Pionýři zasněžování sjezdovek

Lyžařský areál pod masivem Latemar v oblasti Südtirol sbírá ocenění za perfektní úpravu sjezdovek, jako když se sype sníh. Už v roce 1983 tu experimentovali se zasněžováním – to bylo v tehdejších Alpách naprosté sci-fi. Sušší a teplejší a hlavně nevyzpytatelnější jihotyrolské klima však umělo provozovatelům „zatopit“ nedostatkem sněhu už v tehdejších zimách. Šéfové Obereggenu, Georg Eisath a Walter Rieder, si nechali dovézt sněžné dělo ze Spojených států – to jim však příliš nevyhovovalo, a tak jej rozebrali a pustili se do vlastního výzkumu. Oproti chladnějším americkým poměrům potřebovali, aby sněžné dělo pracovalo i v mezních teplotních podmínkách okolo nuly. Zpočátku využívali i součástek ze zemědělských strojů a později založili továrnu TechnoAlpin s prototypem vlastních děl. Dnes je TechnoAlpin se sídlem v nedalekém Bolzanu/Bozen jedním z lídrů světového trhu. Dnešní děla jsou v principu stejná jako ta z 80. let, ale ke svému provozu spotřebují mnohem méně elektrické energie a jsou přizpůsobivější aktuálním povětrnostním podmínkám, v nichž umí vyrobit kvalitní sníh. A Obereggen zůstal výzkumnou základnou továrny.


Horské hnízdo plné sjezdovek

Na úbočích masivu Latemaru se v řídkém lese a v členitých terénních mísách hemží 48 km sjezdovek všech obtížností a nejmodernější lanovky. Nejpohodlněji jsou přístupné z Obereggenu, malé hotelové vesničky ve výšce 1 550 m n. m. přímo na svahu. To vše ještě vylepšuje obrovská úschovna (1 000 m2) se skříňkami na lyže i s vyhřívači přezkáčů, kterou si můžete na den či týden pronajmout.

Nej relax

Jako na horské riviéře se můžete cítit v chatě Baita Gardonè v 1 700 m n. m., která má tvar tvar lodě s palubou i plachtami a je obklopená pískem a rostlinstvem. Gastronomické zážitky se tu snoubí s lenošením. O pohodu je postaráno i muzikou od DJ Riviera.


Nej horská chata

Hlad při obědě nejpříjemněji zaženete v moderní, ale stylové chatě Maierlhütte – z lyžování se přitom není potřeba příliš vzdálit, neboť chata ležící na jedné z nejoblíbenějších sjezdovek Absam Maierl. Specialitou jsou výborné ryby.

Nej zážitek

V Obereggenu se třikrát týdně od sedmi do deseti hodin večer koná večerní lyžování na široké, jedenapůlkilo­metrové červené sjezdovce, upravené jako stůl. Komu by se nechtělo do přezkáčů, může se pustit po osvětlené sáňkařské dráze. Vzhůru vás vyveze pohodlná kabinka. A dole pod svahem se samozřejmě „jeden“ na aprés-ski.
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (zpětné proplacení faktury do výše 2 500 eur).
Více informací na:
www.suedtirol.info/prazdniny


Tipy na ubytování

Hotel Cristal ****S
Obereggen

Hotel Marica ****
Eggen

Sporthotel Obereggen ****S
Obereggen

Hotel Erica ****S
Deutschnofen

Hotel Pfösl ****
Deutschnofen

Další zajímavé tipy na ubytování v Obereggenu najdete na

www.suedtirol.info/obereggen-cz