Na svazích nad Červenohorským sedlem se lyžuje v podstatě od doby, kdy byla v roce 1876 postavena první silnice. Od spuštění prvního vleku v Jeseníkách pak uplynulo už 55 let. A neodolatelné lyžařské kouzlo má toto místo i dnes.


Bezplatné parkování a lyžování v tisíci metrech

Terény v okolí sedla jsou lákavé a mají opravdovou horskou atmosféru. Nedávno vybudovaná 4sedačková lanovka pohodlně obslouží všechny tratě Velkého Klínovce, na ostatních tratích ji doplňují vleky. Lyžaře kromě pohodlí lanovky jistě potěší i bezplatné parkoviště přímo v sedle.

V málokterém tuzemském středisku se nastupuje na svah v nadmořské výšce na hranici 1 000 metrů. Na Červenohorském sedle k tomu můžete volit mezi lyžováním na severních nebo jižních svazích – podle sněhových podmínek a slunečního svitu. Při sjezdu se můžete kochat hřebenovými partiemi Velkého Klínovce či malebného údolí Červenohorského potoka. Průsmyk na pomezí Moravy a Slezska i celé široké okolí jak směrem k Pradědu, tak k Šeráku je jedním z nejpůsobivějších domácích „vysokohorských“ revírů. Na své si tu přitom přijdou začátečníci i sportovní lyžaři.


Pohoda a výhledy i pro začátečníky

Pro méně zkušené jsou ideální jižní svahy s relativně malým převýšením, kde jsou tratě dlouhé okolo 400 metrů. Za dobrého počasí je krásná kulisa nejvyšších vrcholů Hrubého Jeseníku zážitkem nejen pro začátečníky a učící se děti, ale i pro jejich učitele či rodiče. Jižní svahy jsou proto nejvíce využívány úplnými začátečníky a zejména rodinami s menšími dětmi. Zde mají možnost se učit hravou formou v dětském parku nebo začít svou lyžařskou kariéru pod vedením zkušených instruktorů.


Čtyři pestré sjezdy na severu

Severní svahy jsou celkově sportovnější, i když také zde je dominantní tratí přívětivá modrá. Sjezd z vrcholu Velkého Klínovce nabízí hned několik variant – můžete se spustit po náročné černé sjezdovce, po příjemné červené trati, ještě příjemnější modré anebo absolvovat nejdelší, tzv. žlutou variantu s celkem 300metrovým převýšením. Díky severní orientaci je lyžování obvykle zaručeno do hlubokého jara, nezřídka až do poloviny dubna.Červenohorské sedlo je i oblíbeným výchozím bodem pro skialpinisty, kteří se mohou vydat mimo značené sjezdovky.

Neodmyslitelnou součastí lyžařského požitku jsou výhledy a horská atmosféra vůbec. A jedním z nejhezčích míst se sjezdovkami u nás je právě Červenohorské sedlo.

www.cervenohorskesedlo.eu