Tím, co byla pro Zlín Baťova dynastie, byla pro norské město Langevåg rodina Ole Andrease Devolda. Ten v roce 1853 založil továrnu na vlněné oděvy, a protože jeho kvalitní výrobky šly na odbyt, brzy se stal nejdůležitějším obchodníkem regionu. Jeho firma vytvářela zaměstnancům sociální i lékařské zázemí a využívala také technický pokrok - už po roce uvedení Edisonova vynálezu na trh začaly v továrně svítit žárovky, kanceláře s výrobou komunikovaly od roku 1892 telefonicky a energii továrně i městečku dodávala firemní elektrárna.

Firma měla hned od začátku ty nejpřísnější zákazníky - rybáře, námořníky a přístavní dělníky. Ti nedbali na módní trendy, ale na funkčnost oděvů, které by se osvědčily v drsném klimatu norského pobřeží. Brzy se obliba odolných a teplých oděvů rychle rozšířila po celém Norsku.

V následujících letech si pro své expedice vybrali pletené svetry, čepice, ponožky a spodní prádlo Devold i slavní polární badatelé jako Ellsworth, Amundsen a Nansen. Některé z modelů, které tehdy pomohly členům těchto expedic přežít to nejdrsnější klima na světě, jako například svetry Nansen a Blaatrøie, se dodnes stále vyrábějí.
Téměř stošedesátileté zkušenosti Devoldu ale oceňují i dnešní dobrodruzi, ať už jde o členy polárních expedic nebo jen lidi, kteří hledají kvalitní a funkční prádlo pro volný čas a sport, především v chladnějších ročních obdobích. Ví to i Horská služba ČR, která po důkladném testování vybrala značku Devold (modely Sport a Active) jako základní vrstvu svého oblečení.Stejně tak na Devold nedá dopustit naše horolezecká reprezentace nebo česká reprezentace v běhu a ve skocích na lyžích. Mnozí ze skalních příznivců Devoldu se shodují v tom, že jde o nejteplejší a nejodolnější funkční prádlo vůbec, ve kterém si navíc člověk nesmrdí ani po týdenním nošení.

I v současnosti je Devold, přestože slaví již 160 let od svého založení, první volbou nejen pro všechny, kteří se chystají do extrémních podmínek, ale i pro ty, kteří si v pohodě a komfortně chtějí užít svou oblíbenou aktivitu. Jako základní materiál pro své termoprádlo používá 100% vlnu merino. Pro zimomřivé zákazníky je zde model Expedition, který nechybí v základním vybavení žádné polární expedice. Spojením toho nejlepšího ze dvou světů přírodního a umělého vlákna vznikl model Active, vhodný zejména pro lyžaře.

Pro aktivní sportovce nabízí Devold model Mesh s žebrováním, které zajišťuje leší izolaci i odvod potu a kompresní vlněné prádlo Pulse. Pro kadodenní používání pro sport i do kanceláře jsou vhodné modely Breeze a Sport. Široká nabídka je i mezi již tradičními vlněnými svetry a řadou doplňků, jako jsou čepice, rukavice, multifunkční šály a ponožky.

Spojení dvou světů Devold Active:

  • Základem prádla Devold je vlasově tenká a hedvábně jemná merino vlna, nejjemnější ze všech druhů vlněných vláken.
  • Jediný Devold dokázal technologicky zvládnout spojení přírodní vlny a syntetických vláken a spojit tak výhody obou materiálů. Vlákno Thermocool z polyesteru rychle odvádí vlhkost od těla a vlna zase hřeje.
  • Obě vrstvy jsou spojeny bodovými švy. Tuto směs používá Devold u prádla řady ACTIVE.
  • Vnější tkaninu dvouvrstvého prádla ACTIVE a EXPEDITION tvoří vlna merino, do které je vetkáno 10 % polyamidu, který zajistí vyšší odolnost látky proti oděru.

Více informací o oblečení DEVOLD můžete nalézt na

www.norskamoda.cz

a

www.scandinavia.cz