Tento víkend bude už druhý letošní lyžařský, své brány navzdory mírnému oteplení otevírá většina lyžařských center v Česku – zejména v Krkonoších, Jizerských horách, na Šumavě a v Krušných horách. Po vydařeném minulém se dá očekávat i velký návštěvnický zájem, počasí však zdaleka nebude azurové. Vyrazit lze i do Alp, a to nejen na ledovce. V provozu bude i na tuto dobu slušný výběr tradičních středisek.

Momentálně začíná panovat nevlídné povětří – zvlněný frontální systém se pomalu sune od jihozápadu a přináší intenzivní srážky především na jižní stranu Alp od francouzských až po italské Dolomity a rakouské Korutany. Jelikož se zde drží poměrně teplý vzduch, sněží až od 1 500 m n. m. (na západě) či dokonce 2 000 m n. m. (na východě) výše, kde však může připadnout až metr prašanu. Již během víkendu se postupně ochladí, sněžení poklesne pod 1 000 m a jeho těžiště se přesune na severní strau Alp (zejména rakouských) a k nám. Pak by mělo být opět mrazivo a občas i slunečno. Určitě neprodělá ten, kdo si může s lyžováním počkat až na všední dny příštího týdne – zklidní se počasí, opadne návštěvnická vlna.
Předpověď počasí pro Alpy zde.

Česko

Podle informací ze středisek leží na svazích nejčastěji 30–50 cm sněhu a nejvíce sjezdovek bude v provozu v Krkonoších: prakticky celý Špindlerův Mlýn se všemi hlavními sjezdovkami na Medvědíně i ve Svatém Petru, Černá hora kromě tratě Pod kabinou, rovněž v Herlíkovicích pojede vše kromě Bubákova. V Peci pod Sněžkou se bude lyžovat na Javoru, Zahrádkách i Hnědém vrchu. V Krušných horách pojedou hlavní vleky na Klínovci (Dámská a tři vleky), na Šumavě otevřou všechny tratě Špičáku. Částečný provoz nabídnou i další centra: Ještěd (Bucharka a Pláně), jizerskohorský Tanvaldský Špičák (4sedačka s modrou a červenou tratí), Bedřichov (Malinovka, Dětské hřiště), orlickohorské Deštné (sedačková lanovka), Čenkovice a Říčky, na Šumavě fungují Zadov i Lipno. Méně lyžařské muziky bude na Moravě, kde částečný provoz mají Dolní Morava, Červenohorské sedlo, Ovčárna (Malý a Velký Václavák), Ramzová či Pustevny (jeden vlek).
Je upraveno i dost běžeckých okruhů, zejména těch vysoko položených – např. v Bedřichově v Jizerských horách, v Krkonoších mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou, na Mísečkách, v Říčkách nebo jesenická hřebenovka z Vřesové studánky přes Červenohorské sedlo a Švýcárnu na Ovčárnu. První stopy jsou projeté také na Zadově a Horské Kvildě nebo na Božím Daru.
Více info zde.

 Sněžka ze Svorové hory 18. listopadu 2007
Sněžka ze Svorové hory minulý víkend 

Alpy

Že jsou sněhové podmínky na ledovcích velmi dobré, asi v tuto dobu příliš nepřekvapí, ale až neuvěřitelné jsou vrstvy sněhu na vrcholcích některých klasických středisek, zvláště v severovýchodní polovině Rakouska: Sportgastein (250 cm), Obertauern (190 cm), Planai (130 cm) či Hochkar (120 cm). Mnoho z nich již má alespoň částečný provoz. Větší porci otevřených sjezdovek mimo ledovce nabízí tyrolský Obergurgl-Hochgurgl (65 km), dvě třetiny jsou v provozu i v Söldenu. O něco dříve zahájila také některá střediska v Dolomitech – např. Cortina d´Ampezzo, Passo Rolle či Kronplatz.
Nejúplnější přehled otevřených středisek v zahraničí naleznete zde (v němčině).

 Sjezdovky ve Schladmingu před pár dny
 Sjezdovky ve Schladmingu před pár dny

 Sezóna ve Sportgasteinu odstartovala s 2,5 m prašanu
 Sportgastein v Salcbursku zahajoval s 2,5 m prašanu

Komplexní sněhové zpravodajství z 1 000 evropských středisek najdete také na Lyzuj.cz. O tyto údaje v blízké době obohatíme také SNOW.CZ!