ATOMIC

Tradiční rakouská značka se už dlouhá léta prezentuje jak typicky sjezdařská, byť její stále více viditelné výpady do prostředí backcountry a freeridingu dávají tušit, že se snaží oslovit širší spektrum zákazníků a z přívlastku „on piste“ se vymanit. Důkazem jsou velice povedené lyže pro backcountry i výkonnostní skialpinismus, nebo obuv Waymaker určená pro chůzi i výkonnostní lyžování na i mimo sjezdovky. Přesto se v krátkém reportu z prezentace kolekce zaměříme právě na „sjezdařinu“, která nakonec českého zákazníka láká nejvíce.

Atomic XT

Zajímavá novinka ze závodní řady lyží. Vyrábí se pouze v jedné délce 175 cm, vyznačuje se na dnešní dobu velmi úzkým středem 65,5 mm s poloměrem 15,5 metru. Je osazena závodním vázáním s DIN 16 a je předurčena například pro trenéry, nebo velmi dobré lyžaře, kteří hledají ideální crossover na pomezí komerční obřačky a slalomky, určený téměř výhradně pro upravené tratě.

Technologie RAMP

Je novinka integrovaná přímo v desce pod vázáním. Slibuje lepší kontrolu a více agresivity při velmi rychlé jízdě a najdete ji zejména na top modelech XT, GS a SL. Vývojáři tvrdí, že tato „vychytávka“ dokáže vylepšit základní postoj lyžaře tím, že se při jízdě celá deska v oblasti pod patami přizvedne automaticky o 10 stupňů. Tím se přesune těžiště lyžaře více dopředu a získá tak lepší kontrolu zejména nad přední částí lyží.

Doubledeck 3.0.

Staronová, inovovaná konstrukce Doubledeck, která se používá i na lyžích pro Světový pohár. Ke změně dochází hlavně v uchycení horní části konstrukce, které by mělo být měkčí v přední části pro snadné zahájení oblouku, a tužší v zadní části pro větší akceleraci při výjezdu.

Redster W

Kromě rozšíření závodní řady bot Redster přijdou na trh také dámské varianty těchto výkonnostních bot. Dámy se mohou těšit na „své“ designy, upravené botičky i širší nabídku flexí. Větší výběr designů odbočujících od tradiční červené je ale připraven i pro pány.

Hawx 2.0.

Na trh přijdou v příštím roce také inovované boty Hawx s označením 2.0 predikujícím druhou generaci této oblíbené sportovní, a u Atomiku nejprodávanější boty. Doplněny budou zejména o technologii Memory Fit, která umožňuje individuální přizpůsobení boty.

SALOMON

Salomon, stejně jako Atomic, slaví úspěchy na poli závodního lyžování, přesto se snaží být spíše značkou, která se prezentuje jako freeridová, freestylová, prostě více uvolněná a „přírodňácká“. V tomto trendu chce Salomon pokračovat i v následujícím roce a svůj vývoj zaměřuje zejména na backcountry, freeride a kromě lyží, bot, holí, přileb a dalšího hardwaru dokáže všechny milovníky pobytu v přírodě vybavit i velmi kvalitním a funkčním oblečením.

X Race

Loňská novinka postavená na výběru dle preference délky a rádiusu se na trhu prosadila a úspěšně pokračuje i do dalšího roku. Tentokrát přichází s novým dřevěným jádrem, inovovanou a zdá se, že i nižší deskou. A celkově vypadá mnohem subtilněji a příjemněji než její letošní předchůdce.

X Drive

V podstatě úplně novou řadou v kolekci jsou allmountainy X – Drive. V nabídce je najdeme v šířkách 74 až 88 mm pod botou, vybavené novými technologiemi RKS a XX Chassis. V obou případech se jedná o použití karbonu - technologie RKS, integrovaná v přední části lyže by měla usnadnit zahájení oblouku, X Chassis jsou pak karbonové výztuhy, které by měly lyže zpevnit v torzi. Díky použití karbonu hned na několika místech ale lyže znatelně ztratily na váze, což mnoho uživatelů potěší.

Honeycomb Tip

Neboli špička jako plástev medu. Běžný uživatel tuto plástev neuvidí, neb je skryta pod designem lyže. V každém případě by opět měla zajistit snazší zahájení oblouku a zredukovat váhu lyží. Krom toho dokáže lépe absorbovat terénní nerovnosti a usnadňuje manévrovatelnost lyží.

Quest Pro

Mezi novinky patří zdokonalená řada oblíbených allmountainových bot Quest, pro příští rok označená Pro. Jedná se o nově koncipované boty určené pro freeride, backcountry, chůzi, ale i plnohodnotné sportovní lyžování. O tom svědčí i flexe 90, 110, 130, a v nabídce jsou i dámské varianty s flexemi 80 a 100. Kolekci „Questů“ dále oživují nové Quest Pro TR 110 předurčené svojí nízkou hmotností pro delší výstupy, nebo taktéž odlehčené Quest Max BC 120, zaměřené především na freeride.

Ghost FS

Nová řada bot, která vychází z minulých modelů SPK. První dva modely ve flexích 130 a 110 jsou určeny spíše pro freeride a backcountry freestyle. Svému uživateli poskytnou v šířce 98 mm těsnost závodní boty zároveň s dobrým tlumením při dopadech. Další dva modely disponují flexemi 90 a 80, šířkou 100 mm, a jejich uživatele najdeme zejména ve freestyle parcích. Všechny modely FS jsou pak osazeny pouze dvěma masivními přezkami.

Pohyblivý košíček

V bohaté kolekci Salomonu najdeme i mnoho dalších novinek, ale jedna drobná vychytávka prostě stojí za povšimnutí. Košíček je na hůlce umístěn tak, aby se mohl pohybovat všemi směry a přizpůsobil se jak při chůzi, tak při jízdě ve freeride aktuálnímu sklonu a terénu. Chytrý nenápadný systém najdete na holích řady Q, konkrétně na nastavitelných modelech Q Vario, Q VArio Carbon, Q Vario Alu.