Jasná v Nízkých Tatrách

Je nekorunovanou jedničkou lyžování na Slovensku. Nabízí mnoho kilometrů sjezdovek (přesně 36), nové a komfortní lanovky, kvalitní zázemí i třeba výborné možnosti off-piste lyžování. Tedy pokud mluvíme o severní straně ideálně tvarované hory Chopok – na té druhé je situace co do vybavení střediska výrazně skromnější, protože všechny zásadní investice posledních mnoha let spolykal výhradně sever. Zatímco tam se socialistické lyžařské středisko proměnilo v nejmodernější evropský resort, na jižní straně se událo jen pramálo…

Investice do infrastruktury na severní straně hory se zdají neadekvátně silné i proto, že vysoká přepravní kapacita v Jasné převyšuje do značné míry možnosti přilehlých sjezdovek a – zejména ve frekventovaných termínech je na tratích celkem husto. Situaci zhoršují i „specificky“ lyžující Poláci, takže k lyžařskému rozletu se jen sotva kdy naskytne pořádná ranvej. Stojí za to volit termíny, u nichž se dá předpokládat, že budou volnější. A sledujte i polské prázdniny.

O novém propojení severní a jižní strany Chopku čtěte v článku Chopok v novém
Nejnovější report ze střediska čtěte v článku Chopok žije.

www.jasna.sk/…ka/lyzovackaPark Snow Donovaly

Libozvučný název patří vsi roztroušené po horském sedle, byť jej dnes již vnímáme spíše jako název samotného lyžařského střediska. Rolí Donoval je hostit zejména rodiny s dětmi, kterým se snaží na míru stavět sjezdovky a lyžařské zázemí v areálu Záhradište. Z tohoto pohledu patří mezi lídry oboru: rozšířený FUN Park vzrostl z  původní plochy 2 500 m² čtyřnásobně. Bude v něm 9 dětských posuvných pásů, kolotoč pro výuku dětí poháněný motorem nebo třeba bohatý animační program. Nejenže bude největším podobným zařízením na Slovensku, ale zároveň druhým největším v celé Evropě!

A to není vše. 50 m od sjezdovek v Donovalech se nachází originální pohádková vesnička Habakuky, která znázorňuje tradiční slovenské pohádky. Pohádkový svět je sestaven z 15 chaloupek a amfiteátru s kapacitou 150 návštěvníků. Každý den se zde mohou diváci ponořit do kouzelného světa příběhů podávaných v hereckém provedení. Nejznámějšími pohádkami jsou Laktibrada (Laktibrada je jméno trpaslíka, matkou nechtěně zakletého syna, kterého klatby zbaví až láska), Popolvár (pohádka o největším peciválovi) nebo Zlatá priadka (Zlatý kolovrat).

Pro tatínky je pak určena druhá část střediska Nová hoľa s telemixem vyvážejícím do výšky 1 361 m, odkud už padají skutečné dospělé, vesměs sportovní červené tratě včetně jednoho černého úseku.

www.parksnow.sk/zimaTále

Jeden z mála resortů, kde se dá lyžovat i hrát golf najednou. V lyžařském středisku se lyžuje ve výšce 580–860 m n. m. na tratích s celkovou délkou 2,77 km obsluhovaných 6 vleky. Osvětlená sjezdovka dává možnost využít i večerního lyžování. V zimě, kdy je pokryté sněhem, se golfové hřiště promění na 6km běžkařský okruh a naopak v březnu, když už sníh na greenu roztává, se dá dopoledne lyžovat a odpoledne lyže vyměnit za golfové hole. Tušili jste, že se dá někde sjezdovat a hrát golf v jeden okamžik?

www.tale.sk/Lyzovanie
Kde bydlet?

Hotel Chopok

Rodinný hotel Chopok v Demänovskej dolině je dokladem toho, že naši východní sousedé jsou schopni poskytovat služby na západoevropské úrovni. A to se vším všudy a navíc se speciálními bonusy pro rodiny s dětmi. Právě děti jsou totiž elementem, kterému zde patří péče nejvyšší. Pro děti je tu vše, na co si lze vzpomenout. „Pokud se nějaký číšník či zaměstnanec neudrží a oboří se na některého z dětských hostů, letí,“ je často opakovaným krédem ředitele hotelu. Po večerech lze děti svěřit do rukou animátorů a dát si v klidu gurmánskou večeři. Jídlo je totiž dalším momentem, který více než pozitivně překvapí – od bohatých snídaní po kreativní a pestré večeře. Za zmínku stojí hotelové wellness centrum s bazénem a saunami či třeba venkovní vířivkou. A nakonec i estetika interiéru i samotných pokojů – v pomyslné soutěži všech hotelů, které jsme v posledních letech na Slovensku navštívili, by hotel Chopok skončil jako vítěz.

Villa Betula

Villa Betula je jedním z mála podniků, kde se dohromady kloubí penzion a kemp – v karavanech se dá bydlet i přes zimu. Kromě ubytování je zde k využití krytá jízdárna s nabídkou výcviku jízdy na koních, malá zvířecí farma a spousta dalších atrakcí a možností vyžití pro děti. Panuje zde rodinná atmosféra a hlavně – penzion je nedaleko od lyžařských středisek Ružomberok, Donovaly či Spálená a také termálních lázní Bešeňová.


Vzniklo ve spolupráci se Slovenskou agenturou cestovního ruchu.

www.slovakia.travel