Jiný pohled na regeneraci: co když méně je více?

V naší posedlosti minimalizací škod způsobených sportovní zátěží jsme možná ztratili ze zřetele důvod, proč vůbec trénujeme: nutíme naše tělo, aby se přizpůsobilo a zesílilo.

Jsou vytrvalostní sportovci náchylnější k cukrovce?

Tato neintuitivní teorie pronikla do knih, studií a vláken na Redditu a je jakýmsi výkřikem pro příznivce nízkosacharidové diety. Ale i když sledování hladiny inzulinu může být do jisté míry přínosné, není ještě nutné škrtat ze své stravy všechny sacharidy.

Další důvod, proč jít na slunce

Nové výzkumy napovídají, jak může ultrafialové světlo spustit produkci oxidu dusnatého, který zvyšuje zdraví a výkonnost.

Kde jsou hranice sportovní výkonnosti?

Kolik přesně může člověk vyprodukovat energie? Vědci mají ambici to zjistit.

Nejlepší pitný režim? Pít, když si tělo řekne

Průzkumem několika hlavních vědeckých studií jsem nezjistil žádnou výhodu dodržování přednastaveného hydratačního plánu ve srovnání s tím, kdy se prostě napijete, když máte chuť.

Bolest zad a jak jí předcházet

Udává se, že čtyři lidi z pěti strádají během života akutními bolestmi zad. Nemám důvod tomu nevěřit – sám se považuju za zkušeného zádaře se slušně odstonaným penzem a odhaduju, že známých tvrdících, že se zády nikdy nic neměli, víc jak pětinu mít nebudu. Včetně sportovních lyžařů – a že jich něco znám.

Jak emoční inteligence ovlivňuje sportovní výkon

Nové typy vědeckých experimentů se snaží zjišťovat, nakolik ti sportovci, kteří dokážou rozpoznat a regulovat své emoce, vydrží, i když půjde do tuhého.

Do nadmořské výšky lze dýchací svaly vytrénovat

Nové důkazy naznačují, že posílení dýchacích svalů se může projevit na lepším výkonu v řidším vzduchu.

Aklimatizační plán Kiliana Jorneta na Everestu

Před svým kontroverzním dvojnásobným výstupem na Mount Evertest nasadila světová ultra hvězda nejnovější vysokohorské vědecké poznatky, aby urychlila svou adaptaci na extrémně vysokou nadmořskou výšku.

Nejcennější tréninková data jsou překvapivě jednoduchá

Robustní výzkum s účastí profesionálního cyklistického týmu naznačuje, že subjektivní tréninkové údaje se mohou vyrovnat těm špičkovým technologickým.

Jak načasovat trénink, abychom maximalizovali spánek?

Nové poznatky potvrzují starou teorii, že pozdně odpolední nebo večerní sportování může narušit spánek. Není však důvod panikařit.

Proč sportovní perfekcionisté více trpí na únavové zlomeniny?

Vědci začínají prozkoumávat dosud neprobádanou oblast: psychologii sportovních zranění.

Jak se běh na pásu liší od běhání venku?

Ano, fyziologie a biomechanika běhu na běžeckém pásu je poněkud jiná. Ale to, jak se při něm cítíte, je pravděpodobně důležitější.

Jak funguje svalová paměť

Vědci rozplétají, proč je snazší znovu získat kondici i už jednou dosažený svalový rozvoj, než začínat od nuly.

Jak vytěžit co nejvíc z kávy

Nový výzkum potvrzuje platnost tradiční superkompenzační taktiky: k potlačení tolerance ke kofeinu je třeba se mu dočasně vyhnout.

Mezi sportem a hněvem existuje souvislost

Nový výzkum rozebírá rozdílné účinky sportování při hněvu jako emoci a hněvu jako náladě.

Kliky: co mohou prozradit o našem zdraví

Jednoduchý test v klikování překonal tradiční variantu zátěžového testu na běžícím pásu, zaměřeného na hodnocení zdraví srdce. Ale není vše jen o síle prsního svalstva.

Horká koupel po tréninku zvyšuje adaptaci těla na teplo

Nová studie o pobytu v horké vodě po zátěži mi oživila (vcelku pekelné) vzpomínky z mého sportovního mládí, kdy jsem pravidelně roztápěl vojenskou maringotkovou saunu, abychom se do ní po tréninku zavřeli a testovali, kdo vydrží víc.

Jsme v horách hloupější?

Mnozí z nás i z vlastní zkušenosti ví, že ve vysoké nadmořské výšce se zhoršují kognitivní funkce. Dosud však není zcela jasné proč.

Naše psychika může předpovědět riziko zranění

Jednoduchý dotazník hodnotící seberegulační dovednosti – plánování, sebekontrola, hodnocení, reflexe – napovídá, kdo se při sportu dostane na hranici nebezpečí úrazu.

Komerční tipy