Alan nebyl vždy dítě ledovců a hor. Stal se jím, až když se v devíti letech s rodiči přestěhoval ze slunné Kalifornie na zmíněnou Aljašku. Právě tehdy začal snít a obdivovat hory, které ho obklopovaly. Na mnoho z nich nakonec také vylezl. Spolu s horolezectvím ho však uchvátilo také filmování, takže se odjakživa snažil tyto dvě činnosti spojit. Nejprve v podobě pokusů s malou příruční kamerou, později dokázal strávit na jednom místě třeba celý den, aby zachytil požadovaný moment.

„Tvou osobnost mění to, jak k horám přistupuješ“

V jeho filmařské zálibě ho každým rokem motivoval slavný filmový festival v kanadském Banffu (Banff Mountain Film Festival), kam pravidelně jezdil a snil o tom, že by se ho jednou rád zúčastnil nejen jako divák. To se mu povedlo loni s filmem Blue Obession (Modrá posedlost), který ukazuje, jak si Alan na svém ledovém hřišti „hraje“. S tím rozdílem, že formičky na písek nahrazují cepíny, koloběžku kánoí nebo sněžným skútrem.

Mnozí z vás si teď možná říkají: „Jak by proboha na ledovec dotáhl kánoi?“ A to je na celém nápadu Alana Gordona to nejgeniálnější. Pro ledolezení si vybral místo, kde ledovec Mandenhall vstupuje do stejnojmenného jezera. Právě v tomto místě bývají ledové kolosy nejvíce rozlámané a členité. To pro člověka s cepíny v rukou vytváří spoustu možností a zábavy. Gordon se ve filmu prohání na sněžném skútru, s kánoí brázdí moře, bez jištění leze ledovcové zuby, ze kterých skáče do mrazivé vody, slaňuje do průzračně modrých ledových jeskyní, které nikdy nespatřily člověka, skáče po nestabilních krách a spoustu dalších bláznivých aktivit, které je dospělý člověk s duší dítěte a dobrodruha zároveň schopen vymyslet.Jeho snímek má však i hlubší smysl než jen natočit řádění na ledovci. Alan se sem pravidelně vrací už deset let, protože je to tady pro něj jako závislost. Při lezení v ledovci miluje tu proměnlivost, jelikož žádné místo, cesta či ledopád nezůstanou stejné ani jeden den, natož rok. Vše se neustále mění. Cesty, které kdysi označoval za snadné, jsou dnes nelezitelné a naopak. Místa, která nebyla přístupná, se mu otevírají. Tato originalita je podle Alana svým způsobem také smutná, protože neustále ztrácí všechno, na co má vzpomínky. Jeho dlouhodobým cílem je tedy průběžně dokumentovat to, jak ledovec vypadá.

Zanedbatelná není také hudba, která je snad filmu ušitá na míru. Starají se o ni Sascha Ring (Apparat) a Michael Margolnick.

I přes to, že film je záležitostí jen několika minut, věřím, že mnohé z vás doslova chytne za srdce a dokonale vstřebáte to, co chce Alan Gordon říct. Já myslím, že je to snaha vykřičet do celého světa úžasnost tohoto místa, kterou si dlouhá léta užívá po svém. Jak ho pochopíte vy, samozřejmě nechám na vás.

Trailer k filmu:

BLUE OBSESSION TRAILER from Jordan Halland on Vimeo.Tierra SNOW FILM FEST** přináší ty nejlepší snímky uplynulé sezóny ze zimního prostředí. Festival probíhá ve více než 140 městech ČR a 40 Slovenska. V mnoha městech se můžete těšit na nabitý doprovodný program. Podrobné informace o filmech a místa promítání najdete na www.SnowFilm.cz. Děkujeme partnerům, kteří umožňují konání festivalu v tolika městech, zejména značkám Tierra, Marmot, Loap, Rock Point, Devold a Petzl, dále Švýcarsku a zimnímu středisku Les Menuries.