Velká, ale hlavně rozlehlá

Podle papírových parametrů jsou Čtyři údolí se 412 km tratí druhým největším švýcarským obrem, a to s dvousetkilometrovým odstupem za švýcarsko-francouzským komplexem Portes du Soleil, který se roztahuje nedaleko odtud. Upravovaných sjezdovek tu přísně vzato není tolik – odhadem dvě pětiny propagovaného počtu, zbytek připadá na značené (a nejspíš i neznačené) itineráře volným terénem. Každopádně velkolepý oficiální rozsah dobře ilustruje, na jak velké ploše se celá pavučina rozkládá. Z Veysonnaz na východním okraji do Verbier na západním konci a zpět budete putovat celý den, a přeci přitom neprojedete ani všechny větve rozsáhlého lyžařského areálu.

Jedná se o lyžařský propojenec pěti hlavních ubytovacích středisek (Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz a Thyon), který se rozkládá vysoko nad údolím řeky Rhóny, hlavní tepny kantonu Wallis na západě Švýcarska.


Švýcarský Francouz

Západní Alpy jsou mnohem mohutnější než ty Východní, což znamená nejen vyšší přehlédnutelné a sjízdné převýšení, ale i velký rozptyl povětrnostních podmínek a samozřejmě silný dojem ze zdejší horské mohutnosti. Zatímco na dně údolí leží sníh jen výjimečně a v březnu tu běžně panují „opalovací“ teploty, ve vyšších polohách areálu se za lyžemi práší ještě hluboko v dubnu.

Celá lyžařská oblast se rozkládá ve frankofonní části Wallisu a některá ubytovací střediska jako Nendaz nebo Veysonnaz jsou typickými rezidenčními satelity vystavěnými nad původními horskými vesničkami a v přímém dosahu lanovek. Apartmán tu lze sehnat za cenu nevybočující z alpského průměru, a tak není divu, že právě tato střediska patří mezi českými lyžaři k nejoblíbenějším ve Švýcarsku.


Putování po nejkrásnějších sjezdech

Je-li vaší základnou Veysonnaz, nabízí se otázka, zda si vystačit se skipasem La Printse, pokrývajícím východní polovinu celé arény, anebo si připlatit za celá Čtyři údolí. Přímo nad Veysonnaz se totiž zdvihá poměrně kompaktní a rozmanitý a hlavně snadno dostupný areál, který si lze zpestřit výletem do Siviez nebo do Nendaz. Kdo se na lyžích nerad během dne stěhuje na velké vzdálenosti, většinu času beztak stráví v tomto okruhu.Skipas na celé Čtyři údolí má samozřejmě jiný šmrnc – nechybí v něm žádný z hlavních magnetů oblasti, tedy Mont Fort, Mont Gelé nebo prominentní Verbier s objektivně nejkvalitnějšími sjezdovkami, ale i s největším ruchem. Nehledě na to, že mimořádně vydařené upravované sjezdovky se nacházejí ve všech končinách arény, tedy jak ve Veysonnaz, tak třeba v La Tzoumaz, schovaném ještě za Verbier.

Z toho vyplývá, že je ošidné považovat Čtyři údolí za jeden lyžařský areál – okrajové lokality jsou vzájemně jen stěží dostupné a jedinou centrální křižovatkou, odkud je dostupné vše, je Siviez. Tam se stékají sjezdovky z Veysonnaz, Nendaz a Verbier.V oblasti Veysonnaz dominuje krásná, široká a dlouhá závodní sjezdovka Piste de l´Ours, kterou obstarává stařičká 4místná kabinka, již léta čekající na modernizaci. Nad hranicí lesa v okolí ubytovacího komplexu Thyon 2000 je pak přehledné hřiště červených sjezdovek, směrem do údolí kromě Piste de l´Ours stéká ještě jedna členitější červená trať. Z vrcholu Etherolla pokračuje pásmo vleků a sedaček směrem do Siviez – jde o málo rušnou horskou pustinu s několika kratšími sportovnějšími tratěmi a mnoha ploššími a přejezdovými tratěmi.

Nendaz má nad sebou hlavně výukový lyžařský prostor okolo zamrzajícího jezera Tracouet ve 2 200 m n. m., odkud se ale lesem derou zpět do střediska i dvě velmi pěkné červené sjezdovky s 800m převýšením.

Největším magnetem Čtyř údolí je samozřejmě třítisícový vrchol Mont Fort, kam se lanovkami s několika přestupy stoupá jak ze Siviez, tak z Verbier. Sjezdovkoví lyžaři ocení především výhled od Matterhornu po Mont Blanc, který je opravdu velkolepý. Z vyhlídkové plošiny vedou dolů – kromě volných terénů – jen schody a pak strmá, z velké části boulová trať, jedna z alpských legend.

Ze „střechy“ Čtyř údolí vedou směrem k Siviez výhradně boulové svahy a volné terény, jen do Verbier lze sjet po „manšestru“. Naproti Mont Fortu se tyčí ještě Mont Gelé, lanovkou dostupný vrchol, ze kterého nevedou upravované tratě vůbec žádné. V celém tomto prostoru je přirozeně i největší koncentrace freeriderů.

Verbier má nejhustší a zároveň nejfrekventovanější síť sjezdovek – velmi široké sjezdovky vystélají horské kotliny pod vrcholy Attelas, Fontanet a Les Ruinettes. Ve vyšších polohách jsou tratě spíš pohodověji laděné, z mezistanice Les Ruinettes do údolí jsou pak sportovnějšího rázu a postupně se noří do lesa. Vysokohorskou pustinu okolo Mont Fortu směrem k Verbier střídá nejmodernější továrna na lyžování.Z Verbier rozhodně stojí za to vydat se starou kabinkou k vrcholku Savoleyres, na jehož odvrácené straně sbíhá směrem k La Tzoumaz spletenec krásných červených a méně rušných tratí s až 800m převýšením. Několik sjezdovek stéká po jižním svahu i k Verbier.


Moderní telemix i dlouhé vleky

Čtyři údolí jsou velmi pestrá i z hlediska infrastruktury – zatímco ve Verbier se na většinu tratí dostanete pohodlně a rychle, mezi Veysonnaz a Siviez se nachází království vleků. Ve vysokohorských polohách (Mont Fort, Mont Gelé) jezdí výhradně visuté kabiny, obvykle s poschoďovými stanicemi. Všechny součásti Čtyř údolí jsou bez výjimky propojené lanovkami a vleky, ale přejezdy jsou kvůli vzdálenostem zdlouhavé – cesta z Verbier do Siviez zabere zhruba hodinu, stejný čas je potřeba i na přejezd ze Siviez do Veysonnaz.Nově se zrychlí spojení ze Siviez do Nendaz – starou dvousedačku a vlek nahradí moderní 8místná kabinka na vrchol Plan du Fou. Nová kabinková lanovka propojí i La Chable, ležící pod Verbier na dně údolí, se satelitním lyžařským areálem Bruson, který tak bude lyžařsky dostupný nejen teoreticky, ale i prakticky. V příštím roce se počítá s vylepšením spojení mezi Verbier a vrcholem Savoleyres, které je zatím v jednom směru závislé na skibusech.

Apartmány v dosahu lanovek

Nejlépe ceněnou ubytovací základnou pro rodiny je Nendaz, která má apartmánové rezidence v dosahu centrálního náměstí se stanicí lanovky. Přímo v letovisku jsou i dětská hřiště, ledová plocha a nabízí se i pestrý animační program (hledání pokladu, výroba sýra). Sousední menší a klidnější, rovněž apartmánové Veysonnaz má zase bazén. Obě střediska jsou přitom propojená skibusem a patří k cenově nejpříznivějším z celé oblasti.


Výlet do termálů

Týdenní pobyt se dá zpestřit i návštěvou termálních lázní. Těmi nejbližšími se třemi relaxačními bazény jsou termály v Saillonu, ještě o něco výše na protilehlém břehu Rhony je pak termální komplex Ovronnaz. V dosahu autem (ale i veřejnou dopravou) jsou i největší alpské termální lázně Leukerbad.