Nová 6sedačka v Zauchensee

Po velkolepém překlenutí městečka Wagrain visutou lanovkou v loňské sezóně, díky čemuž se pohodlná lyžařská houpačka táhne od Flachau až po Alpendorf, letos modernizují v Zauchensee. Starou dvousedačku Gamskogel II podél trati Světového poháru nahradí moderní krytá 6sedačka. Mimoto se v celé oblasti posiluje zasněžování a probíhají drobné terénní úpravy sjezdovek. Celková výše investic činí 47 mil. euro, před pěti lety to bylo dvakrát více. Investiční horečka polevila mj. i proto, že většina páteřních lanovek od Gasteinu na západě až po Schladming na východě oblasti jsou modernizované – pohodlné, víc než dostatečně kapacitní, někdy dokonce i vyhřívané. Není proč je nahrazovat. Zasněžováno je 90 % sjezdovek, takže ani sem už zásadní investice netečou.


Požitky gurmánské

Je třeba proto „vylepšovat“ požitky. Na vybraných horských chatách se budou servírovat speciality podle místních receptů a z místních surovin, které doprovodí „běžný“ jídelníček. A k tomu samozřejmě rakouské víno vybrané tak, aby to spolu lahodilo.

Na co všechno se mohou mlsní lyžaři těšit, uvádí tisková zpráva: Lyžaři si tak budou moci na horské chatě objednat například ravioli z radstadtského šedého sýra s bílým zelím a rajčaty, od sedláka v údolí zas jablkové kolečko s vanilkovou omáčkou nebo sýrový talíř s různými druhy sýra a s domácím selským chlebem ze zdejší sýrárny. Přísady na sladkou pochoutku z listového těsta z domácí mouky s borůvkami pocházejí ze zdejšího lesa a hovězí pečeně na cibulce zase od sedláka v obci. K tomu na doporučení sklenička veltlínského zeleného nebo modrého zweigeltu.


Požitky smyslové

V celém Ski amadé dále doplňují kolekci už loni vymyšlených smyslových atrakcí – vyhlídky, odpočívadla, visuté mosty anebo sjezdovku s hudbou.

Jak uvádí tisková zpráva, ze sjezdovky si prohlédnete zvěř anebo si zkusíte pocit závodníka na startu: Pro sezónu 2014/15 přibyly tři nové atrakce. V Alpendorfu, v oblasti Salzburger Sportwelt, je nová vyhlídková plošina Gernkogel. Zde si můžete v nadmořské výšce 1 783 metrů hned pod věží vysílače vychutnat panoramatický výhled. Ten doplňují dalekohledy a panoramatické panely.
V Zauchensee můžete krátkou lanovkou vyjet k místu startu sjezdu Světového poháru a vyzkoušet si, jak se cítí profesionální lyžaři před takto strmým sjezdem.
Na Hochkönigu přibudou podél trasy Královské túry obří dřevěné trůny, které nabídnou vynikající výhled kolem dokola, dále velká koruna, obrazový rám a opět další dalekohledy.
V údolí Grossarl si mohou lyžaři udělat pohodlí na novém Pytlákově místečku. Vyhlídkové místo je navržené jako lovecký posed a denně od 15 hodin se zde skutečně dá sledovat divoká zvěř na Aigneralmu.Požitky mobilní a datové

Už běžící mobilní aplikace Ski amadé Guide přibírá funkci počítadla kalorií – podle toho, kudy jedete, se vypočítá údajná energetická spotřeba. Těžko uvěřit, jak přesně, prý na počítadle spolupracovala univerzita v Salcburku, ale každopádně kalorický nášup v horské chatě už si musíte „spočítat“ sami. Počet hot spotů pro bezheslové wi-fi připojení v celé lyžařské oblasti letos narůstá na 400.

Na příští sezónu Ski amadé slibuje vlastní datové lyžařské brýle – Smart Ski Goggles, první svého druhu. Brýle budou v pravém dolním rohu zorného pole zobrazovat informace o lyžařském středisku a živá data.