Iniciátorem projektu, který má přiblížit úroveň ukrajinské horské služby k evropské metodice a vybavení, je český Karpatský turistický spolek, internetové portály karpaty.net a karpatywschod­nie.pl a Horská záchranná služba v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.
Záštitu nad projektem lavinové prevence v ukrajinských Karpatech převzala Horská služba České republiky v čele s náčelníkem oblasti Krkonoše Adolfem Klepšem.
Cílem projektu je postupné proškolení ukrajinských záchranářů, vybavení vyhledávací technikou a sladění lavinové prevence o oblasti sudeto-karpatského horského masivu.

Nový obrázek
Především množství dobře vybavených skialpinistů a ski-turistů z Čech, Polska a Slovenska cestujících do ukrajinských Karpat naráží v případě nouze na neexistující vybavení a jiné postupy při tísňových situacích na Ukrajině. Tzv. safety set, složený z lavinového vyhledávače, lavinové sondy a lopaty, který je dnes již téměř samozřejmostí našich ski -turistů, nemá adekvátní využití v případě nouze ze strany ukrajinské horské služby z důvodu nedostatečného vybavení.

Nový obrázek
Profesionální záchranáři z Čech, Slovenska a Polska - z Horské služby ČR Krkonoše, GOPR Polska z pohoří Bieszczady, Horské záchranné služby Slovenska - Strediska lavinovej prevencie v Jasné - předvedli práci s lavinovými vyhledávači, představili jednotlivé výrobce, předvedli vyhledávání v lavině, ukázali bezpečnostní protilavinové air-bagy, kolegové z Polska seznámili s vyhledávacím systémem Recco a výcvikem lavinových psů, slovenští specialisté z Jasné seznámili s testy stability sněhové pokrývky. Současně byla představena tabule upozorňující na lavinové nebezpečí, která vznikla podle českého vzoru - Horské služby ČR ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a Karpatského turistického spolku. Vedle praktického cvičení na polonině Runa ve výšce 1470 metrů se řešila legislativní problematika záchranných akci, vyhodnocení předešlých lavinových případů a především v souvislosti s přiblížením ukrajinských záchranářů k evropským standardům možný vstup ukrajinské horské služby HRPZ MNS do mezinárodního sdružení horských záchranných služeb IKAR (www.ikar-cisa.org) a do sdružení Sudeto-karpatské lavinové služby, kam byli ukrajinští kolegové přizváni.

Nový obrázek
Specializovaná prodejna skialpového a horolezeckého vybavení Namche, prodejce skialpových lyží SKI TRAB - www.namche.cz a www.skitrab.cz  věnovala ukrajinské horské službě do jednotek Usť Čorná a Dragobrat 5 lavinových vyhledávačů - „pípsů“ pro seznámení se s přístroji a jako nejnutnější vybavení v případě záchranné akce v lavinově aktivním pohoří Svidovec, Horská služba ČR Krkonoše věnovala svým kolegům deset lavinových sond, které ulehčí vyhledávaní v lavinách.

Nový obrázek
Vedle metodické a technické spolupráce profesionálních členů Horské služby České republiky, GOPR Polska, Horské záchranné služby na Slovensku projekt počítá i s prací dobrovolníků Karpatského turistického spolku a Člověka v tísni na budovaní zimního turistického značení, informačních tabulí upozorňující na lavinové oblasti a GPS navigaci s nebezpečnými místy volně ke stažení na internetu. Zimní projekt značení navazuje na již třetí rok probíhající projekt budování letního turistického značení v ukrajinských Karpatech ve spolupráci českých a polských dobrovolníků s ukrajinskou horskou službou.

Fotografie Ivo Dokoupila
http://clovekvtisni.rajce.idnes.cz/Setkani_HS/

Další odkazy:
http://www.laviny.sk/index.php?…
http://www.hscr.cz/index.php?…


Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek