Domácí reprezentace

Mezi muži nedošlo v české reprezentaci k žádné změně, o body do „svěťáku“ budou bojovat Bank, Krýzl, Trejbal, Vráblík a Berndt.
Tradiční sestavu žen Strachová, Pauláthová, Dubovská a v rychlostních disciplínách Křížová, doplní jediný nováček – Gabriela Capová, věkem stále ještě juniorka.


Nejúspěšnější mezi reprezentanty byla v minulé sezoně opět Šárka Strachová (dříve Záhrobská). I přes vážné zdravotní komplikace dokázala ve světovém poháru nasbírat 127 bodů. Letošní příprava proběhla výborně. Šárka byla na soustředění v Chile a Argentině a její tréninkové výsledky slibují návrat do elitní desítky ve slalomu. Osobně si myslím, že Strachová ještě neřekla poslední slovo a na olympiádě může příjemně překvapit.
Věřím i Káče Pauláthové, nadějná závodnice má letos ambice bodovat v obřím slalomu a první příležitost bude mít hned v Söldenu.

O sezóně „Banyho“ toho bylo napsáno a řečeno spousta. Loni startoval ve světovém poháru jedinkrát a to v Lake Louise. Až 61. místo žádná sláva rozhodně nebyla. Přispěly k tomu i problémy s vybavením – materiál, který Ondra dostával od Elanu, nebyl uspokojivý. Proto letos „přesedlal“ na vybavení Nordica. Bank se zkoušel vrátit na mistrovství světa, ale ani tam díru do světa neudělal. Pro letošní sezonu od Ondry očekávám pravidelné bodování ve „svěťáku“ a snad se zadaří i na OH.

Úspěšná sezóna – tak hodnotil loňský rok Kryštof Krýzl. Proč by to letos nemohl zopakovat nebo ještě vylepšit... Jen těsně mu unikla „třicítka“ ve slalomu. Pokud se „Kytan“ vyvaruje některých zbytečných chyb, pramenících z přemíry nervozity, má na to, být českou jedničkou. Bohužel ,první závod i díky jednomu místu pro českou reprezentaci, musí rodák z Prahy vynechat. V Söldenu uvidíme pouze Banka a Pauláthovou.


Ostatní čeští reprezentanti budou čekat na svoji příležitost, držme jim palce a věřme, že úspěchy přijdou.

A co svět? Jak si povedou další?

Zvědav jsem na to, jak se po zranění vrátí Lindsey Vonnová. Američanka si na MS přetrhla křížový vaz v koleni a zlomila holeň. Vážné zranění snad překonala a absolvovala důslednou přípravu. Podle zámořských médií je připravená, sama se však ještě necítí natolik silná, aby startovala hned v úvodním závodě. Všichni však známe Lindsey – mlžit, mlžit a pak překvápko. Myslím, že v Rakousku nakonec startovat bude.

Její odvěká sokyně Slovinka Tina Mazeová bude nepochybně opět patřit mezi adeptky na celkový triumf. Univerzální závodnice s neuvěřitelným pohybovým rozsahem bude ve všech disciplínách mezi nejlepšími. Otázkou je, jak jí vydrží fyzička. Během léta byla často nemocná a příprava měla k dokonalosti daleko. Nerad bych zapomněl na další jména – Mikaela Shiffrinová, Maria Hoeflová-Rieschová nebo Kathrin Zettelová, i o těch hodně uslyšíme.

Mužská část světového poháru má podle mě jasného favorita. Marcel Hirscher předvádí stabilní výkony, navíc přes léto zapracoval na sjezdech. Důvodem jsou jeho ambice prorazit v kombinaci. Nor Svindal přece jen už překročil třicítku a absence dobrých výkonů ve slalomu mu bude osudná. Obřákový mág Ted Ligety bude šlapat Hirscherovi na paty, ale bude to stačit? A ještě je tu Švýcar Beat Feuz, loni dlouhodobě zraněný a pronásledovaný problémy s kolenem.

Takové myšlenky se mi honí hlavou před startem nové sezóny alpských lyžařů. Potvrdí favorité své postavení? Objeví se snad někdo nový? Moudřejší budeme po víkendu a v dalších týdnech a měsících.

Eurosport bude tradičně vysílat kompletní program Světového poháru.
Soutěže

Stejně jako v minulé sezóně, tak i letos se můžete těšit na tipovací soutěže k vybraným závodům SP o hodnotné ceny.