Na dohled brennerské dálnice se v údolí Eisacktal schovává pět lyžařských středisek, které jsou tak z těch severoitalských zároveň dopravně nejdostupnější – nejznámějším je Plose vysoko nad Brixenem/Bres­sanone, následované nedávno propojenými Gitschbergem a Jochtalem, ležícími hned naproti přes údolí. Obě pojí společný skipas Eisacktal a Dolomiti Superski. V okolí Sterzingu, na půli cesty mezi Brennerem a Brixenem, jsou pak ještě tři další střediska s vlastními a cenově velmi přátelskými skipasy – Ratschings/Racines, Rosskopf/Monte Cavallo a Ladurns/Ladurno.

Znovu nová sjezdovka Schwandt

Gitschberg i Jochtal spojila kabinková lanovka v roce 2011, když překlenula hluboké údolí Altfasstal mezi nimi. Přejezd obnáší deset minut vyhlídkové jízdy v kabince nad romantickým údolím plus výjezd navazujícími lanovkami podle zvoleného cíle. Návrat z Gitschbergu do Jochtalu už od loňska zpříjemnila nově vybudovaná sjezdovka Schwandt, která při propojení chyběla a část cesty do údolí bylo nutné absolvovat lanovkou.

Nová trať se poprvé otevřela už v loňské sezóně 2013/14, šlo o všem o provizorium. Trať byla dosti úzká, a přestože spadá jen středně strmě, byla značena jako černá - zvlášť velký požitek z jízdy ale neslibovala ani sportovním lyžařům. V létě 2014 se do svahu znovu zakously bagry a rozšířily trať tak, aby mohla být označena dokonce jako lehká modrá sjezdovka. Nově se instaluje i zasněžovací systém, lavinové zábrany a ochranné sítě, neboť trať v podstatě traverzuje poměrně strmý svah. Celková délka činí 1,2 km, z níž horní polovina je středně strmá a nad úrovní mezistanice kabinky z Valsu se trať postupně rozlévá do mírné louky.

Vycházkový chodník k horské chatě na Plose

Na Plose se otevře nový chodník pro zimní pěší turisty, které je dovede až k horské chatě Skihütte. Výjezd lanovkou do 2 000 m n. m. a procházka po vrstevnicové cestě s panoramatem údolí Eisacktal a skalní skupiny Geisler lákal už v minulých letech, končil však už u chaty Rossalm. Od nynějška si turisté budou moci trasu prodloužit, aby jim vyhládlo ještě více.


Jeden den ve slunečné bráně Dolomit

aneb vyhlídkové sjezdovky k opalování

Celá oblast láká spíš ke zklidnění dovolenkového tempa, ale dá se tu strávit i dosti „nabitý“ den. Neokázalá, nenápadná a rodinná oblast je totiž nejen lyžařskou, ale i sáňkařskou adresou, možná dokonce nejlepší v Itálii.

9.00 Trametsch, jihotyrolská jednička
Plose je nejlákavějším lyžařským územím Eisacktalu, a to nejen díky sjezdovce Trametsch, nejdelší v Jižním Tyrolsku. Ta se z pohodových vyhlídkových plání Plose zanořuje do lesa a tam se v širokánských zatáčkách po velmi svižném svahu řítí směrem k Brixenu. Je to trať, která dokáže zabavit i na celý den. Na rozehřátí je ideální pasáž od horní stanice kabinky podél expresní 4sedačky Trametsch s pohodlným polstrováním – tak akorát sportovní, tak akorát dlouhá.

Pro pohodové kroužení jsou ideální letištní ranveje na Pfannspitze, které obhospodařuje komfortní 6sedačka Rossalm. Přímé, ale strmější a terénně členité tratě odtud směřují k chatě Skihütte. Jako „zašívárna“ před lidmi i sportovními výkony dobře slouží serpentinovitá červená trať Palmschoss s voňavým lesem a starou pomalou 2sedačkou.


12.00 Výhledy k obědu zdarma
Na oběd nejvíce lákají chaty ve vrcholových partiích Plose, protože z jejich teras je pěkný výhled – na zubaté vrcholky horské skupiny Geisler a v dálce dokonce na Brentu či Ortler.

U nástupu na oblíbenou „rekreační“ 4sedačku Schönboden obvykle duní hudbou malá dřevěná chaloupka Stübele s teplou kuchyní, klasická turistická horská chata pak stojí přímo na vrcholu Plose. Samoobslužná restaurace se nachází přímo v horní stanici kabinky – ta je ideálním řešením pro ty, kdo nechtějí ztrácet čas. Naopak za výletní možnost by se dala označit příjemná a klidná slunečná terasa chaty Skihütte v nejvzdálenějším zákoutí areálu.

Nejkrásnější chatou je ale určitě Rossalm, před lety přestavěná do výstavní horské chalupy, kde si můžete užít nejen stále výborné kuchyně, ale pokochat se moderní architekturou pracující se starými materiály – dřevem a kamenem. Vyhlášená jsou tu pečená žebírka. V chatě se dá i přespat a využít romantický saunový domeček nebo venkovní vířivku.


15.00 Za památkami a Havlíčkem
Jestliže vás na parkovišti nepozře statná dřevěná chalupa s neodolatelnými rytmy pro tanec v přezkáčích, můžete zbytek odpoledne věnovat Brixenu. Málokteré lyžařské středisko má na svém úpatí tak pěkné a ještě k tomu historií nabité městečko – je radost se jeho starými uličkami s kamennými domy jen procházet. Ač je město 1 000 let staré, není tu cítit starobylá ponurost, naopak kamenné domy jsou díky příjemné hře barev stále šmrncovní. Brixen býval oblíbeným místem dovolené bývalého papeže Benedikta XVI.

V historickém centru můžete navštívit dóm s křížovou chodbou, naopak dále od něj pak domek, kde trávil část svého vyhnanství Karel Havlíček. Navede vás k němu česká cedulka, a přesto ho snadno minete, neboť není na rozdíl od hotelu Elefant se žlutým slonem na střeše ničím neobvyklý. V hotelu Havlíček pobýval také. Ten byl pojmenován podle historické události – v pol. 16. stol. se tu totiž na 14 dní při cestě z Indie do Vídně zastavil slon, darovaný Maxmiliánovi od portugalského krále.

18.00 Koupel s výhledem na hory
Nedaleko brixenského centra můžete relaxovat všemi známými způsoby wellness. Akvapark disponuje vnitřním i venkovním bazénem (s mořskou vodou), vířivkou, divokou řekou i 70metrovým tobogánem. A samozřejmě světem saun, který nabízí i venkovní relaxační prostor s výhledem na Plose.


21.00 Noc se saněmi
Kdo nezkusí „alpské“ sáňkování, těžko uvěří, jaká je to zábava i pro dospělé. Obzvlášť v noci poté, co se trochu zahřejete svařeným vínem. Každý pátek se můžete spustit od horní stanice kabinkové lanovky po 10 km dlouhé osvětlené dráze až k nástupní stanici. Lanovka je v provozu až do 23 hodin a otevřené jsou i všechny horské chaty podél trati. Komu by to nestačilo, může si vyšlápnout až k chatě Rossalm a sjezd si tak prodloužit ještě o 2,5 km.


Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity!

Soutěžte s Jižním Tyrolskem

Zaregistrujte se do naší soutěže a získejte tím šanci vyhrát sedmidenní lyžařskou dovolenou pro dva. Vítěz získá pobyt v jednom z vybraných hotelů a dva skipasy Dolomiti Superskipass.

www.suedtirol.info/soutez

Kde se ubytovat Tipy na prověřené ubytování najdete zde:
www.suedtirol.info/eisacktal-cz