Od té doby na jižním pólu stanuly desítky expedic, žádné z nich se však nepodařila cesta tam i zpět bez podpory. Polární „zelenáči“ James Castrission a Justin Jones se vydávají na 2 200 kilometrů dlouhou trasu bez jakékoli pomoci. Aby dali šanci úspěšnému dokončení, musejí se vypořádat s podmínkami jednoho z nejdrsnějších míst planety. Dohromady táhnou neuvěřitelných 160 kilogramů zásob, probíjí se čtyřicetistupňovým mrazem, bojují s omrzlinami, zraněními, trhlinami, selháními materiálu a pomalu, ale o to jistěji, hladoví.

Protože se jedná o přechod bez podpory, jsou oba Australané odkázáni jen sami na sebe. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory. A co víc, mladí Australané se záhy dostávají do podobné situace, v jaké byl kapitán Scott před sto lety: na ledě je Nor! Má stejný plán, ale více zkušeností a větší náskok. Odehraje se na nejsušším, největrnějším a nejstudenějším místě planety závod známý z let 1911–1912?

James a Justin nejsou zdaleka prvními, kdo se o takovýto přechod v poslední dekádě pokusili. Krajané Jon Muir, Peter Hillary (syn prvního muže na Everestu Edmunda Hillaryho) a Eric Phillips se na zpáteční cestu na jižní pól vydali v roce 1998, ale neuspěli. Stejný osud čekal další expedici Kevina Biggara a Jamie Fitzgeralda v roce 2007. Zajímavostí je, že pokud se Australanům zpáteční cesta podaří, kromě prvních, kdo takovýto přechod dokázali, se stanou zároveň nejmladšími dobrodruhy, kteří jižního pólu dosáhli.Justin a James pojmenovali expedici Crossing The Ice a celou výpravu poctivě natáčeli. Výsledkem je poutavý 40minutový film, který sklízí úspěchy na mezinárodních festivalech. Na prestižním kanadském festivalu Banff Mountain Film získal v loňském roce hlavní cenu.

Fakt, že „Cas“ a „Jonesy“ nemají žádné polární zkušenosti, však neznamená, že by neměli zkušenosti s dlouhotrvající torturou. Jejich předchozí expedice se však odehrála v poněkud jiných podmínkách. V roce 2008 se vydali z Austrálie na Nový Zéland s jediným cílem: jako první na světě překonat 3 000 kilometrů napříč Tasmánským mořem na speciálně upraveném kajaku, a to také bez jakékoli podpory. Po dva měsíce se oba potýkali s desetimetrovými vlnami, větrem o síle přes devadesát kilometrů za hodinu, těžkou mořskou nemocí a neustálou ztrátou svalové hmoty. Přes všechny nástrahy se odvážlivcům podařilo jako prvním tuto mořskou výzvu zdolat a uspěli na nejdelší expedici na transoceánském deblkajaku. Pokud vás zaujala i tato oceánská expedice, na webu www.hydromagazin.cz hledejte článek Crossing The Dich.

O tom, zda budou parťáci ze země klokanů úspěšní i daleko za polárním kruhem, se přijďte přesvědčit do některého z více než 180 měst konání Tierra SNOW FILM FESTu, kde bude film uveden pod českým názvem Napříč ledy.

Trailer k filmu:Tierra SNOW FILM FEST** přináší ty nejlepší snímky uplynulé sezóny ze zimního prostředí. Festival probíhá ve více než 140 městech ČR a 40 Slovenska. V mnoha městech se můžete těšit na nabitý doprovodný program. Podrobné informace o filmech a místa promítání najdete na www.SnowFilm.cz. Děkujeme partnerům, kteří umožňují konání festivalu v tolika městech, zejména značkám Tierra, Marmot, Loap, Rock Point, Devold a Petzl, dále Švýcarsku a zimnímu středisku Les Menuries.