Spálená dolina

Západní Tatry, Roháče, jsou hlavním horským tahákem Oravy. Tamní lyžařské středisko Spálená dolina inovuje bez spěchu, postupně a možná o to zdravěji, ostatně tak, jak to vydělané peníze dovolí. Důsledkem je mimo jiné i příjemná a důvěryhodná atmosféra.

Lyžařská trať dostala v posledních letech atraktivní sestřičku. Její nová větev se táhne od horní stanice vpravo, aby se někde za půlkou zase připojila k hlavní trati. Je to rozhodně milé osvěžení, které dodává pestrosti lyžařskému dni a rozmělňuje lyžaře. Novinkou posledních let je i kultivované a hlavně průjezdné parkoviště, dříve se najíždělo i vyjíždělo nepříjemnou úzkou cestou, kde provoz museli řídit chlapíci s vysílačkami.

Větší než obvyklou péči jsme při naší návštěvě vycítili v kvalitě úpravy tratí. Většina metrů sjezdovky byla oproti jiným, které jsme tentýž týden za téměř totožných podmínek navštívili, jednoznačně nejlepší. Může to být ovlivněno samozřejmě i polohou, Spálená bývá jedním z prvních míst, kde se na Slovensku lyžuje. Bonusem areálu je legální prostor pro skialpinisty a freeridery v horních partiích nad sjezdovkou, a proto i pěkné horské místo pro zimní lyžařskou vycházku. Není ani nutné vystoupat a sjet si Salatínský žleb, krásný široký kotel zakončující celou dolinu. V plánech je postavit další úsek lanovky na východní straně Spálené doliny, čeká se „jen“ na ano ochránců přírody – reálnou alternativou je i to, že nepřijde nikdy.

Handikepem Spálené je absence větších ubytovacích kapacit v blízkosti areálu. Lidé musí dojíždět většinou ze Zuberce, který ale dýchá zcela jinou atmosférou než samy Roháče a člověk se tam cítí trochu více jako ve městě než v horách. Zato cestou můžete navštívit překrásný skanzen Muzeum oravskej dediny, což je vesnička sestavená ze starých dřevěných domků i domů svezených z celé Oravy.

www.tatrawest.skMeander Ski Park Oravice

Unikátní propojení lyžování a relaxace v aquaparku s geotermální vodou na jednom místě. Moderní lyžařské středisko nabízí necelých 6 km lyžařských tratí se snowparkem spolu s 35 km běžeckých tras. V budoucnu se plánuje výstavba nové lanovky, která propojí lyžařský areál se střediskem v Polsku, a dojde tak k jeho zvětšení. Vodní park nabízí koupání v termálních sodno-vápenato-siřičitých vodách s vysokým obsahem železa. Teplota vody v bazénech se pohybuje od 32 do 34 ºC a kromě tobogánů je zde atrakcí i bazén s umělým vlnobitím. I aquapark má před sebou velké plány na rozšíření. Máme se tedy na co těšit.

www.meanderskipark.comSki Zábava Hruštín

Představte si původní oravskou osadu v horách. Jak asi vypadá? Koliba a dřevěné domky bačů a jejich rodin. Možná nějaké hospodářské budovy – salaše. Vše jen z materiálů, které poskytuje příroda, tedy ze dřeva, a v tradičním lidovém stylu. Je vám líto, že podobnou ves nenajdete? Nesmutněte, najdete.

Možná právě absence podobné snové vísky iniciovala projekt Ski Zábava Hruštín. V hlubokých lesích daleko od civilizace – z Hruštína, což je jakási tamní středisková obec, to je 7 km po úzké slepé silnici – vznikla osada o jedné kolibě a několika domcích, která jako by z oka vypadla představám o prastaré horské vsi na Oravě. Je trochu dobrodružství tam dojet, ale když se to povede, ocitnete se v jiném světě a možná i v jiném čase. Ne že by tu nebyly znaky současnosti, na parkovišti stojí auta, někde se najde i mobilní signál a lyžaře potěší přítomnost moderní rolby. Nad touto vesničkou totiž leží sjezdovka s vlekem, vše se to pak dohromady jmenuje Ski Zábava. Lyžuje se od 900 do 1 150 m n. m. na svazích Vasiľovské hoľe. A jelikož svah to není nikterak náročný, vychází z toho kouzelné místo pro lyžařskou dovolenou s rodinou. Velkým pozitivem je nízká zalidněnost tratí, především ve všedních dnech se oněch několik málo desítek ubytovaných lidí roztrousí po sjezdovce, že se sotva potkáte – naopak, brzy se s mnohými navzájem poznáte a budete vědět, kdo je kdo. Sjezdovka s převýšením 250 m ale nemusí nudit ani dospělé, byť pohodový krouživý carving bude asi jejím horním limitem. Kdo chce víc, může vyrazit na výlet na nedalekou Kubínskou hoľu – tam už je lyžování pro skutečně náročné.

Zpět do naší vesničky. Krásná dřevěnka s pecí, Koliba u Kuba je centrem všeho společenského dění. Tam bydlí i majitel s rodinou a osobně přispívá k vytváření útulné atmosféry při dlouhých zimních večerech. Kuchyně je tradiční a vydatná, točí se Plzeň… Takže žádné kompromisy. A v noci hvězdy jako pětikoruny.

Hra na staré časy pak pokračuje i ve formě připomínání starých tradic. Nedaleko sjezdovky – celý areálek je velice kompaktní – je postavená ukázková salaš, v kolibě je pak podrobně popsán někdejší život zdejších pastevců a velmi často se zde konají různé tradiční slavnosti s muzikou a vším, co k nim patří.

www.zima.skizabava.sk
Tip

Aquapark Dolný Kubín

I v oblasti Dolného Kubína je kam se schovat při nepřízni počasí. Tamní zrekonstruovaný aquapark se sice nedá porovnávat s těmi nejvěhlasnějšími konkurenty zaměřenými na lyžařské turisty ze zahraničí, o to je ale komornější, a tedy s potenciálem dobře relaxovat. Vedle sportovního 25metrového bazénu je tu jeden velký relaxační bazén s čistou vodou ohřátou na 34 stupňů. Tam lze trávit čas v různých proudech a bublinkách. Součástí je i sauna a cenově více než vlídná restaurace.

www.aquakubin.eu
Kde bydlet?

Hotel Tatrawest

Ležící osamoceně v loukách nad Zubercem není žádný luxusní podnik, naopak je z něj cítit, že svá nejslavnější léta prožíval společně s boomem dovolených organizovaných ROH, kdy patrně hostil prominentní klientelu. Dnes jsou interiéry neokázale zrekonstruovány a je zřejmé, že hosty budou zejména sportovci. Hotel Tatrawest dnes totiž vlastní provozovatel lyžařského střediska Spálená dolina, společnost Tatrawest, a proto se tu balí mimořádně výhodné lyžařské balíčky. Každý ubytovaný dostane slevu na skipas 20 %, v akci si můžete koupit balíček obsahující ubytování s polopenzí a celodenní skipas za pouhých 28 euro na osobu a den.


Vzniklo ve spolupráci se Slovenskou agenturou cestovního ruchu.

www.slovakia.travel