Článek vyšel ve SNOW 79 a byl aktualizován.

Rodina s malými dětmi je poměrně rozmanitý lyžařský organismus, že by bylo s podivem, kdyby se všechny jeho součásti cítily blaze v jednu stejnou chvíli. Jedna taková ovšem existuje, a to když se potomek vyloupne z ulity dětského parku jako malý lyžař a poprvé zdolává opravdové sjezdovky. To je zážitek jak pro něj, tak pro rodiče.

Louka, kam oko dohlédne

Seiser Alm je horská louka, a to ne jen tak ledajaká, je nejrozsáhlejší v Alpách. To znamená nejen mírné svahy, ale i ohromnou a uklidňující prostornost. Po louce jsou rozeseté romantické seníky a salaše a celou ji přitom rámují roztodivná skaliska Dolomit, jako by to byly jen pohádkové kulisy. Výsledkem kontrastu „nekonečného“ prostoru a divokých skal je jedinečný genius loci, který působí přinejmenším na rodiče, ale možná i na děti.

Děti v bezpečí na sjezdovce

Všechny sjezdovky, cvičné svahy a dětské parky jsou nahoře na louce, nikoliv utopené kdesi v hlubokém temném údolí, jak to občas bývá. Takže se každou chvíli kocháte a necháváte na sebe i ve vrcholu zimy svítit slunce. Na té nekonečné louce se široké sjezdovky zdají snad ještě širší, přehlednější a bezpečnější. To je s dětmi obzvlášť příjemné, když získáte pocit, že se jim vlastně nemá moc co stát. Každý je z dálky vidí a beztak se tu promenují hlavně lyžaři, kteří nejezdí o moc rychleji než ty děti. Je to zkrátka radost, zvlášť když to děti opravdu baví a v lyžařském zápalu zapomínají hlásit, že jim je zima, teplo, hlad a žízeň.

Barevné modré sjezdovky

Značení sjezdovek je na Seiser Almu o dost barevnější než skutečnost – na plánku tu máte modré, červené i černé, ale kolem sebe vidíte jen různě zvlněnou až zkrabatělou louku. Jako červené jsou tu značené modré tratě, které mají alespoň velmi krátkou svižnější pasáž nebo terénní zlom. Všechny sjezdovky jsou pak promodralé dostatkem odpočinkových až plochých pasáží. Ale i tatínek se nakonec sveze – třeba na černém „rukávu“ z holého vrcholku Puflatsch anebo v trochu zasuté muldě pod pahorkem Spitzbühl. Jinak to tu pro sportovnějšího lyžaře moc není. V kapse ovšem máte skipas platný i v údolí Gröden/Val Gardena, nebo dokonce superskipas Dolomiti, takže nic nebrání výletu do Val Gardeny, vzdálené 20 minut autem či skibusem a nabité červenými a černými tratěmi. Vlastně ano, děti vás možná tak snadno nepustí.

Na výlet po horské planině

Co se týče sjezdařské rozlohy, není Seiser Alm žádný rodinný trpaslík – je to dokonce trochu labyrint. Tři hlavní lokality (Piz, Compatsch, Saltria) tvoří půlkruh, propojený sjezdovkami a přejezdovými cestami – přejezdy tam a zpět nevedou vždy stejnou trasou a je třeba sledovat mapu a značení v terénu. Hlavním centrem a jednoznačně nejlepším výchozím bodem je Compatsch. Z údolí sem stoupá bezbariérová, kapacitní, prostorná a pohodlná 15místná kabinka, kterou musíte využít i pro cestu dolů – žádná sjezdovka nevede zpět. Obdobně na vrcholek Piz vede podobná kabinka z městečka St. Ulrich z údolí Gardeny a ani tam se nedostanete po sjezdovce.

S dětmi v tunelu

Compatsch je malé hotelové letovisko přímo na Seiser Almu s ubytováním vyšší kategorie, a to rovnou u sjezdovek. Pár kroků od stanice kabinky je obchodní centrum s půjčovnami a velkou úschovnou lyží včetně vyhřívání bot (cca 3 eura/den). To je velmi praktické, pokud se neubytujete zde, ale dojíždíte z údolí. Compatsch má z pohledu rodiče začínajícího lyžaře ideálně odstupňovaný terén s ideální infrastrukturou.

Od krůčků na sjezdovku

Vše může začít v dětském parku „modré“ školy, alespoň v případě, že máte ještě nelyžaře a nechystáte se ho zasvětit sami. Jakmile se dítě naučí bezpečně zatáčet a brzdit, postoupí o kousek dál k vleku Euro, kde je postaven zábavný „čarodějný“ slalom s několika tunely, kam se při troše sebekontroly vejde i rodič. Děti si chtějí i při lyžování vlastně hrát a honička s rodiči v tunelu je spolehlivě zabaví. Na vleku můžete jezdit i s dítětem na koleni. Ještě o něco níže startuje ultramoderní pohodlná sedačka Panorama, která má nástupiště zvýšené právě pro děti a měkkou a robustní automatickou závoru, pod kterou nepropadne ani myš. O nic se nemusíte starat a malý Tomba přitom září, protože to lyžování je možná ještě zábavnější cestou nahoru než dolů.

Sedačky s dětskou pojistkou

V okolí Compatsche se točí vesměs expresní a zčásti kryté 4- a 6sedačky, z nichž hned tři mají automatickou závoru bez podpěrky nohou (kromě Panoramy ještě Euro a Puflatsch). Na všech výukových svazích mají sedačky dětské zábrany proti vypadnutí. Ta chybí jen na nejstarších dvousedačkách v lokalitě Piz a Spitzbühl, kam se s nejmenšími dětmi ale stejně nejspíš nedostanete. Sedáky bývají vždy poměrně nízko nad zemí, aby se dětem dobře nastupovalo a vystupovalo, níže jsou zapuštěné i turnikety.

Jako u babičky

Přímo na Compatschi stojí moderní designová samoobslužná restaurace Alpina Chalet, která je spolehlivou základnou v jakoukoliv denní dobu. U vchodu se dětem klaní velký plyšový medvěd. Mnohem romantičtější jsou dřevěné chatičky „Schwaige“, kde si budete připadat jako na návštěvě u babičky, protože z venku vejdete třeba přímo do kuchyně.

Vlny a čarodějnice na koštěti

Jakmile se vydáte do nitra Seiser Almu, můžete dětem lyžování zpestřit čarodějnými pohádkovými legendami, které vyprávějí informační sloupky s dřevěnými soškami čarodějnic. Zdatnější děti pak ocení „letmé kilometry“ – úseky s měřením rychlosti. A výborně děti baví také snowpark Laurin s mnoha malými skokánky a zvlněnou dráhou.

Děti do 8 let výhodou

Ubytovat se můžete nahoře na louce, anebo v údolí. V hotelovém letovisku na Compatschi je to romantičtější, ze dveří vystoupíte rovnou na sjezdovku, ale zaplatíte více a hlavně máte omezený pohyb autem za jiným vyžitím. Po horské silnici, která sem vede souběžně s lanovkou, se v době jejího provozu nesmí jezdit a v jiném čase jen s povolením.
Na úpatí horské louky jsou pak tři milá městečka Seis, Völs a Kastelruth. Seis am Schlern, z jehož okraje vyráží lanovka, je příjemné letovisko s historickým centrem, obchůdky, restauracemi a kavárnami s venkovním posezením. Hotely a apartmány jsou spíš vyšší kategorie, stejně jako všude kolem. Pěšky k lanovce docházet nejspíš nebudete, i když je to jen několik set metrů, zejména kvůli závěrečnému stoupání. Městečko ale celý den pročesává nízkopodlažní skibus a jednotlivé linky samozřejmě zajíždějí i do okolních letovisek.

Seiser Alm je jedinečná adresa pro ty, kdo se chtějí trochu odříznout od světa a hledají klidné, rekreační sjezdovky pro děti i pro sebe. Jsou-li k tomu ještě milovníky běžek nebo pěších výletů, budou úplně nadšeni. Není to však typická levná rodinná destinace, což je dáno i společným skipasem s velkou a „drahou“ Val Gardenou. Nejlépe se tak pobyt vyplatí s dětmi do 8 let, které jednak neplatí za skipas a jednak mohou na zdejších středně dlouhých a nezalidněných tratích získat své první alpské lyžařské zkušenosti a sebejistotu.


SNOW kid camp - hory s rodinou na maximum
Termín: 28. 3. až 4. 4. 2015
Cena: dospělí 16 500 Kč, děti do 8 let 3 400 Kč (ubytování, polopenze, skipas, výuka)
Více informací: www.snowkid.cz


Jeden den v dětském ráji na horské louce

aneb modré z nebe pro děti

9.00 Rozjímání na lyžích
Hlavní branou do lyžařského areálu je kabinková lanovka ze Seisu na Compatsch/Com­paccio, kde je i kapacitní úschovna vybavení, s nímž se pak není nutno tahat každý den z údolí. Z Compatsche se dá během dopoledne celá louka lehce procestovat po sjezdovkách – kolem dokola, či lépe řečeno v jakési pavučině. Terén je, jak se na louku sluší, velmi pozvolný a strmější úseky jen krátké. Seiser Alm je působivě prostorný, a přitom fotogenický – obzor totiž završují roztodivné skalní útvary Dolomit (Langkofel, Schlern).Z Compatsche se můžete vydat pohodlnou telemixovou lanovkou na vrcholek Puflatsch, odkud se větví zpět několik tratí, a to nejen lehkých – jedna varianta je dokonce černá. Pohodlnou 6sedačkou Panorama se pak vydejte do nitra louky, až dosáhnete vrcholku Goldknopf. Přehledné a nenáročné červené sjezdovky tu zpestřuje dráha s měřením rychlosti. Nejzazší končinou je pahorek Florian, od jehož úpatí – Saltria – jezdí skibus na Monte Panu ve Val Gardeně/Gröden (za poplatek), anebo zpět na Compatsch (v ceně skipasu).

Mírné dálnice dominují i jižním svahům vrcholku Piz, který se tyčí nad St. Ulrichem/Ortisei v údolí Gardena a je odtud i přístupná lanovkou. Jeho nejvyšší partie dokonce skýtají i kratší černou trať. Nevýhodou jsou však starší a pomalé dvousedačkové lanovky, narozdíl od všech jiných lokalit Seiser Almu.12.00 Chaloupka s pěti stoly
Pod vrcholem Spitzbühl nedaleko Compatsche stojí malá dřevěná chaloupka Rungger Schwaige. Vstoupíte – a jste v kuchyni u kamen. Domácí vás úsměvem nasměrují do cimřičky s malými okénky a pár stoly. Vaří se z místních surovin a po „domácku“.

14.00 Seiser Alm z ptačí perspektivy v tandemu
Hora Puflatsch leží na okraji horské louky a svahy odtud strmě spadají o 1 000 výškových metrů níže do údolí – je to ideální startovací místo pro paragliding. Při tandemovém seskoku, který přijde na 99 eur, si z ptačí perspektivy prohlédnete nejen Seiser Alm, ale nahlédnete i do údolí Gröden s jeho masivy Langkofel či Sella a nakonec přistanete u vesničky Kastelruth. Let trvá podle podmínek 15 až 30 minut a i s přípravou zabere 1 až 2 hodiny času.

16.00 Bílou stopou
Běžecké tratě všech obtížností protínají Seiser Alm v několika okruzích křížem krážem. Výchozím místem je Compatsch, kde je zároveň velkorysé zázemí pro běžkaře – převlékárna, úschovna i sprchy. Kdo má chuť, může tak během chvíle přeskočit ze sjezdovek na běžky anebo naopak. Nezvyklá je nadmořská výška stop okolo 2 000 m, která je při intenzivnějším pohybu už docela znát. Po louce se dá i procházet po upravených stezkách, vyšlápnout si „terénem“ na sněžnicích anebo se sklouznout na saních.


Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity!

Soutěžte s Jižním Tyrolskem

Zaregistrujte se do naší soutěže a získejte tím šanci vyhrát sedmidenní lyžařskou dovolenou pro dva. Vítěz získá pobyt v jednom z vybraných hotelů a dva skipasy Dolomiti Superskipass.

www.suedtirol.info/soutez

Kde se ubytovat Tipy na prověřené ubytování najdete zde:
www.suedtirol.info/seiseralm-cz