Vážený pane, než se budeme věnovat odpovědi pro vaši dceru, zkuste se v sobě vygenerovat trochu empatie. Tedy představte si, jak byste se cítil na jejím místě vy. Ve chvíli, kdy očekáváte osobu opačného pohlaví, tedy ženu, zjeví se vám muž – masér místo masérky, prodavač oděvů, který vám například zapíná zip na bundě a pak popotahuje vzadu tkanice v těsné blízkosti hýždí, až k té nejbrutálnější představě rande, kam se dostaví místo dívky chlapec. To vše za předpokladu, že nejste gay.

Dívka ve věku 3,5 let v sobě nejspíš nemá ještě rozvinuté nějaké erotické potřeby, i když Sigmund Freud by vám jistě tvrdil, a následně dokázal, pravý opak. Nicméně se potřebuje v současném světě vymezovat a hledat si své místo. Budiž vám útěchou, že se vaše dcera vyvíjí dobře a že tato epizoda vám dokazuje, že její orientace je s největší pravděpodobností heterosexuální, tedy normální a demograficky a biologicky žádoucí.

Především vy sám byste si měl ptát, proč jste tuto otázku nepoložil hned na místě. Jestliže se vás vaše dcera nezeptala hned, ale až po skončení výuky, tak je třeba pátrat, proč se tím zabýváte ještě za rok a proč už jste na to raději dávno nezapomněl. Nějakými výmluvami, že jste neměl čas, protože bylo špatně zaparkováno, další dítě mělo rýmu, v práci vás čekala uzávěrka a kdesi cosi… těmi si zadek plechovat nemusíte. Není před kým. Před tou dcerou to není potřeba. Pokud by byla situace inverzní, tedy chlapec by byl nespokojen s instruktorem, tak by se to nejspíš vyřešilo na místě křikem a pohlavky. Chlapci v předškolním věku své požadavky častěji vyřizují dynamicky – z lehu na zemi, kopáním a křikem a podobně.

Pravděpodobné je, že celý problém má jen primitivně gramatickou podstatu. Mužský rod v mnoha jazycích nahrazuje všechny osoby. V němčině, angličtině nebo francouzštině je slovo muž a člověk jeden a tentýž výraz a příjemce informace se musí z kontextu dohadovat, jestli se jedná výhradně o muže nebo o muže a ženy dohromady. Takové lingvistické „babicování“ však budete dceři asi zatím obtížně vysvětlovat: „Instruktor není, budeš mít instruktorku.“ Příště můžete ihned v lyžařské škole, odmítnout něco, co jste si neobjednal. Na odpověď jsem sama zvědavá, protože si myslím, že záleží na tom, zda otázce bude naslouchat vedoucí nebo vedoucí (rozumějte ona nebo on) všech těch instruktorů a instruktorek.