitivní. Základní menu nezruinuje a na zážitek, jaký mi působil především pohled na aranžování jídel, jsem dodnes nezapomněla. Paštičky na talíři zdobeném suchým jehličím, zmrzlina mezi kusy břidlice… další neprozradím a také už možná menu ‚upgradovalo‘. Antidote znamená také ‚protijed‘; atmosféra i jídlo dobře funguje na lecjaké trable.
A kde tady mám rozvěšené ty nesentimentálnější lyžařské vzpomínky? Jsou to  oba okraje areálu. Bezkonkurenčně největší bomba je sjezd z vrcholu Croix de Cibouit (2611 m n. m.) přímo do Monêtier. Vždycky bylo liduprázdno. A hned v závěsu je  ze stejných důvodů druhý konec – Prorel (2566 m n. m.). Ten je pro změnu na Briançonem. Všichni tu raději asi bloumají na hradbách nebo popíjejí skvělou horkou čokoládu v miniaturní curkárničce na hlavní třídě. Ti co sem přijeli za lyžováním se asi neodpoutali ze sportovní základy v Chantemerle nebo Villeneuve.

P.S. Výbor pro Světové kulturní a přírodní dědictví Unesco, který se sešel 7. července 2008 v Québecu, zapsal ‚Vabanovo opevnění‘ na svůj seznam. Briançon je jedním ze sady 12 staveb.