Pokud nejste altruisti a nechcete na hory vyrážet, abyste někomu pomáhali, tak se na to podívejte čistě hédonisticky. Na horách je lepší atmosféra než ve městě. Na horách není atmosféra tak horká jako v rozpáleném velkoměstě. Na horách je atmosféra uvolněnější a při výšlapu po hřebeni se s vámi do řeči dá mladá a sympatická asistentka pana ředitele, která by vás v kostýmku v kancelářské budově PPF Gate v Praze či ve Spielberk Office Center v Brně ani nepozdravila. Osobně jsem některá střediska během léta navštívil - a jak jinak než na kole.


Kouty

Pokud Kouty znáte pouze v zimě, tak vám holé svahy v údolí bez sněhu budou připadat dosti smutné. Když se ale lanovkou necháte vyvézt k horní stanici, otevře se vám úžasná možnost projet se na kole nebo na kolečkových bruslích kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Tento zážitek je téměř z jiného světa a ne nadarmo je stavba zařazena mezi Sedm divů České republiky. Navíc ještě během léta má být zrealizována téměř dvacet metrů vysoká rozhledna u horní stanice lanovky.
"Novinkou je naučná stezka Rysí skála, kde je nejkrásnější vyhlídka v Jeseníkách. Tato trasa se dá absolvovat i na kole," láká David Kestl, spolumajitel střediska. "Náš bikepark je již mezi sjezdaři známý, ale děláme i trasy vhodné pro běžná horská kola. Půjčujeme sjezdová kola, cross country kola i koloběžky," dodává jeden ze tří bratrů, kteří areál společně vybudovali od nuly na zelené louce, tedy lépe řečeno, v zeleném lese. Aby středisko mohli postavit, potřebovali výjimku až od prezidenta.Přemyslov

Pokud jste se do Jeseníků vydali jako já na kole, tak z údolí Desné můžete pokračovat ke středisku Přemyslov. Tam však přes léto nepremávají. "V letní sezóně plánujeme pouze údržbové práce a investice," vysvětluje Jaroslav Podzimek, ředitel střediska. Na silničním kole pocítíte, že cesta do střediska by potřebovala opravu. "Máme příslib z hejtmanství na novou asfaltku v roce 2015,“ dodává ředitel. Od lanovky je to již kousek do stejnojmenného sedla, kde čeká sešup do vesnice Nové Losiny. Najdete zde krásně opravené dřevěnice a velmi malebné prostředí. Údolí Hanušovic již tak pitoreskní není, překvapivě je celkem průmyslové. Mimo jiné se tu vyrábějí i koloběžky Kostka.

Moravskou zemí přes východní Čechy

Když opustíte Jeseníky a odbočíte kolem řeky Moravy směrem k pohoří Králický Sněžník, průmysl i rozvinuté oblasti se naprosto vytratí. Najednou projíždíte kilometry údolím s minimální civilizací. Jen cesta, řeka a koleje. Když přejedete řeku Moravu u vesnice Zlatý Potok, bude vás, pokud jste Moravák, vehementně tankovat cedule s nápisem Pardubický kraj.
Je absurdní, že města jako Moravská Třebová či Dolní Morava leží administrativně ve východních Čechách. Nemělo by to tak být. Dokud byly kraje Severomoravský a Jihomoravský, byla zachována historická hranice Moravy. Nyní je to uděláno tak, že Morava neexistuje ani administrativně, ani geograficky. Nejsem šiřitel konspiračních teorií, ale zrušení Moravy nebyla náhoda, ale cílená strategie dle římské poučky "divide et impera". Zřízení nových relativně malinkých krajů bylo krátkozraké. V rámci statistik pro EU a dotací z EU je stejně musíme spojovat do vyšších celků. Pokud jste úředník z Jihlavy či Pardubic, který rozdělením krajů získal nový job, tak se mnou nebudete souhlasit, ale pokud jste daňový poplatník, tak chápete, že více krajů znamená více náměstků, více uklízeček, více údržbářů.

Dolní Morava

Příjezd na Dolní Moravu je vždy úžasný, protože přímo před sebou máte majestátný vrchol Králického Sněžníku. Jeho svahy jsme už na podzim prokřižovali na horských kolech. Reportáž si můžete přečíst na MTBS.cz.

Na léto zde připravili novinku - MTB singletrack trasy, které jim bude nově stavět snowboardový trenér a uznávaný stavitel tratí Robert Látal. "Páteřní trail bude mít něco přes čtyři kilometry. Profil tratě je vyznačen a teď děláme půl kilometru dřevěných lávek. Něco takového u nás ještě není. Děláme to co nejbezpečnější, aby to sjelo i desetileté dítě," upřesňuje autor tratí, na nichž se konalo mnoho MTB závodů.

Pokud pojedete jako já na kole, tak můžete z Dolní Moravy pokračovat směrem na Králíky. Tady je asi nejkrásnější část cesty. Pokud jste četli některý můj cyklistický článek například z Cesty do Afriky, asi chápete, že jak na silničním kole tak na horském miluju jízdu otevřenou zatravněnou krajinou bez lesů nebo po hřebenech hor. To nejlepší na kole jsou prostě ty výhledy. A tady je máte jako nikde jinde v rámci České republiky. Vidíte Orlické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Navíc nejste uzavřeni v depresivních hlubokých údolích, ale v otevřené krajině. Prostě cyklistický ráj. V létě tu navíc bývá příjemně chladněji, protože šlapete průměrně šest set až sedm set metrů vysoko. Přímo nad Králíky je klášter na Hoře Matky Boží alias Kopeček. Určitě stojí za zajížďku. Mezi Králíky a Červenou Vodou vede nová cyklostezka, ale po silnici to jede také dobře.Červená Voda

Ve středisku Červená Voda uvidíte na sjezdovce překvapivě nejvíce trávy. Vlastně jsem to tady ještě nikdy bez sněhu neviděl. Chystají zde nové hřiště přímo v dojezdu lanovky. "Provoz plánujeme na červenec a srpen o víkendech, kdy pojedou obě lanovky, tedy jak z Čenkovic, tak z Červené Vody. Připravujeme downhillové trasy i normální výletní trasy a nově budeme půjčovat i koloběžky," popisuje ředitel střediska Radek Procházka.

U městečka Štíty jsem cyklo cestu ukončil nedaleko skokanského areálu Aleše Valenty Acrobat Park. "Během léta skáčeme každý den a cyklisté se mohou zastavit vyzkoušet náš areál. Kompletní vybavení jim půjčíme," říká Vojtěch Valenta, provozovatel střediska Acrobat Park.

Špindlerův Mlýn

I v jediném českém středisku, kde je nejen důležité vidět, ale také být viděn, přichystali letní aktivity. Mnozí vědí, že ve Svatém Petru v dojezdu je pod sněhem velký tenisový areál. Samozřejmostí jsou ve Špindlu horská kola. Pamatuji si, když jsem tu jako teenager v roce 1995 sjížděl sjezdovou trať mistrovství Evropy. Tehdy moje kolo nemělo ani odpruženou vidlici. Nyní vám zde půjčí i závodní sjezdové speciály. Atrakci si najde i rodinka s dětmi. "Na vrcholu Medvědína jsme vybudovali obrovský dřevěný nápis Medvědín. Některá písmena jsou opatřena skluzavkami a celá atrakce je velmi populární," láká René Hroneš, šéf špindlerovského marketingu.

Více o letních aktivitách si můžete přečíst v článku Příjemně živé léto ve Špindlu!

Klínovec

Na Klínovci finišují práce na nové jáchymovské sjezdovce. Bude patřit k nejdelším a nejširším sjezdovkám v České republice. Bude ji obsluhovat odpojitelná čtyřsedačka Dopplemayr s krycími bublinami a úžasným převýšením pět set metrů. Nyní v létě funguje ještě i stará jáchymovská lanovka, pod kterou je tradiční a vyhlášená sjezdová trať. "Využijte poslední možnost projet se na historické lanovce z roku 1965," láká marketingový ředitel střediska Adam Svačina.

Na Klínovci by vás určitě rádi pozvali na Sparan Race, který se bude konat 16. srpna 2014 a také na cyklistiku bez námahy, která začíná a končí na vrcholu Klínovce. "Největší převýšení překonají cyklisti pomoci lanovky Dámská. Je tu šest tratí od deseti do dvaceti kilometrů. Tyto tratě jsou s mírným převýšením a většinou pořád z kopce po zpevněných lesních cestách," dodává Adam Svačina.


Vlakem na hory

Železného čtyřkolového oře můžete nechat v garáži, na hory se vydáte vlakem a kolo si půjčíte ve středisku nebo přímo u Českých drah. "Provozujeme cyklopůjčovny v devíti krajích. Po předběžné domluvě si můžete kola zapůjčit i na jiných stanicích. Celkem se jedná o 75 stanic. Cyklisté si mohou půjčit kolo na jedné stanici a vrátit ho na jiné. A to i napříč kraji. Cena za jednodenní nájemné se pohybuje kolem sto šedesáti korun a liší se dle krajů. Půjčujeme horská kola, trekingová kola a v některých krajích i elektrokola," vysvětluje Kateřina Šubová, tisková mluvčí Českých drah.

Zatímco na nádraží vám půjčí kola základní turistické kategorie, přímo ve střediscích mají k dispozici kvalitní horská kola vhodná na cross country i na sjezd. Takže pokud jste se letos v létě již moře nabažili, vyrazte na naše hory!


Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V zimě můžete se CITY SKI vyrazit na hory za cenu BUS + SKIPAS = 700 Kč to například z Prahy, Brna, či Ostravy. Se CITY SKI můžete vyrazit i v létě na vodní lyžování. Aktuálně je v nabídce zájezd z Brna na Zlaté Piesky do Bratislavy v sobotu 2. srpna 2014. Více na: www.cityski.cz