Článek vyšel na SNOW.cz v roce 2014 a byl aktualizován 27. 12. 2016


Jde vlastně o dvě zcela samostatná střediska, která se zastřešila společnou značkou Engadinu. Jejich dosti rozdílný charakter každopádně může zpestřit pobyt v této oblasti. Samnaun a Scuol jsou totiž jako obr a trpaslík, alespoň co se týče lyžařské rozlohy. Jeden je lyžařskou továrnou, druhý starobylým rétorománským městečkem s termálními lázněmi. Dělí je od sebe tři čtvrtě hodiny jízdy autem, cesta z Rozvadova přes Mnichov a Ga-Pa měří něco přes 400 km a trvá zhruba 5 hodin. V každém z nich zatím platí jiný skipas.

Scuol: ze sjezdovky do lázně

Proč se ubytovávat v „drahém“ Švýcarsku, když by se dalo do Scuolu dojet i z Rakouska? Protože genius loci. Scuol je krásné rétorománské městečko se staletými kamennými domy a křivolakými uličkami, kterými sem ještě úplně nepronikla moderní doba. Má-li pro vás starodávná atmosféra a klid takovou cenu, ubytujte se tu, jinak samozřejmě můžete jen „vytěžit“ zdejší lyžařský areál nebo termální lázně. Hotely přímo ve Scuolu nejsou levné, ale dají se sehnat i rozumné apartmány v okolí nebo se ubytovat přímo u lanovky v moderním, lehce designovém hostelu.
Centrem města prochází hlavní třída s obchody, poštou, bankou a termálními lázněmi a přilehlé uličky plní staré kamenné domy s malými okny a zakřivenými zdmi. Zbytek města je široce rozprostřen ve stráni a na jeho západním okraji je v sousedství železniční stanice nástupní terminál kabinkové lanovky do areálu Motta Naluns.

Sjezdovka snů

Nad městem trůní kompaktní, přehledný a prosluněný horský kotel s pestrou paletou středně i méně náročných sjezdovek – lyžařský areál Motta Naluns. V něm se pohybují rychlé sedačkové lanovky a z okraje Scuolu je zpřístupněn moderní 8místnou kabinkou.

Lyžařské terény využívají bezlesé jižní úbočí horské skupiny Silvretta. Hlavní sjezdovky vystélají zbrázděnou kotlinu Jonvrai, další stékají po jižních a západních svazích hory Schlivera zpět ke Scuolu, do horské vísky Ftan na západním okraji areálu a ještě opuštěným údolím z vrcholu Salanina do vesničky Sent na jeho východním okraji.

Nejoblíbenější jsou pohodové a velmi mírné dálnice obtékající pohodlnou krytou 6sedačku Nalun s polstrovanými sedačkami, která přímo navazuje na přibližovací kabinku z údolí. Zpět do údolí sjíždí po mýtinách dlouhá, místy subtilnější, ale svižná a hravá červená trať s terénními zlomy.

V hlavní kotlině Jonvrai není díky jejím strmým úbočím nouze o poctivě červené nebo kratší černé sjezdovky, jen samotné dno kotliny je ploché. Tratě tu obsluhují tři expresní 4sedačky. Jeden z nejlepších sjezdů vede z vrcholu Salaniva – má optimální červený sklon, akorátní šířku i nádherné terénní komprese, jen dojezd k sedačce je delší, lehce klikatý traverz.

V nejvzdálenějším koutě kotliny se točí ještě dva vleky s proměnlivě skloněnými, členitými, ale širokými červenými sjezdy.Z vrcholu Salaniva pak vede ještě romantický sjezd mimo dosah lanovek a vleků do malebné vísky Sent, kam zajíždí i skibus ze Scuolu. Červená trať nese jméno Traumpiste („sjezdovka snů“) a po línějším začátku spadá svižně červeně, v prudších pasážích se rozšiřuje a v půli cesty míjí malou chaloupku s občerstvením.

Při delším pobytu lze jen těžko odolat pokušení navštívit ze Scuolu větší a slavnější sousedy – Samnaun anebo Svatý Mořic.

Na procházky i do lázní

Jak je tomu ve Švýcarsku téměř všude, plnohodnotný program si tu mohou postavit i nelyžaři. Ve spodní polovině lyžařského areálu jsou vyznačeny zimní pěší stezky a mnoho dalších cest pročesává okolí Scuolu. Pestrý program pořádá i místní turistická kancelář. Nejlákavější je ale samozřejmě nově zrekonstruovaný lázeňský komplex s termálními bazény i saunami Bogn Engiadina Scuol. Ten je vybaven vnitřními i venkovními termálními koupelemi a světem saun. Lázně jsou napájené z dvaceti pramenů, které zde již v 16. století objevil slavný lékař Paracelsus. Specialitou jsou rozsáhlé římsko-irské lázně, kde budete provedeni celou wellness procedurou (předchozí rezervace nutná). Římané holdovali parním lázním různých teplot, Irové zase procedurám v suchém a horkém vzduchu. Oba tyto uznávané lázeňské přístupy jsou spojeny do dvouapůlhodinového rituálu, který vyvrcholí masáží – mýdlovou, medovou nebo jogurtovou. Pak už jen své tělo ošetříte bylinkovým krémem a spočinete v panoramatické relaxační místnosti.


Tip na levné a kvalitní ubytování

Ve Scuolu stojí jedna z nejmodernějších mládežnických ubytoven sítě Swiss Youth Hostels, která spravuje ubytovací zařízení pro aktivní lidi s důrazem na funkci a cenu. Moderní budova ubytovny kontrastuje s tradiční architekturou engadinských kamenných domů, je postavena s pomocí všemožných úsporných a ekologických technologií, takže drží například ekologický certifikát kvality Minergie. Vše je jednoduché, až dokonale funkční a příjemné. Hostel nabízí 164 postelí ve dvou-, čtyř- a šestilůžkových pokojích, obvykle s vlastním sociálním zařízením. Pro lyžaře má i strategickou polohu nějakých 150 metrů od nástupní stanice lanovky.

Mládežnická ubytovna ve Scuolu

Mládežnická ubytovna ve Scuolu

Novinka 2016/17: auto nechte stát

Už i v zimě nabízejí partnerské hotely v Dolním Engadinu místní dopravu zdarma od prvního přenocování. V době od 10. prosince 2016 do 17. dubna 2017 tak lze využít bezplatnou veřejnou dopravu do lyžařských středisek a turistických zastávek národního parku. Auto tak může být celý týden zaparkované u hotelu. Platí v celém Dolním Engadinu a Val Müstair vyjma úseků Martina–Samnaun a Livigno–Zernez.Samnaun: bezcelní zóna s výtahem do moderní lyžařské tovrány

Samnaun je nejen lyžařské, ale i čerpací středisko – jeho „bezcelní“ benzinové stanice využívá snad každý, kdo projíždí těmito končinami mezi Landeckem a Reschenpassem. Samnaun je jinak docela malá, ale do pěti osad roztroušená vesnička. Dlouho byla totiž v zimě přístupná jen z rakouské strany, a když v 19. století Švýcarsko uvalilo na veškerý dovoz clo, život chudé horské vesničky se neuměrně prodražil. Vláda proto souhlasila s úlevou a Samnaun je dodnes jedinou bezcelní zónou na území Švýcarska.

Nad Samnaun se rozpřahá obří lyžařský areál Silvretta Arena, který přepadá na druhou stranu až do rakouského Ischglu v údolí Paznauntal. Terény s 238 km sjezdovek jsou rozsáhlé, ale velmi kompaktně propojené expresními a pohodlnými lanovkami, leží navíc nad sněhově spolehlivou hranicí 2 000 m n. m. Omezená ubytovací kapacita, bezcelními lákadla jako levný benzin, alkohol a kosmetika a jeden z největších areálů Evropy ovšem vyhnaly ceny hotelů v Samnaun na přední příčky alpského žebříčku.Vesničku Samnaun tvoří pět malých osad (Dorf, Ravaisch, Plan, Compatsch a Laret) – z jedné vyráží lanovka, do dalších dvou vedou sjezdovky a všechny jsou propojené skibusem. Nejluxusnější hotely se koncentrují do osady Dorf na samém konci údolí, která je i společenským centrem, naopak v níže položených osadách se najdou i cenově přijatelnější apartmány.

Nejmodernější lyžařský komplex východních Alp se rozkládá na obou stranách švýcarsko-rakouské hranice, přičemž s osadou Samnaun-Ravaisch je spojen dvoupatrovou kabinovou lanovkou pro 180 osob. V okolí její horní stanice Alp Trida se prostírá velké hřiště ultraširokých a pohodových sjezdovek, odkud se dá za červenějšími sjezdovkami zamířit pod vrchol Visnitzkopf anebo přes Greitspitz na rakouskou stranu za ještě strmějšími. Centrální křižovatkou lanovek a sjezdovek nad Ischglem je Idalp, slunečné a rušné plató s přehlednými a lehčími sjezdovkami, které se sem sbíhají po severozápadních až západních svazích. Několik červených a místy poměrně strmých sjezdovek, zanořených do lesa, míří do údolního Ischglu. Náročnější sjezdy spadají z vrcholu Greitspitz a Palinkopf do kotliny Höllenkar, dlouhé a členité červené míří po západních svazích Palinkopfu do klidnějšího postranního údolí Fimbatal. Velmi dlouhá červená trať klesá z Palinkopfu pustým údolím i na jižní stranu do Samnaun.

Vysokohorský terén dává i mnoho freeridových příležitostí – především s guidem.

Aréna je jedinečná i bezpočtem ultramoderních, většinou krytých lanovek. Celý areál lze i díky jeho dokonalému propojení projet během jediného dne. Je to dokonalá továrna na lyžařskou nirvánu pro lyžařskou masu, které bývá na centrálních uzlech jako Idalp víc než dost.Silvretta Arena je mimo ledovce sněhově nejstabilnějším lyžařským areálem ve východní části Alp – kromě přírodní jistoty dané nadmořskou výškou jsou všechny hlavní tratě pojištěné i zasněžováním. Sezóna běží od konce listopadu do začátku května a v jejích okrajích bývají v provozu alespoň tři čtvrtiny sjezdovek.

Samnaun je lákavá bezcelní zóna, do níž míří mnoho turistů jedoucích „okolo“ jen na nákup. Kdo se v Samnaun ubytuje (nejpočetnější jsou čtyřhvězdičkové hotely a apartmány), užije se příjemné a až překvapivě poklidné atmosféry, zvláště v porovnání s Ischlgem a jeho aprés-ski bez hranic. Arénu proslavily i koncerty největších hvězd světového šoubyznysu pod širým nebem, které se rozduní nad Idalpem vždy závěrem sezóny.


Novinky 2016/17

Nová 8sedačka Flimjochbahn

Flimjochbahn vede z Idalpu na Flimjoch do výšky 2 752 m n. m. na rakouské straně lyžařského areálu Silvretta Arena. Nahradí zde od letošní zimy zastaralou čtyřsedačku.

Pašerácké okruhy

Aby lyžování bylo ještě zábavnější, připravila Silvretta Arena tři pašerácké lyžařské okruhy. Po jejich projetí může lyžař dokonce vyhrát i nějakou cenu v soutěži. S pomocí bezplatné aplikace mySamnaun se offline vydá po některé z pašeráckých okruhů. Na zlatém okruhu lyžař projede celkem 35 kilometrů sjezdovek a překoná převýšení téměř 6,5 km. Cestou aplikace zaznamenává projetí všech checkpointů ve správném pořadí a uživateli radí správnou cestu. Start i cíl se nacházejí u údolní stanice dvoupatrové lanovky v Samnaun-Ravaisch. Na konci okruhu se aplikace stopne a ta lyžaře automaticky zařadí do slosování o ceny. Hlavní sezónní cenou je víkend v luxusním hotelu na jarním hudebním festivalu 23. dubna 2017.

Magnet jara – Anastacia

Na tradičním jarním hudebním open-air festivalu letos vystoupí jedna z největších hvězd moderního popu – americká zpěvačka Anastacia. Už 29. mezinárodní jarní festival na sněhu se koná 23. dubna 2017 pod širým nebem na pódiu na Alp Trida, což je příležitost zažít Anastaciu ve velmi neobvyklé atmosféře. Jarní festival kombinuje lyžování za příjemných teplot s koncerty mezinárodních hvězd. Vstupné je v ceně skipasu.

Více o lyžování ve Švýcarsku si můžete přečíst v knize Lyžařská nej Švýcarska, kterou si můžete pořídit za Kč i za SNOWbony v e-shopu SNOW!