Obyvatelé Plzeňského kraje mají bikepark na Špičáku prakticky za humny. Z blízkých Klatov strávíte na cestě za bikerským zážitkem okolo 35 minut, z Plzně pak kolem hodiny a čtvrt. Parkovat lze zdarma přímo v areálu a kempující bikeři se stany či karavany zde nejsou žádnou výjimkou.

Díky bezprostřední blízkosti vlakového nádraží není problém dopravit se do bikeparku i jiným dopravním prostředkem než autem.Bikepark vychází vstříc všem cyklistickým úrovním. Začneme-li s tipy pro nejodvážnější jezdce, bude stát na prvním místě za zmínku trať Evropského poháru zvaná Struggle, domácky označovaná jako „štrúdl“. Ta je černě značená, čímž je předurčená jen technicky velmi zdatným jezdcům, kteří už nějaký ten kilometr v bikeparku mají „nalítaný“. Středně pokročilým jezdcům se pak nabízí červená trať Black Friday. Právě její klopené zatáčky se klikatí po nejprudší sjezdovce u nás – po proslulé Šanci. Ani v zimě, ani v létě nedává nic zadarmo a zkušenosti jsou třeba. Méně zdatní nechť se vyhnou úsekům označovaným Experts Only – jedná se o strmé kamenité, či kořenovité úseky, které pro začátečníky nejsou zcela vhodné. Mírně pokročilí, ale i ostřílenější jezdci si svižnou hravou jízdu užijí na zelené trati Forest Virgin, tedy „lesní panně“.Okolí bikeparku myslí i na cyklistickou veřejnost, která se obejde bez většího adrenalinu. Nově je v bikeparku vybudovaný singltrek pojmenovaný jako Sleeping Snake, jenž je vysypaný štěrkem a zvládne ho opravdu každý. Podobná trať spojuje cestu na Černé jezero a Čertovo jezero a dá se brázdit jak na kole, tak s kočárkem. Úplní začátečníci možná ocení možnost objednat si instruktora, který jim pomůže pilovat techniku v samotném bikeparku, nebo s nimi podnikne lehkou vyjížďku po okolní přírodě. Kurzy techniky jízdy na biku vedou akreditovaní jezdci a na výběr je z jednohodinových lekcí, jednodenních nebo i vícedenních kurzů.

Pokud se bez kola na horách obejdete a raději volíte turistiku pěší, nezapomeňte na vrcholu Špičáku při svých toulkách navštívit novou rozhlednu, slavnostně otevřenou 2. 7. 2014, která se vypíná do výšky 26 metrů a vstup na ní je zdarma.Po takové fyzické náloži nezbývá nic jiného než doplnit vydanou energii. A na to údajně dle místních fungují nejlépe vyhlášené borůvkové knedlíky podávané v horské jídelně Haničce. Ani náhlý hlad na vrcholu Špičáku není úplný problém - ten řeší stánek s rychlým občerstvením, u kterého nechybí posezení, a vychlazené nápoje či horkou čokoládu si tak můžete dopřát i s výhledem na horskou krajinu. Co se jídla týče, tak jsme po celém proježděném dni podlehli pizze Gladiátorce, již jsme si v podvečer vychutnali na terase chaty Blaženky.Celodenní permanentka vyjde na Špičáku na 500 Kč za dospělého, levnější variantou je pak tříhodinovka za 370 Kč. Samozřejmostí jsou i bodové jízdenky, kdy lze zakoupit 5, 10 nebo i dvacet jízd. V bikeparku na Špičáku si rovněž můžete koupit permanentku společnou i pro nedaleký bikepark v Německu – Geisskopf. Zajímavou nabídkou je tzv. GraVity card, což je celosezónní permanentka platná jak pro bikepark Špičák, tak pro řadu dalších vyhlášených bikeparků v Evropě jako jsou Leogang, Saalbach a řada dalších.

V reportovací den nás na tratích proháněla endurová kola značky GIANT – konkrétně se jednalo o dámský endurový speciál Intrigue a pánský Trance s rozměry kol 27,5 palců a zdvihy 140 mm. V bikeparku kola zvládla jak strmé kamenité pasáže, tak i různé seskoky či lavice. Pokud toužíte po více sjezdovějších kolech a nedisponujete jimi, není problém si je zapůjčit v místní půjčovně. Na půl dne zaplatíte za freeridové kolo 450 Kč, na celý den pak 650 Kč. Kola se půjčují na celý den, ale i na půl dne a je vhodné si je pro jistotu zarezervovat den dopředu. Zapůjčit lze i celá výbava potřebná do bikeparku, jako jsou chrániče nebo integrální přilba, tudíž na špičák skutečně můžete přijet na lehko rovnou z práce!