Při výuce lyžování začátečníků na sjezdových lyžích se občas setkáváme s tím, že lyžař není schopen udržet lyže v požadovaném postavení, ať už v paralelním, nebo pluhovém. I přes mnohonásobné opakování slovní i ukázkou si jeho lyže stále dělají, co chtějí. V takovém případě pak můžeme do výukového procesu zasáhnout „manuálně“ a začínajícího lyžaře pohybem provést. Můžeme k tomu využít buď vlastní ruce, nebo některé pomůcky pro udržení špiček lyží u sebe, které jsou více či méně dostupné na našem trhu.

Ruce

Pokud použijeme vlastní ruce, nebude nás to finančně stát nic. Máme je vždy k dispozici a přidržet začátečníkovi lyže v požadované poloze můžeme téměř kdykoli, na místě i za jízdy. Nevýhodou ovšem pro nás jako doprovod je, že musíme bezpečně ovládat jízdu v pluhovém postavení pozpátku a také že po celou dobu jízdy musíme být v předklonu. A z toho občas začnou bolet záda. Jsme však s lyžařem v blízkém kontaktu a slovní instrukce mu předáváme přímo tváří v tvář. Dopomoc přidržením špiček lyží vlastníma rukama však využijeme spíše u malých dětí, které moc neváží a nepřetahují se s námi o lyže takovou silou jako dospělí lyžaři.
Try-ski

Dle výrobce se jedná o „originální a nejlepší tréninkovou lyžařskou pomůcku na trhu“.

Try-Ski (na webu lze dohledat i pod názvem Ski-Bra) je vyrobena z plastu a opatřena na spodní vnitřní straně gumovým proužkem, který zabraňuje posunu po špičce lyže. Skládá se ze dvou samostatných obdélníkových dílů, které se nasadí na špičky lyží a utáhnou pomocí šroubu. Tyto dva díly jsou přes rameno spojeny pohyblivým kulovým kloubem (obr. ). Try-Ski se vyrábí ve Švýcarsku a je dostupná i v našich sportovních obchodech. Její velikost umožňuje při odchodu na sjezdové tratě uschování do větší kapsy, v případě rozložení na dva kusy i do dvou menších kapes. Nasazení na lyže je celkem jednoduché, ale při časté manipulaci je utahování dvou šroubů poněkud zdlouhavé. Pokud nasazujeme pomůcku na lyže v mrazu či sněžení, tak je to i poměrně obtížné. Výhodou této pomůcky je možnost opakovaného použití, a to i na různých lyžích. Vyrábí se ve dvou velikostech pro různé šířky špiček lyží.

Pro jízdu na vleku je nutné Try-Ski pokaždé sundat z obou lyží, neboť při výstupu z vleku by se spojenými lyžemi nešlo odšlápnout. A ponechání pouze na jedné lyži může způsobit pád při jízdě na vleku v důsledku zadrhnutí volného konce o sníh či druhou lyži. To platí i v případě, kdy necháme rámečky připevněné na obou lyžích a rozpojíme pouze kloub, což doporučuje výrobce.

Co se týká využití pro jízdu v paralelním postavení, tak udržuje celkem optimální šíři stopy jak u menších, tak i větších lyžařů. Vzdálenost špiček je cca 10 cm a děti, i když menší vzrůstem, přece jen jezdí v širší stopě než dospělí. Nevýhodou ovšem je, že paralelní šíři stopy lze s pomůckou udržet pouze při jízdě po spádnici. S touto pomůckou nelze obě lyže překlopit na stejné hrany (pro jízdu šikmo svahem) a ani zatáčet, nelze ani jednu lyži předsunout mírně vpřed nebo nadzvednout. Try-Ski zkrátka drží lyže v paralelním vedení pouze na plochách. Hlavním motivem výroby této pomůcky je ovšem udržení lyží v pluhovém postavení, což lze jak v brzdivém, tak klouzavém pluhu při zachování jeho šíře. Při vysouvání patek lyží do pluhového postavení dochází zároveň k mírnému oddalování špiček lyží od sebe, což může zejména dětem oddalovat lyže od sebe až do nefyziologických poloh. Se změnou hranění lyže si nelze „pohrát“ ani při stoji na rovině, natož při jízdě v pluhu po spádnici a už vůbec ne při zatáčení. Nohy jsou „uzamčeny“ v nepřirozené a celkem nepříjemné poloze (obr. ). Malé dítě, na němž jsme pomůcku testovaly, jelo v pluhu pouze po spádnici a nedokázalo zatočit, dospělý lyžař zatočil pouze v klouzavém pluhu a s vynaložením velké síly. U dítěte jízda skončila nekontrolovaným pádem a pomůcka byla malým uživatelem negativně hodnocena („Nelíbí se mi to. Už to nechci!“).

Výrobce popisuje možnost vycvaknutí spojovacího kloubu pomocí hole a tím oddělení lyží od sebe. Nám se toto ovšem nepodařilo, bály jsme se o rozlomení pomůcky. Při tlaku na určené místo na rameně vedle kloubu docházelo k výrazné deformaci pomůcky. Další možnost uvolnění kloubu je „vylomením“, kdy postavíme lyže maximálně na hranu a kloub se uvolní. Malému dítěti ale tímto manévrem spíše zkroutíme nohy, než docílíme požadovaného efektu rozpojení. Spojení kloubu pomocí hůlky se nám podařilo pouze při současném tlaku volnou rukou ze spodní strany proti hůlce.

Klady

 • možnost opakovaného použití na různé lyže
 • optimální šíře vedení lyží v rovnoběžném postavení na plochách

Zápory

 • nemožné předsunutí nebo zvednutí jedné lyže
 • nemožné zatáčení v paralelním vedení lyží
 • obtížné zatáčení v pluhovém postavení
 • nutnost sundání z lyží pro každou jízdu na vleku
 • nepřirozený lyžařský postoj
 • obtížnější manipulace při nasazování na lyže
 • nebezpečí poranění při nekontrolovaném pádu („uzamčené“ nohy)Cena: 700 Kč
Hmotnost: 125 gramů
Rozměry: 16,5 x 5,5 x 4 cm / 1 rameno
Výrobce: Švýcarsko,
www.technosynthetic.cz, www.Try-ski.com
Pflughilfe

Tato pomůcka je prodávána v setu s hrudním pásem, který slouží k regulaci rychlosti jízdy zejména u malých dětí. Budeme se zabývat pouze spojovacím páskem určeným k nalepení na špičky lyží, zhodnocení hrudního pásu popíšeme v příštích číslech. Pflughilfe je složen ze dvou popruhů spojených plastovou sponou, na každém konci opatřených suchým zipem (obr. ). Rozměry suchého zipu jsou 2 x 5 cm, spodní strana má lepivou vrstvu pro připevnění na lyže. Rozměry těchto kontaktních ploch jsou však dosti malé. Také je tato pomůcka limitována tím, že ji nelze používat opakovaně nebo na různé lyže.

Její výhodou je minimální hmotnost a malé rozměry, takže se vejde do každé kapsy, a také jednoduchá manipulace na svahu, kdy pouze spojujeme (pro použití pomůcky) nebo rozpojujeme (když už pomůcku nechceme používat) suchý zip. Avšak při opakovaném užívání dochází k jeho samovolnému rozpojování při jízdě. A to i u malých dětí, které nejsou schopny vyvinout velkou sílu. Při jízdě udrží pomůcka špičky u sebe a lyže se nerozjedou do široké stopy, mohou se však překřížit a poškodit plastovou sponu. Výhodou je, že lyžař může i s nalepenou a spojenou pomůckou na lyžích předsouvat či zvedat jednu lyži (obr. ), takže lze celkem bez problémů zatáčet v  pluhovém vedení lyží. Lyže lze také překlopit na stejné hrany, což umožní i jízdu v obloucích s paralelním vedením lyží. S nasazeným Pflughilfe nelze odšlapovat, pouze je možné posunovat lyže po sněhu malými krůčky. Pomůcka tak uživatele výrazně neomezuje v pohybu, ale splní svůj účel, když potřebujeme udržet špičky lyží u sebe. „Testujícím“ dětem se s touto pomůckou lyžovalo dobře a výrazně neregistrovaly, že mají něco „navíc“ na lyžích. Naopak napomohla k zúžení původně velmi široké lyžařské stopy do optimální šíře.

I tuto pomůcku však doporučujeme pro jízdu na vleku sundat, aby lyžař mohl bezpečně nastoupit a vystoupit z vleku (kde je zpravidla potřeba odšlápnout). Manipulace je ovšem velmi rychlá, stačí jen odlepit suché zipy od lyží. Zde rovněž nedoporučujeme pouze rozpojit plastovou sponu, protože může dojít k zadrhnutí pásku s polovinou spony pod lyže a k pádu lyžaře z vleku.

Domníváme se, že konstrukčně a funkčně se jedná o celkem zdařilou a pro uživatele bezpečnou pomůcku, ale pouze pokud by byla kontaktní plocha suchého zipu a připevnění na lyže alespoň 7 x 10 cm.

Klady

 • možnost předsouvání nebo zvedání jedné lyže
 • možnost sjíždění a zatáčení v pluhovém i paralelním vedení lyží
 • jednoduchá manipulace
 • nízká hmotnost, skladnost

Zápory

 • nemožnost opakovaného použití na různé lyže
 • rychlé opotřebení suchého zipu (neudrží tah lyží od sebe a rozpojí se)
 • vysoká pravděpodobnost poškození plastové spony, když na ni najede hrana lyže
 • možnost překřížení lyží při jízděCena: 499 Kč v setu s hrudním pásem
Hmotnost: pár gramů
Rozměry: 2,5 x 23 x 0,5 cm
Výrobce: Rakousko – EPM sports, dodavatel do ČR Intersport
Edgie wedgie

Edgie Wedgie je vyrobena ze dvou plastových úchytek s kovovým šroubkem, které jsou spojeny pružnou gumovou hadičkou (obr. ). Je malá a velmi skladná, vejde se do malé kapsy bundy. Výrobce doporučuje umístění cca 2,5 cm od špičky lyže na vnitřní hraně s utahováním šroubů dole, na skluznici lyže. Šroubek však nemá žádné zakončení, takže při silném utažení hrozí poškození skluznice (nicméně v oblasti blízko špičky, což by nemělo vadit). Navíc není zajištěn proti úplnému vyšroubování ven a při manipulaci v rukavicích může dojít k jeho ztrátě ve sněhu. Nasazení na lyže je, tak jako u Try-Ski, celkem jednoduché, ovšem zdlouhavé. Musí se nasadit mimo plastové ochrany špiček lyží (nevejdou se do úchytu). Vyrábí se v USA, v našich obchodech není v současnosti dostupná. Výrobce zaručuje trvanlivost a kvalitu výrobku. Při poškození některé části garantuje zaslání nové součástky.

Co se týká využití pro jízdu, vlastnosti jsou podobné jako u Pflughilfe. Lze předsouvat či zvedat jednu lyži, překlopit lyže na hrany s různou mírou hranění, posouvat lyže drobnými krůčky vpřed, avšak také nelze odšlapovat. Pomůcka tudíž lyžaře výrazně neomezuje v jeho pohybu („nezamyká“ kyčle tak jako např. Try-Ski), ale splňuje svůj účel, a to udržení lyží v optimální šíři stopy. I u této pomůcky ale může dojít k mírnému překřížení špiček lyží. Pro jízdu na vleku je rovněž nutné Edgie Wedgie pokaždé sundat z obou lyží, abychom předešli nebezpečným situacím popsaným u předchozích dvou pomůcek.

Výhodou je možnost opakovaného použití, a to i na různých lyžích. Pomůcka v podstatě kombinuje vlastnosti dvou výše popsaných – pevnost uchycení na lyži a zároveň volnost relativně nezávislého pohybu obou nohou. Výrobce popisuje v přiloženém návodu také další možnosti využití, a to tah lyžařskou holí zaháknutou shora za gumovou hadičku. Můžeme tak lyžaři i na rovině navodit pocit skluzu bez fyzického kontaktu lyžaře s vnější oporou. Při zaháknutí hole za hadičku zespoda (v poloze hole šikmo) lze naopak lyžaře přibrzďovat, a regulovat tak jeho rychlost jízdy a zatáčení. Domníváme se, že konstrukčně a funkčně se jedná o nejlepší pomůcku ze všech představených v tomto článku. Je také nejlevnější, bohužel na našem trhu zatím nedostupná.

Klady

 • možnost opakovaného použití na různé lyže
 • optimální šíře vedení lyží v rovnoběžném postavení na plochách
 • možnost předsouvání nebo zvedání jedné lyže
 • možnost sjíždění a zatáčení v pluhovém i paralelním vedení lyží
 • nízká hmotnost, skladnost

Zápory

 • obtížnější manipulace při nasazování na lyže
 • nutnost sundat z lyží pro každou jízdu na vlekuCena: od 9 USD (cca 180 Kč)
Hmotnost: 30 gramů
Rozměry: 20 x 3,5 cm v nejširší části
Výrobce: USA – Ski Teaching Products, LLC
Závěr

Spolu s všeobecným technickým pokrokem se i v lyžování objevují nové trendy, včetně pomůcek pro začátečníky. V článku jsme se pokusily popsat pomůcky, které dle výrobců mohou přispět k rychlejšímu nácviku pluhu a vedení lyží. Hodnotily jsme jejich klady a zápory z hlediska funkčnosti, manipulace, bezpečnosti, volnosti pohybu i možnosti opakovaného použití. Za funkčně i technicky zdařilou považujeme jak Edgie Wedgie, tak s určitými výhradami i Pflughilfe. Naopak Try-Ski se nám jeví jako problematická.

Často je deklarováno, že s pomůckou se dítě (resp. začátečník) naučí snadno lyžovat. Pokroky ve výuce lyžování, stejně jako využitelnost pomůcek, však jsou dány zejména schopnostmi jedince, fyzickou kondicí a u dětí aktuálním stupněm vývoje motoriky. U dvou stejně starých dětí tak může být situace odlišná – jedno je schopno udělat „pluh“ a druhé nikoli.

Pro výuku začátečníků s použitím výše uvedených pomůcek je důležitá pečlivá volba terénu (velmi mírný svah), dodržení bezpečnostních pokynů (např. sundání pomůcky pro jízdu na vleku atd.) a zvážení doby, po kterou je užívání pomůcky vhodné či žádoucí (obvykle stačí jen krátce na začátku výuky, tedy řádově v minutách, hodinách).

Z hlediska fyziologického se však kloníme k názoru, že používání těchto v podstatě „korekčních“ pomůcek může být spíše na škodu, protože jedince fixuje v určité poloze, často velmi nepřirozené, a vzhledem k této fixaci jsou změněny i mechanismy pádů. Zafixování dolních končetin může být v tomto ohledu poměrně rizikové. Pomůcky také umožňují záklon trupu, a napomáhají tak k nevhodnému lyžařskému postoji. U pomůcky typu Try-Ski ani správný lyžařský postoj není možný. Dále si klademe otázky: pokud si dítě zvykne, že mu něco drží lyže pohromadě, co bude dělat, až pomůcku odstraníme? Nevypěstujeme u něj naopak nevhodné lyžařské návyky a stereotyp, kterého se pak bude jen obtížně zbavovat?

Domníváme se, že žádná pomůcka nenahradí lyžařského pedagoga (ve smyslu „koupím dítěti pomůcku a ono se s ní naučí lyžovat“). Jinými slovy: šikovnější jedinci ji obvykle nepotřebují a ty, kteří nezvládají ani elementární pohyby, pravděpodobně nespasí. Cílem tohoto článku rozhodně není všechny výše uvedené pomůcky zatratit. Vyzkoušely jsme je pouze na vlastních dětech (začátečníci) a několika dospělých (dobří lyžaři). Věříme, že někde existují lyžařští adepti, kterým výše uvedené pomůcky zpříjemní a ulehčí jejich lyžařské začátky.Autorky textu:

PhDr. Dana Finková, Ph.D.
Od r. 1997 odborná asistentka na katedře sportů v přírodě UK FTVS Praha, oddělení lyžování; diplomovaná učitelka lyžování, oddíl VSK FTVS Praha, 4 roky členka metodické komise ZL SLČR; 1 dcera.

PhDr. Klára Daďová, Ph.D.
Od r. 2001 odborná asistentka na katedře zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství UK FTVS Praha; cvičitelka lyžování, oddíl TJ Spofa Praha; 2 dcery.Tento článek vyšel v časopisu SNOW 75.