Zatímco rychlostní limity a běžná pravidla se mezi jednotlivými „lyžařskými“ zeměmi zásadně neliší a řidiči je dobře znají, v povinné výbavě jisté odlišnosti jsou. Určitě je vhodné mít s sebou ve vozidle žlutou nebo oranžovou reflexní vestu pro každého člena posádky, naopak alkoholtester, povinný ve Francii, pořizovat není nutné – pokuta za jeho nepředložení již nehrozí. Zvláště v Rakousku je třeba mít na paměti, že pokud se provoz na dálnici zastaví, musí mezi sebou auta nechat „pruh“ (Rettungsgasse) pro průjezd záchranných vozidel.

Pozor na zimní uzavírky

Obezřetní buďte i při používání navigace – mnohé z nich nezohledňují zimní uzavírky průsmyků a řidičskou náročnost jednotlivých variant trasy. Zvlášť se to týká cest do vzdálenějších oblastí Alp – italské Lombardie, do Švýcarska a do Francie. Doporučenou trasu se vyplatí ověřit v „papírové“ mapě, kde bývají zimní uzavírky většinou značené.

Doporučené trasy z Prahy a vzdálenosti do jednotlivých lyžařských středisek najdete v článcích Autem do Rakouska a Autem do Itálie!

Nejdražší benzin v Itálii

Ve většině navštěvovaných lyžařských zemí bývá nafta levnější než benzin. Při cestě do Alp platí zjednodušené pravidlo, že čím dále, tím dráže – nejlevněji tak natankujete v Rakousku, o něco dráže v Německu a ještě dráže pak ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Ve Švýcarsku je přitom nafta dražší než benzin.

Při cestě do Itálie přes Brenner můžete natankovat za „nedálniční“ ceny například před Innsbruckem na sjezdu Hall West – zajížďka ke kruhovému objezdu s benzínkou činí zhruba 300 m. Pokud si zkrátíte cestu z Německa po státní silnici přes Achensee místo dálnice Kufstein–Inntal, můžete levněji tankovat na mnoha místech v Rakousku přímo podél trasy.

Na trase Landeck–Reschenpass se nabízí odbočka do švýcarské bezcelní zóny Samnaun (cca 20 km a 30 min tam a zpět), kde natankujete zpravidla o 0,25 až 0,30 eur za litr levněji než v Rakousku.

Kde se vyhnout mýtnému a dálničním známkám

Mýtné v Německu zatím nebylo zavedeno, takže tamější dálniční síť zatím zůstává jediná bezplatná. Na rakouských dálnicích je potřeba dálniční známka, v Itálii a Francii se vybírá mýtné ve výši cca 10 eur za 100 km, stejně tak jsou extra zpoplatněny mnohé horské úseky dálnic v Rakousku.

Při cestě do rakouských lyžařských středisek se leckdy můžete za cenu minimální zajížďky obejít bez dálniční známky. Míříte-li do okolí Kitzbühelu, je výhodné sjet z dálnice už před německo-rakouskými hranicemi na Kiefersfelden než pokračovat cca 5 km za hranice na sjezd Kufstein-Süd, ovšem už s rakouskou dálniční známkou.

Kvůli omezení rychlosti na 100 km/h na většině rakouských tranzitních dálnicích se stává atraktivnější „zkratka“ z německého Holzkirchenu přes Achensee do Jenbachu, a to zejména při cestě do údolí Zillertal nebo Alpbachtal – trasa je kratší než „objezd“ po dálnici přes Inntal a Kufstein (o 25 km), časová ztráta je malá (15 minut) a obejdete se zcela bez rakouské dálniční známky.

Extra zpoplatněn je dálniční úsek od Innsbrucku (od sjezdu Innsbruck-Süd) po Brenner – časová ztráta při cestě po „staré“ silnici je nejméně 15 minut, úspora pak 9 eur za mýtné.

Na trase do Korutan se platí mýtné v tunelech Tauern- a Katschbergtunnel – objet je lze za cenu serpentinovité zajížďky (cca 15 km) přes horská střediska Obertauern a Katschberg a časové ztráty 20 až 30 minut. Naopak při cestě do oblasti Lungau může vyjít trasa přes Obertauern vzdálenostně úsporněji a časově podobně, nehledě na ušetřené mýto za jeden tunel.

Při cestě do Schladmingu je možné se vyhnout mýtnému tunelu Bosrock „zkratkou“ přes Pyhrnpass – za příznivých povětrnostních podmínek nevzniká ani časová ztráta.

U Landecku „šetří“ čas obchvat tunelem, je ovšem zpoplatněn dálniční známkou. Objížďka dálnice a landeckého tunelu znamená mezi Imstem a Prutzem časovou ztrátu okolo čtvrt hodiny a nějaký ten kilometr navíc.


Aktuální dopravní zpravodajství

Rakousko:

Německo

Švýcarsko

Itálie – dálnice

Itálie – oblast Jižní Tyrolsko

Alpské průsmyky


Tento článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován k 6. 10. 2018.

Rakousko

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Na dálnici: 130 km/h (s přívěsem do 750 kg 100 km/h)

Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile. U řidičů, kteří nemají řidičský průkaz déle než 2 roky je limit 0,1 promile. V případě přistižení řidiče s překročeným limitem hrozí pokuta a zákaz řízení!

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,33 EUR
Nafta - 1,32 EUR

Dálniční poplatky:

Poplatky se platí na dálničních úsecích v Alpách formou dálničních známek, které lze zakoupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích, poštách, a za průjezdy některých tunelů a horských silnic.

Od 1. prosince 2013 je třeba mít řádně vylepenou dálniční známku už od německých hranic u Kufsteinu (dosud platila výjimka až ke sjezdu Kufstein Süd). Obdobně už není možné při průjezdu Rakouskem kolem Bodamského jezera využít zlevněnou Korridorvignette.

Ceny dálničních známek pro osobní vozidla:

Roční: 87,30 EUR
Dvouměsíční: 26,20 EUR
10denní: 9 EUR
Roční dálniční známka platí od 1. prosince do 31. ledna.

V případě, že policie přistihne řidiče bez platné dálniční známky, platí se na místě pokuta 120 EUR, v případě, že řidič na místě zaplatit nemůže, hrozí pokuta v rozmezí 300–3 000 EUR.

Poplatky za tunely a horské průsmyky:

Název - cena
Arlbergtunnel - 10 EUR
Felbertauerntun­nel - 10,00 EUR
Karawankentunnel - 7,20 EUR
Brennerautobahn (dálnice) – úsek Innsbruck – Schönberg – Matrei – italská hranice - 9,50 EUR
Pyhrnautobahn (dálnice) – Gleinalm- a Bosrucktunnel - 9,00 / 5,50 EUR
Taurenautobahn (dálnice) – Flachau – Rennweg - 11,50 EUR (jednotlivý úsek Flachau – Zederhaus nebo St. Michael – Rennweg – 6,00 EUR)
Gerlospass - 8,50 EUR

Horské průsmyky:

Název - uzavřen v období
Filzensattel - prosinec až březen
Furka - říjen až červen
Grossglockner Hochalpenstrasse - listopad až duben
Hahntennjoch - listopad až květen
Silvretta - listopad až květen
Sölk - listopad až květen
Stallersattel - listopad až květen
Timmelsjoch Hochalpenstrasse - říjen až červen

Ostatní průsmyky jsou otevřeny celoročně.

Další užitečné informace:

Od 1. listopadu do 15. dubna je v Rakousku povinnost zimní výbavy vozidla, tzn. na všech kolech musí být osazeny zimní pneumatiky (hloubka vzorku min. 4 mm). Sněhové řetězy na kolech hnací nápravy jsou povoleny pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Jejich použití může přikázat dopravní značka.

Řidiči všech dvoustopých vozidel musí mít v kabině vozidla reflexní vestu a obléknout si ji musí v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a na silnici mimo obec a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě.

Od 1. 1. 2012 je na rakouských dálnicích a rychlostních nebo víceproudých silnicích nařízeno v případě tvořících se kolon vytvářet nouzový koridor (Rettungsgasse) pro volný průjezd vozidel policie, záchranky nebo hasičů.
Vozidla v levém pruhu musí zajet co nejvíce vlevo, vozidla v ostatních pruzích co nejvíce vpravo. Využívá se přitom i odstavný pruh. Porušení tohoto nařízení se trestá pokutou až 2 180 EUR!

Pokud se na horských silnicích dvě vozidla nemohou vzájemně minout, musí oba řidiči zastavit. Řidič, pro kterého je to snazší vzhledem k situaci a místním podmínkám, by měl zacouvat nebo se otočit.


Běžné přestupky jsou pokutovány částkou od 35 EUR.


Aktuální dopravní informace: http://www.oeamtc.at nebo http://www.uamk.cz


Itálie

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h
Řidiči mající řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky musí na dálnici dodržovat max. rychlost 110 km/h a na rychlostních a hlavních silnicích 90 km/h.

Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,49 promile.
Absolutní zákaz platí pro profesionální řidiče, řidiče do 21 let a řidiče, kteří mají řidičský průkaz po dobu kratší než 3 roky. Řidič pod vlivem alkoholu může zaplatit pokutu ve výši 542 - 6 527 EUR. V krajním případě může být řidič odsouzen na 1 měsíc - 6 měsíců do vězení a řidičský průkaz mu může být odebrán až na 2 roky.

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,65 EUR
Nafta - 1,56 EUR

Dálniční poplatky:

Průměrný dálniční poplatek za 100 km je v Itálii cca 8 EUR. Může se platit v hotovosti nebo platebními kartami: EURcard, Mastercard, Visa, Viacard. Na dálnicích je povinná jízda s rozsvícenými světly!

Poplatky v tunelech:

Fréjus - jednosměrný 44,20 EUR, zpáteční 55,20 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
Great St. Bernard - jednosměrný 27,90 EUR, zpáteční 44,60 EUR (zpáteční lístky platí 1 měsíc)
Mont-Blanc - jednosměrný 44,20 EUR, zpáteční 55,20 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
V tunelu pod Mont Blancem se musí dodržovat minimální odstupy 150 m mezi vozidly, což hlídá v celém tunelu 16 radarů a 120 kamer a řidiči porušující předpisy jsou za tunelem pokutováni.
Munt La Schera (Livigno) - zpáteční neděle–pátek 32 EUR, sobota 37 EUR
Jednosměrný tunel je otevřen 24 hodin denně a má střídavý provoz. O sobotách je v zimní sezóně od 5 do 10 hod. otevřen jen ve směru z Livigna, od 11 do 18 hod. naopak jen ve směru do Livigna.Horské průsmyky:

Název průsmyku - silnice - uzavřen v období
Gavia - Ponte di Legno – Bormio - říjen až květen
Mont Cenis - Susa – Modane - listopad až duben
Petit St. Bernard - Aosta – Albertville - listopad až květen
Rombo (Timmelsjoch) - S. Leonardo in Passiria – Sölden - listopad až květen
S. Maria - Bormio – S.Maria - listopad až květen
Spluga - Chiavenna – Spluga - listopad až květen
Stelvio (Stilfserjoch) - Bormio – Spondigna - listopad až duben
Umbrail - Zermez – Sondrio - listopad až květen
Ostatní průsmyky jsou otevřeny celoročně.

Další užitečné informace:

V oblasti Val d´Aosta platí povinnost používat zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy po celou zimu v období od 15. 10. až do 15. 4. Při použití řetězů je max. rychlost 50 km/h. Jinde je zimní obutí vozidel v zimním období doporučeno.

Soukromý odtah vozidel je zakázán na dálnici, jinak je povolen.

Na určitých horských silnicích nebo na příkrých silnicích, v případě, že se vozidla stejné kategorie nemohou vzájemně minout, sjíždějící vozidlo pouští stoupající vozidlo, i když je stoupající vozidlo blíže místu vhodnému k minutí.

Na úzké silnici, kde se vozidla vzájemně nemohou minout má přednost těžší vozidlo. U vozidel stejné kategorie pouští to vozidlo, které je blíže místu vhodnému k minutí.

Je povinností mít oblečenu reflexní vestu vždy již při vystupování z vozu na silnici mimo obec.

Svícení potkávacími nebo denními světly ve dne i v noci je povinné mimo obce pro všechna motorová vozidla. V tunelu je svícení povinné.


Aktuální dopravní informace: http://www.aci.it nebo http://www.uamk.cz.


Německo

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Na dálnici: doporučená 130 km/h

Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile, Pro řidiče do 21 let a pro starší řidiče, kteří mají řidičský průkaz dobu kratší než 2 roky, platí 0,00 %.

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,49 EUR
Nafta - 1,36 EUR

Dálniční poplatky:

Osobní vozy v Německu žádné poplatky na dálnicích neplatí.

Horské průsmyky

Nejsou v zimě uzavřeny.

Tunely

Nejsou zpoplatněny.

Další užitečné informace:

V zimním období musí vybavení auta odpovídat povětrnostním podmínkám. V ostřikovači musí být nemrznoucí směs, na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami (označení M+S nebo sněhová vločka) s hloubkou vzorku min. 4 mm.

Od 1. července 1998 platí rychlostní omezení při jízdě kolem stojících autobusů. Autobus blížící se k autobusové zastávce musí mít rozsvícená výstražná světla. Ostatní řidiči nesmí v tento moment předjíždět. Pokud autobus zastaví (s rozsvícenými výstražnými světly), mohou ostatní vozidla předjíždět, ale pouze krokem (tedy rychlostí 4-7 km/h). Toto platí i pro blížící se vozidla. Řidič, který bude přistižen při nepovoleném předjíždění, zaplatí pokutu 40 EUR a bude mu udělen jeden trestný bod; pokud dojde k překročení povolené rychlosti pro předjíždění, závisí pokuta na konkrétní výši přestupku.

Aktuální dopravní informace: http://www.adac.de nebo http://www.uamk.cz.


Švýcarsko

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obytných zónách: 30 km/h
V obcích: 50 km/h
Mimo obec: 80 km/h
Na rychlostních silnicích: 100 km/h
Na dálnici: 120 km/h

Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,68 CHF
Nafta - 1,84 CHF

Dálniční poplatky:

Poplatek za používání švýcarských dálnic a víceproudých silnic je 40 CHF, a to ve formě celoroční dálniční známky, kterou lze zakoupit na hraničních přechodech, poštách a čerpacích stanicích. Známka je platná vždy od 1. prosince minulého roku, celý kalendářní rok a leden roku následujícího (14 měsíců).

Řidič, který vjede na dálnici (víceproudou silnici) bez platné dálniční známky, zaplatí pokutu 100 CHF a současně je povinen si zakoupit dálniční známku.

Poplatky v tunelech:

Silniční tunely - Název - silnice - cena

Lötschberg - Kandersteg – Goppenstein – 22, resp. 27 CHF (všední den, resp. víkend)
Tunel je otevřen od cca 6 do 23 hodin, autovlak odjíždí každých 30 minut (délka cesty 15 minut).
Munt La Schera (Livigno) - zpáteční neděle–pátek 38 CHF, sobota 44 CHF
Jednosměrný tunel je otevřen 24 hodin denně a má střídavý provoz. O sobotách je v zimní sezóně od 5 do 10 hod. otevřen jen ve směru z Livigna, od 11 do 18 hod. naopak jen ve směru do Livigna.
Great St. Bernard (Gran San Bernardo) - Bourg-St-Pierre – St.Rhém (Itálie) – 30 CHF
St. Gotthard (San Gottardo) - Bourg-St-Pierre – St-Rhémy-enBosses(Itálie) – s platnou dálniční známkou


Železniční tunely - převoz aut vlakem - název / odkud kam / cena

Lötschberg - Simplon – Kandersteg – Iselle - 91 CHF
Furka - Oberwald – Realp - 27 CHF od 1.6. do 30.9. a 33 CHF od 1.10. do 31.5.
Oberalp - Andermatt – Sedrun - os. auto + řidič 65 CHF, každá další osoba 12 CHF (rezervace nutná)
Simplon - Brig – Iselle - 22 CHF
Vereina – Selfranga – Sagliains – 37 CHF od 1.5. – 30.11. a 42 CHF od 1.12. – 30.4.

Horské průsmyky:

Název průsmyku - uzavřen v období
Aercherli - listopad až duben
Aiguillon - prosinec až březen
Albula - prosinec až květen
Chasseral - listopad až květen
Croix - prosinec až duben
Flüela - listopad až duben
Fórcola di Livigno – prosinec až duben
Furka - listopad až květen
Klausen - listopad až duben
Nufenen - listopad až květen
Oberalp - prosinec až duben
Planches - listopad až květen
Pragel - září až květen
Sanetsch - listopad až květen
Splügen - listopad až duben
St.Bernard - listopad až květen
St.Gotthard - listopad až květen
Susten - listopad až květen
Umbrail - listopad až květen
Weissenstein - prosinec až březen

Další užitečné informace:

Povinnost mít vozidlo vybavené zimními pneumatikami není řešeno centrálně, je to pouze doporučeno, ale velmi se k tomu přihlíží v případě zavinění dopravní nehody díky letním pneumatikám.

Na úzkých horských silnicích musí být řidič schopen zastavit na poloviční viditelnou vzdálenost, a to především v zatáčkách. Před nepřehlednými úzkými zatáčkami mimo obec musí řidič dát výstražné znamení (zvukové, světelné). Vozidla jedoucí po úzké vozovce směrem dolů, jsou povinna při potkání vozidla jedoucího nahoru, zajet co nejvíce k pravé straně vozovky a v případě, že je to nezbytné i zastavit.

Je povinné stálé svícení světel i během dne.


Aktuální dopravní informace: http://www.inforoute.ch nebo http://www.uamk.cz.


Francie

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h (neplacené úseky dálnic dvouproudové vozovky 110 km/h)
Rychlostní limity za špatného počasí (déšť atd.):

  • na dálnicích: 110 km/h
  • na městských obchvatech a dvouproudových silnicích: 100 km/h
  • na ostatních silnicích: 80 km/h
  • za mlhy, kdy je viditelnost menší než 50 m, je maximální rychlost omezena na 50 km/h na všech silnicích včetně dálnic.
  • za deště, sněžení apod. se snižuje rychlost na dálnici na 110 km/h, na ostatních silnicích mimo obec 80 km/h.

    Řidiči, kteří nemají řidičský průkaz déle než 2 roky, musí dodržovat 80 km/h na silnicích, 100 km/h na dálnicích ve městě, 110 km/h na dálnicích.Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,49 EUR
Nafta - 1,50 EUR

Dálniční poplatky:

Průměrný poplatek za použití dálnic vozidly do 3,5 t ve Francii je cca 10 EUR na 100 km. Může se platit v hotovosti nebo platebními kartami: EURcard, Mastercard, Visa, Carte Bleue.

Poplatky v tunelech:

Tunel Fréjus - jednosměrný 44,20 EUR, zpáteční 55,20 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
Tunel Maurice Lemaire - 8,00 EUR
Tunnel of Puymorens - 6,60 EUR
Tunel Mont-Blanc - jednosměrný 44,20 EUR, zpáteční 55,20 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
V tunelu Mont-Blanc se musí dodržovat minimální odstupy 150 m mezi vozidly, což hlídá v celém tunelu 16 radarů a 120 kamer a řidiči porušující předpisy jsou za tunelem pokutováni.

Horské průsmyky:

Název - silnice - uzavřen v období
du Petit Saint-Bernard - Bourg-St-Maurice – Courmayeur - konec října až polovina června
des Aravis - La Clusaz – Flumet - konec listopadu až konec března
de l´Iseran - Val d´Isere – Lanslebourg - říjen až začátek července
du Mont-Cenis - Modane – Susa - začátek listopadu až polovina května
du Galibier - Valloire – Briancon - polovina října až konec června
du Lautaret - Grenoble – Briancon - nepravidelně
de l´Izoard - Brinacon – Cateau-Queyras - konec října až začátek července
de Vars - Vars – Barcelonnette - prosinec až březen
de Larche - Barcelonnette – Cuneo - nepravidelně
de Restefond - Barcelonnette – St.Etienne-de Tinée - říjen až začátek července
d´Allos - Barcelonnette – Colmars - začátek listopadu až polovina června
de la Cayolle - Barcelonnette – Guillaumes - listopad až květen
Tunnel de Tende - Nice – Cuneo - nepravidelně


Zimní pneumatiky jsou povinné tam, kde to vyplývá z místního značení.

Další užitečné informace:

Dítě do 10 let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nejsou všechna místa na zadních sedadlech dětmi do 10 let obsazena nebo pokud vozidlo zadní sedadla nemá. Musí být v autosedačce, přizpůsobené jejich velikosti, ev. s podsedákem, v každém případě připoutané.

Používání potkávacích světel ve dne je pro motorová vozidla s více než dvěma nápravami doporučeno. Potkávací světla musí být rozsvícena vždy při snížené viditelnosti.

Vozidla se 4 a více koly musí mít povinně reflexní vestu pro každého člena posádky. Vestu musí mít řidič po ruce, aby si ji při nouzovém zastavení mohl obléknout před vystoupením z vozidla. Jinak hrozí pokuta 135 EUR.

Povinnou výbavou je od července 2012 i alkoholtester s vyznačením data expirace a splňujícím normu NF X 20-702 (u chemických testerů) nebo NF X 20-703 a NF X 20-704 (u elektronických testerů). Řidiči nicméně nemohou být pokutováni, pokud jej nepředloží při silniční kontrole.Aktuální dopravní informace: http://www.automobileclub.org nebo http://www.uamk.cz.


Slovensko

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h

Řízení pod vlivem alkoholu

Obsah alkoholu v krvi řidiče není tolerován v žádném množství.

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95 - 1,52 EUR Nafta - 1,37 EUR

Dálniční poplatky:

Poplatky za dálnice a rychlostní silnice a na vozidla nad 3,5 t i za vybrané úseky silnic 1. třídy jsou vybírány formou dálničních známek. Lze je zakoupit na hraničních přechodech, u vybraných pošt, u čerpacích stanic na hlavních tazích, v kancelářích autoklubů.

Ceny dálničních známek pro osobní vozidla:

Roční - 50 EUR

Měsíční - 14 EUR

10denní - 10 EUR

Horské průsmyky

Pouze zřídka jsou dočasně uzavřeny z důvodu sněhu.

Tunely

Nejsou zpoplatněny.

Další užitečné informace:

Zimní pneumatiky jsou u vozidel do 3,5 t povinné v případě souvislé vrstvy sněhu nebo ledu na vozovce.

Navigace (GPS) nesmí být umístěny uprostřed čelního skla, nesmí tedy bránit výhledu řidiče.

Celoročně musejí mít všechna vozidla zapnutá při jízdě tlumená světla.

Reflexní vesta je povinná pro dvoustopá i pro jednostopá vozidla na pozemních komunikacích mimo obec. Osoby opouštějící vozidlo v důsledku poruchy nebo nehody již musejí mít reflexní vestu oblečenu, jinak hrozí pokuta 50-150 EUR.

Aktuální dopravní informace: http://www.zjazdnost.sk nebo http://www.uamk.cz.