trénink lyžování - tématické články - SNOW.cz

Regenerace po sportovní zátěži

Trend zotavení se po sportovním výkonu přináší hory nových výzkumů. Nakolik však lze jejich výsledkům věřit?

Taky špatná kolena? Není to konec světa

Či přinejmenším nemusí být. Tradiční mýtus, že agresivní sport typu běhání či sjezdového lyžování způsobuje osteoartrózu a ničí kolena, se zdá být dlouho vyvrácen. Ale co když jsou vaše klouby – tak jako ty moje – už zničené?

Tréninkový partner zvyšuje náš výkon

Nové studie se snaží přijít na kloub, proč jsme silnější a rychlejší, když nás někdo sleduje.

Proč my sportovci tak rádi trpíme?

Náš život se skládá z nejistot a to je na něm to nejcennější. Nejistoty a s nimi spojené nesnáze nás posouvají vpřed. Vítejme nejistoty; to ony jsou skutečným, autentickým a svobodným životem.

Vliv každodenního sportu na duševní zdraví

Rozsáhlá vědecká studie potvrzuje přínos fyzické zátěže pro duševní zdraví. Jak už to v dnešní žurnalistice bývá, objevily se hned i negativní titulky.

Zvedat železo? Ano, ale jak moc?

Nejvhodnější počet sérií v posilovně závisí na tom, zda se chcete zaměřit na svaly, nebo sílu.

Škola lyžování Skiwithme (59): H nebo C

Další a zároveň poslední díl „Lyžování podle abecedy“ máte právě před sebou. V tom minulém jsem vás naváděl, abyste na svém těle hledali písmeno H a udělali z něj v oblouku velké A. Tentokrát si velké H namalujeme na lyžaře trochu jinak a budeme vést polemiku, zda je lepší při lyžování pracovat právě s ním, nebo naopak s velkým C.

Škola lyžování Skiwithme (58): H/A

Mohlo by to znamenat „headache“ nebo také „Hawaiian Airlines“. Můžu vám slíbit, že na Havaj v následujících řádcích nepoletíme. Hlava by vás bolet mohla, ale jen z přemýšlení, kde najít na lyžařovi velká písmena H a A. Vítejte u dalšího dílu seriálu „Lyžování podle abecedy“.

Škola lyžování Skiwithme (57): T2

Název by mohl evokovat mnoho věcí. Ať už je to oblíbený generátor náhodných slov T9, který kromě mobilních telefonů s oblibou využívá i Richard Krajčo při psaní svých textů, označení starého modelu pražských tramvají, nebo legendární Volkswagen Transporter. Ale tentokrát to bude spíše „té na druhou“. V minulém díle jsme nalezli ta snadno rozpoznate...

Škola lyžování Skiwithme (56): T

Začneme tím nejlehčím, alespoň z mého pohledu. Protože písmeno T můžeme v lyžování a zejména na samotné postavě lyžaře najít hned několikrát.

Rozcvička lyžaře: adduktory a hamstringy, uvolněte se prosím!

Tentokrát se budeme zabývat uvolněním některých našich „lyžařských“ svalů - pusťme se tedy do cviků, které nám umožní uvolnit ztuhlé svaly v oblasti vnitřní (tzv. adduktory) a zadní (tzv. hamstringy) části stehen.

Rozcvička lyžaře: vylepšete své smysly, abyste na lyžích nedělali nesmysly

Jedním z nejdůležitějších prvků veškerého pohybu je koordinace a rovnováha. U lyžování je potřeba rovnováhy ještě zřetelnější než u jiných sportů, protože se jedná pro „hlavu” o docela nepřirozenou aktivitu. Jak to všechno funguje a proč jezdci ve svěťáku dokážou jezdit téměř hlavou dolů?

Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (2)

Když už máme rozcvičené kotníky, tak můžeme přejít na chodidla. Ty mají význam nejenom „statický“ (držení hmotnosti celého těla), ale zajišťují i velkou část podnětů pro systém tzv. propriocepce (jeden ze základních systému pro rovnováhu). Nebudeme si nalhávat, sedavý životní styl a různé „vychytávky“ jako časté sledování mobilu (svěšená hlava a tí...

Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (1)

„Lyžujte od kotníků!” Slyším to pořád, tak snad na tom něco bude. Nejsem si sice jist, jestli se někdy nezaměňuje příčina a následek, aktivní pohyb a vynucená pozice, vědomá aktivita a vnímání prostoru a pohybu neboli propriocepce. Ale v každém případě se dá říct, že chodidla a kotníky jsou opravdu důležité pro veškerý pohyb (nejenom na lyžích) a m...

Škola lyžování Skiwithme (54): Jak lyžovat na skialpech

Loňská sezona byla skialpinistická. Podle ryzího hesla „Earn your turn“ si bylo potřeba pro každý oblouk pěkně poctivě dojít po svých. A každý oblouk pak také chutnal jinak. Zaslouženě. A možná byl i mnohem lepší než ten předloňský, protože jste se na něj museli trochu soustředit a nemohli jste s dobrými a špatnými oblouky jen tak plýtvat, jako dří...

Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (2)

Druhým z hlavních flexorů kyčlí, který budeme rozcvičovat, je sval jménem iliopsoas. Tak jako měl naposledy zmíněný rectus femoris dvě základní pohybové funkce, tak je má také iliopsoas, jenom „o patro výš“. Přiblížíme si tedy nejdřív stručně jeho funkce z pohledu anatomie nebo kineziologie, ať jsme v obraze, a pak hurá na jeho cvičení!

Škola lyžování Skiwithme (53): Anatomie oblouku

Lyžovat na lanovce bychom mohli pořád dokola. Dokud ji nevypnou a nechají nás jezdit nahoru a dolů. Ale dva díly seriálu prosezené na lanovce stačily. Teď začneme i jezdit dolů a na lanovce si budeme dál hrát na rozhodčí, ale s čím dál větší znalostí detailů. Protože pořád platí, že pohled z ptačí perspektivy je nenahraditelný.

Škola lyžování Skiwithme (52): Jak se naučit lyžovat na lanovce 2

Naučit se lyžovat už na lanovce je kumšt. Jak jsem psal v prvním díle letošního seriálu, „kdyby tohle tajemství někdo znal, dokázal by ho asi prodávat za pěkný balík“. Ale nejde to. Můžeme se jen pozorně dívat, co se děje pod námi, využít pohledu z ptačí perspektivy a něco si z toho odnést.

Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (1)

V předešlých dílech jsem se zaměřil na mobilitu kyčlí obecně a vysvětlil, jak velký mají význam (nejenom) pro lyžaře. Tímto kloubním spojením prochází množství svalů, z nichž se ve virtuální rozcvičce budu věnovat svalové skupině se souhrnným názvem flexory (kyčlí).

Rozcvička lyžaře: kyčle (3)

V minulém díle jsme mobilizovali kyčelní klouby v pozici žáby pomocí „pohupování“ dopředu a dozadu ve dvou různých variantách. Dnes tuto pozici využijeme taky, jen se nám změní směr pohybu. Pro ztuhlé kyčle to bude lahůdka! :-D

Komerční tipy