Přijíždíme…

Při příjezdu do střediska je nutno počítat s tím, že recepce rezidencí fungují a výdej klíčů od ubytování probíhá zásadně od 16.00. Je také nutné se připravit na chaos, který na recepci a přilehlých prostorách panuje (a který otrlý personál zvládá s naprostým klidem), protože v této době se zde se všemi zavazadly tísní jak přijíždějící turnus, tak ten odjíždějící. Zde bývají občas ve výhodě zavedené CK, které díky dlouholetým místním vztahům dostanou do ruky klíče už před oficiálním výdejem a vy se tak můžete ubytovat ihned po příjezdu, ale rozhodně to není pravidlem a nelze na to spoléhat. Tudíž při cestě autobusem, kdy je příjezd obvykle naplánován okolo druhé odpoledne, je potřeba počítat s několika hodinami lelkování.

Při převzetí ubytování je dobré zkontrolovat, zda jsou nahozeny veškeré jističe, a poté je také potřebné prověřit úplnost vybavení na ubytování a jeho stav dle seznamu, který se tam nalézá. Ten je ve francouzštině, výjimečně doplněn anglickou verzí, takže pro méně jazykově nadané mají solidní CK připraveny i jednoduchý slovníček. Pokud totiž nejsou chybějící nebo poškozené věci a vybavení po předchozích návštěvnících oznámeny do druhého dne, jdou tyto na váš účet z blokované kauce (v nemalé ceně, obvykle také uvedené v příslušném seznamu).

Mimo sobotu jsou provozní hodiny recepce v rezidenci velmi omezené a tato funguje krátce pouze ráno a v podvečer. Někde si lze na recepci na ráno zamluvit čerstvé pečivo, a ušetřit si tak cestu do obvykle nepříliš vzdálené pekárny nebo obchodu.


Les Arcs

… a odjíždíme

Při odjezdu je nutné ubytování vyklidit obvykle do 10.00 s tím, že toto musí být kompletně uklizeno včetně koupelny, WC, čisté ledničky a vynesených odpadků. Pokud úklid nechcete provádět sami, je možné si jej zaplatit, cena se pohybuje okolo 50 EUR. Stav jednotky je při předání za vaší přítomnosti velmi rychle zkontrolován pracovníkem pronajímatelské agentury. Po domluvě na místě lze odjet i třeba večer o den dříve nebo v sobotu brzy ráno. Pro tyto případy je na recepci schránka na klíče.

Návštěvníci s individuální dopravou, slangem CK „ autaři“, odjíždí obvykle v sobotu ráno. Naopak organizace autobusových zájezdů je většinou taková, že odjezd ze střediska bývá až v sobotu odpoledne okolo 17. hodiny poté, co autobus doveze z ČR následující turnus lyžařů. To dává možnost využít (levně nebo zcela zdarma) sedmý den lyžování, kdy sobota je díky střídání turnusů často paradoxně dnem v týdnu, kdy jsou sjezdovky nejprázdnější.Co může být ovšem problematické, tak je úschova zavazadel po dobu sobotního lyžování. V některých rezidencích pro tyto účely mají vyhrazeny zvláštní oddělené prostory, jinde tolerují umístění bagáže ve vstupních prostorách rezidence s tím, že proti případné krádeži zavazadel se musíte spolehnout na přítomnost té nemalé části lidí z autobusového zájezdu, která si pořídila pouze 6denní skipas a v sobotu již nelyžuje. Ale na druhou stranu, za 15 let jsem se nesetkal a ani neslyšel o tom, že by někdo řešil takový problém.

Pokud není možnost ponechat zavazadla někde na rezidenci, pak zbývá už jen moznost využít služeb místní placené úschovny, která se obvykle nachází někde v centru střediska.

Po sobotním lyžování musíte počítat i s problematickým převlékáním, které obvykle probíhá v „bojových podmínkách“. V některých rezidencích se nachází alespoň sociální zařízení, kde lze provést nejnutnější hygienu, ale pokud se třeba chcete osprchovat, tak nezbývá než navštívit centrální placené umývárny, které bývají spolu s úschovnou součástí místního „autobusového nádraží“ nebo bazénu.


La Plagne

Stravování aneb od gurmánské večeře k vlastnímu proviantu

I ve Francii lze nalézt ubytování hotelového typu, ale naprostou převahu má nabídka studií a apartmánů bez stravy, s plně vybavenou kuchyňkou. Tato bývá také menších rozměrů, takže zde opět platí doporučení o menší obsazenosti.

Jak je vidět každou sobotu při výměně turnusů, nejen naši lyžaři, ale prakticky všichni návštěvníci včetně domácích si s sebou přivážejí většinu nutného proviantu. Ten lze samozřejmě nakoupit i na místě, protože v každém středisku se nalézá několik menších marketů. Jen je nutné počítat s cenami, které jsou ve střediscích proti údolním obchodům až o 50 % výše. V souladu s trendem lyžařské dostupnosti infrastruktury není výjimkou, že se obchod nalézá ihned vedle sjezdovky a těch pár potřebných věcí denně je tak možné nakoupit prakticky v průběhu poslední jízdy.

Jelikož asi každý návštěvník chce ochutnat i něco z francouzských produktů, pak je výhodnější proti nákupům na místě nakoupit cestou do střediska, kde je v příjezdovém údolí u cesty vždy nějaký větší market.

Ve střediscích se obvykle nachází dostatečný počet restaurací, kde je možné ochutnat něco z místních savojských specialit. Mně ovšem přijdou obvykle dosti odosobněné a stísněné, zvláště v těch nejvyhlášenějších střediscích, což je pochopitelné vzhledem ke snaze vytěžit z dané drahé plochy maximum. V případě, že jdete na večeři v menší skupince, pak doporučuji vyzkoušet více místních specialit, protože pokud si například několik lidí vybere raclette, tak půlkolo sýra bohatě vystačí pro minimálně 6 až 8 lidí, a ostatní mohou přitom vyzkoušet i něco jiného. Účet za takovou večeři se pak s nějakým vínem pohybuje od 25 EUR/os.

Ve střediscích jsou samozřejmě i levnější možnosti stravování pro případ, že by se vám nechtělo vařit – pizzerie i různé takeaway stánky s rychlým občerstvením. Přes den lze navštívit i horské chaty na svahu, ale i zde je nutné počítat s tím, že ceny jsou vyšší než v Rakousku a Itálii.


Raclette

Zábava: vždy aspoň něco

Ani francouzská zimní střediska už nejsou čistě lyžařská – současný návštěvník zkrátka vyžaduje mnohem více. Takže ve většině středisek dnes naleznete bazén s wellness, některá dražší ubytování mají dokonce vlastní. Mezi standardní nabídku patří jízda se psím nebo koňským spřežením, kluziště, běžkařské tratě, projížďka na sněžném skútru, paragliding, bobové dráhy, ledové jeskyně, potápění pod ledem nebo různé sálové aktivity (ping-pong, squash, bowling, posilovna, lezecká stěna). Rozsah a pestrost nabídky mimosjezdovkových aktivit bývá přímo úměrný velikosti střediska.

I s lyžemi bývají spojeny různé aktivity. Jako třeba ranní lyžování před oficiálním otevřením lanovek za příplatek nebo savojská večeře na horské chatě následovaná sjezdem s pochodněmi. Za zmínku stojí olympijská střediska La Plagne a Les Arcs, kde lze vyzkoušet závodní bobovou dráhu, resp. trať pro rychlostní lyžování.


A co za to?

Z nějakých důvodů panuje určité obecné povědomí, že lyžařská dovolená ve Francii je výrazně dražší než v Rakousku nebo Itálii. Pomineme-li zvýšené náklady vyplývající z větší dojezdové vzdálenosti z ČR, tak u ostatních nákladů je to srovnatelné, někdy dokonce levnější, pokud ovšem srovnáváme srovnatelné. Tedy ze základních parametrů především obdobnou velikost střediska, délku pobytu 7 dní při 6 dnech lyžování ve stejném termínu, ubytování podobné úrovně a přímo na svahu, při příslušné obsazenosti a se stejným rozsahem platnosti skipasu.

V okrajové mimosezóně (prosinec, duben) lze v malých střediscích nalézt ceny již okolo 3 500 Kč/týden za dospělou osobu – ubytování včetně 6denního skipasu. A pokud pominu drahou hlavní sezonu, tak v malých a středních areálech je ve vedlejší sezoně (leden, březen) nespočet nabídek v rozsahu 5 000 až 8 000 Kč/os./týden, přičemž i nabídky do těch největších areálů začínají někde okolo 7 000 Kč.

Při porovnávání cen jednotlivých nabídek je nutné se podrobněji podívat na to, co obsahují. Většinou jde totiž pouze o ubytování (vč. všech energií) a základní 6denní skipas. Vyjmuty bývají často povinné místní taxy, stejně jako volitelné příplatky – za ložní nebo koupelnové prádlo.

Cenu také může výrazně navýšit, pokud si zvolíte menší než plnou obsazenost ubytování, vyšší kvalitu ubytování, skipas s rozšířenou platností na celou oblast nebo na sedmý den. A je také jen na vás, zda si objednáte i další služby – závěrečný úklid, wi-fi, TV nebo parkovací místo. Cena také nezahrnuje cestovní pojištění, které lze přes CK většinou sjednat i včetně storna zájezdu.


Portes du Soleil

Protože i na trhu zimních dovolených panuje tvrdá konkurence, a to nejen mezi CK, ale i na národní nebo místní úrovni mezi zeměmi a oblastmi, středisky a ubytovateli, lze získat i spoustu slev. Ty mohou v součtu dosáhnout někdy až 20 % z celkové ceníkové ceny zájezdu. Samotní ubytovatelé poskytují prostřednictvím CK slevy za včasnou rezervaci určitých kapacit v některých méně naplněných termínech. A i CK jsou, co týká slev, velmi tvůrčí. Poskytují věrnostní slevy svým stálým (i letním) klientům, odstupňované slevy při včasném objednání a zaplacení požadované výše zálohy, skupinové slevy, slevu při objednání 2 a více zájezdů během zimní sezony nebo slevu za získání nového klienta. Mimo těchto jsou běžné další slevy pro děti a seniory, které mohou cenu dále srazit. Ty se ale výrazně liší středisko od střediska. Za určitých podmínek lze třeba získat i skipas, jeho rozšíření na celou oblast nebo sedmý den zdarma.

Podobně jako u příplatků, i u slev je nutné se podívat, kdy a za jakých podmínek se poskytují. Některé slevy se vztahují pouze na základní ceníkovou cenu zájezdu, jiné na celkovou cenu včetně příplatků. U některých CK lze slevy neomezeně sčítat a kombinovat, jiné CK mají stanoven limit maximální slevy. Obecně také platí „čím dříve, tím levněji“. Nejen z důvodu časových slev, ale také proto, že ty nejvýhodnější nabídky co do poměru cena/výkon/termín (tzn. ne pouze ty nejlevnější) jsou obvykle brzy vyprodány. Včasná rezervace je důležitější tím více, čím větší skupina hodlá do Francie vyrazit.

Z vlastní a mnohokrát opakované zkušenosti mohu potvrdit, že jen výjimečně se mi na první pokus podařilo rezervovat všech 4 až 6 požadovaných ubytovacích jednotek v jedné rezidenci, i když rezervaci provádíme vždy prakticky ihned po zveřejnění katalogů, tj. na konci srpna.


La Plagne

Vybírejte si!

Nabídka lyžování ve Francii je co do velikosti středisek, velikosti a kvality ubytování nebo rozptylu cen v průběhu sezony natolik rozsáhlá, že vše výše uvedené je nutné brát jako naprosto obecné vodítko k základní a prvotní orientaci v možnostech a v konkrétních nabídkách.

Samozřejmě, stejně jako dovolená kdekoliv jinde má i zimní pobyt ve Francii, ve srovnání s pobytem v jiných alpských zemích, své zvláštnosti. Některé přispívají k jeho atraktivitě, jiné naopak jeho atraktivitu v očích potencionálních zákazníků, nás lyžařů, snižují. A právě už jen rozsah francouzské lyžařské nabídky stojí za to, aby si každý, kdo by zde chtěl strávit třeba týden v letošní zimní sezoně, dobře vybral a zvážil ty nejdůležitější parametry, které má jeho pobyt splňovat a adekvátně k tomu zvolil vhodné středisko nebo termín.

První díl - ubytování a doprava

Druhý díl - výběr termínu a místa