Dámy u Jezera princezny Louisy

Tradiční tři dny rychlého sjíždění na vyhlášené sjezdové dálnici „Men´s Olympic“ v Lake Louise si dívky a ženy v takřka třicetistupňových mrazech spíše odtrpěly, než užily.

Témata byla:
1. skutečně se Lindsey postaví na start ve „svém“ království, kde dosud platila za neporazitelnou (ještě loni tam vyhrála všechno)?
2. bude Lara Gut pokračovat ve své spanilé jízdě i zde, kde žádnou dobrou historii nemá?
3. začne se chytat Tina Maze?

Ad 1.
Lindsey přišla, zkusila, nezvítězila. Těžko říct, zda nechtěla zklamat diváky, potřebovala se ukázat kvůli sponzorům, nebo si spíš otestovat koleno a výkonnost. Možná od všeho něco. Výsledkem je nepříliš překvapivé vyhlášení, že bude dál v sezóně startovat jen velmi výběrově a zaměří se především na Soči. Což je logické a nedávno jsem už tímto směrem spekuloval. Proti dobře rozjetým soupeřkám už v celkovém hodnocení šanci nemá a jiné výsledky než vítězství a globy ji nezajímají. Naopak za olympijské zlato ji generace amerických příznivců budou opěvovat u táborových ohňů i u drinků ve skibarech.

Ad 2.
Ne, Lake Louise je pro Laru to, co pro Ivana Lendla Wimbledon. Ve sjezdech 10. a 13., ale jakmile se v super-G začalo víc zatáčet, opět první.

Ad 3.
Tina rozpačitě. Dvakrát 6. ve sjezdu, to je celkem slušné, byť jako jednička žebříčku by měla dojíždět na stupně vítězů. Horší bylo až 13. místo v SG.

1. a 2. sjezd, 3067/800 m (pokaždé průměr cca 95 km/h, maximum přes 135 km/h)

Maria Hoefl-Riesch v LL umí a letos to prodala maximálně. Vyhrála s přehledem oba, jela vyrovnaně, zkušeně, dobrou linii, jely jí lyže. Podobně jako týmové kolegyni Marianne Kaufmann-Abderhalden, ta zde za 2. a 4. místo nasbírala 130 bodů. Kvalitu potvrdila také Anna Fenninger, 4. a 3., letos na rozdíl od loňska dobře „v laufu“ už od začátku sezóny – až na nedojetý GS nejhůře pátá.

Naopak výbuchem byl první sjezd pro takřka domácí Američanky, které mají LL i díky závodům NorAm najeté. Opatrná Lindsey doklouzala jako 40. To je ve sjezdu WC její třetí nejhorší umístění, 43. a 57. byla jako 17letá juniorka ve svém druhém a třetím před 12 lety. Tentokrát to ale nešlo brát vážně. Už den nato jela úplně jinak a 11. místo byl slušný comeback. Naopak třeba Ross, rok předtím 11., dojela až 56. No comment si zaslouží 47. a 43. místo specialistky Kláry Křížové. Ve svém laškování se sjezdovkami pokračovala Šárka, 53. a 55.

Smutnou hrdinkou prvního sjezdu se stala Tina Weirather. Dojela obstojně pátá, byla ale diskvalifikována. Ne kvůli výšce nad sněhem na lyži či v botě, ani kvůli šířce lyží či radiusu, nýbrž proto, že použila chrániče na předloktí. Předpis je sice povoluje pro SL, GS i SG, ale nikoliv pro sjezd. Logiku marně hledala Tina, nenacházím ji ani já. Vrátím se k tomu v samostatném blogu.

Zdravě naštvaná Tina druhý sjezd dojela druhá a poté málem vyhrála super-G. Super-G: 1951/528 m, 38 branek, Švýcar Platzer, průměr vítězky 84,76 Hezký závod. Lara si po sjezdech, v nichž pobrala jen 46 bodů, potřebovala spravit chuť i bilanci. Se štěstím se jí to podařilo, ale jako by jí v zakletém LL opravdu nešlo jet rychle, dole na posledních 15 vteřinách ztratila na Tinu Weirather 0,32 a být cíl o branku dál, asi nevyhrála. Tina zaostala o 0,03, v přepočtu o 71 centimetrů.

Třetí kdo jiný než Anna Fenninger, hned za ní kupodivu Liz Goergl a už pátá Lindsey: vsadil by se někdo, že by bez zranění v běžné formě zase nevyhrála všechno jako vždycky?

Maria? Jela si bezpečně pro 2. místo, ale po kiksu dole ztratila přes 1.5 vteřiny a poslední úsek do cíle dojela beznadějně o 0,3 nejpomaleji ze všech. Takže až 19. Slabou útěchou jí mohlo být, že loňská dvojka žebříčku Julia Mancuso, letos slabá, dojela také až 17 a jednička Tina Maze až 13. Její pomalý začátek opět klade otázku lyží. Náznak návratu formy olympijské vítězky 2006 Andrey Fischbacher je pryč: 38. Klára Křížová klasika, 45.

Děvčata se nám ve WC začínají bodově řadit:
Lara 446, Maria 405 – Anna a Tina W. 345 – Tina M. 230 a Shiffy 220. Trochu to už naznačuje, ale zatím málo, sezóna je ještě mladá. Vždyť se jel jenom 1x SL, 2x GS, 2x SG a jen 3x sjezd už si odbyl trochu významný kus kalendáře. Jestli se několik dam bude hezky vyrovnaně mydlit, bude to zase úplně jiná situace než loni.

Ve sjezdu to zatím vypadá na souboj Hoefl-Riesch (236 b.) versus Weirather (160) versus Fenninger (155) versus Gut (146), ale možná i Fanchini (165) a Kaufmann-Abderhalden (159). Nebo se podobně jako loni nakonec rozjede i Maze (95)? SG vede jasně Gut (maximum 200 b.), za ní Fenninger (140).Tina Maze až 14. s 38 body.

Pánové u Bobřího potoka

Také muži-rychlíci si to zatím rozdávají zajímavěji než loni, kdy v tuto dobu Aksel Svindal působil, jako kdyby měl pomocný pohon. Čekal snad někdo, že nejúspěšnějším borcem tamějšího sjezdu a super-G se stane nenápadný Švýcar Patrick Kueng (145 b.) před Reicheltem (140) a teprve za nimi bude se svou bilancí 136 bodů loňský suverén Svindal? Že tento současný Mr. SG dojede až 7.?

Zvláštností uplynulého kanadsko-amerického víkendu bylo to, že muži závodili na kratších tratích než ženy. Ty měly sjezd 3067/800 m, muži jen 2660/710, tedy dokonce i převýšení menší – to se opravdu jen tak nenajde. V super-G musely dámy zdolat 1951/528 m, pánové 1890/590. Však také museli festovně zatáčet: SG měl poměr délka/převýšení takřka 3 : 1 a to je poctivý „technický“ kopec. Představte si délku špindlerovské Červené, ale s převýšením o třetinu větším. Žádný div, že nakonec – zase kuriozita – měly ženy na své dálnici v Lake Louise superobří průměr vítězky 84,76 km/h, kdežto muži na beavercreekském Raptoru 83,25. A ve sjezdu ženy průměr skoro přesně 100 km/h, muži 91,64. Tak rozdílné tyto tratě a závody jsou.

Sjezd

Svindal vrátil Parisovi porážku z předchozího víkendu, ale vítězství si vybojoval až v samotném závěru. Ještě na posledním mezičase jeli na výhru nakonec 2. Reichelt a 3. Fill, jenže oba tam na Aksela ztratili přes 0,2. Pátým místem na sebe upozornil Kueng, šestým Švýcary nadchl Feuz. Ten mohl dopadnout lépe, kdyby neměl pomalý rozjezd i dojezd. Naopak propadl až 25. Kroell, ale jeho čas přijde na delších klasických tratích. Stejně jako Parisův. Italský těžkotonážník na takové zatáčení moc není, ale alespoň vycenil zuby nejrychlejším závěrečným úsekem. Američany potěšil 13. Miller, nás zase 30. Ondra Bank, který se tak dostal k bodu. S odstupem za ním zůstali na děleném 42.-43. místě slavní rivalové, byť ne sjezdaři, Ligety a Kostelic. První si správně osahával trať před super-G, druhý se zjevně připravuje na olympijskou superkombinaci. V ní má také největší šanci na zlato, zřejmě svou jedinou.

Zatím to vypadá, že se podle očekávání budou prát hlavně Svindal s Parisem. Ale výborně se jeví i Fill, zvednout se může Innerhofer. Rakušané sice zatím nevyhrávají, ale jen těsně. Po prosincových klasicích budeme podstatně chytřejší.

Super-G

Svindal loni „udělal“ úžasných 540 ze 600 možných bodů a vyhrál i před týdnem v Lake Louise. Na to, že je především sjezdař, mu jdou vemi dobře i obřáky. Má v Beaver Creek výbornou historii. Mohl být větší favorit než on?

A přesto nebyl po celé trati nikde lepší než sedmý a také tak dopadl. Překvapí především to, že v dojezdu do cíle, své silné stránce, ztratil na necelých 20 vteřinách dvě desetiny na Ligetyho, nakonec pátého. Kueng nikde nezaváhal a „byl jasnej“, i když dost těsně. Zazářil 2. Striedinger s č. 45, slibný rakouský mladík, nakonec i před 3. Reicheltem. Ten vypadá zatím dobře! Švýcaři si pomalu zvykají na zřejmě už definitivní, i když zatím opatrně komentovaný návrat Jankův (12.). Někde mezi 10. a 15. místem se zabydluje další navrátilec Miller, od něhož se ale kdykoliv v budoucnu můžeme nadít výsledku podstatně lepšího. Samozřejmě za předpokladu, že bude mít rychlé lyže. Dovedu si představit, že do sezóny nešel zrovna nahoře ve firemním (Head) rozdělovníku a že nových rychlých lyží obecně a na americký sníh obzvlášť není (nikdy) dost. Ale taky bych se vsadil, že už v Kennelbachu makají, až se z nich kouří, aby je co nejdřív dostal. Protože Miller je prostě Miller. Ale víc o tom zvlášť.

Sedmého Aksela nepotěšil 16.-17. Hirscher. V takovém zatočeném SG má evidentně i bez systematického tréninku na příjemné body. Místo aby Axel pobral očekávaných 100 a Marcel nic, dopadl souboj bodově 36 : 15. To je pro Hirschera snová bilance, pro Svindala naopak těžká ztráta. O to víc, že nakonec víc, 45 bodů, si vyjel i další zásadní konkurent Ligety. A každý bod může v celkové klasifikaci hrát roli.

Po bodu ve sjezdu měl mít ještě větší šanci přidat další Ondra Bank, ale nedojel. Hlavní domácí nadšení si počkalo na neděli. Ta stála za to. O ní v samostatném textu.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.