Další produkt nadšených rodičů už roky kráčel našimi žákovskými žebříčky jako nejlepší. Sice měl naježděno jako málokdo, ale stačilo vidět, jak špunt pod přísným okem trenéra Luďka Čeřovského válí na jedné lyži a bylo zjevné, že nejde jen o tupě vydrilované děcko.

Všechny dosavadní výsledky ale ve skutečnosti mají jen cenu vzpomínek. Jak známo, pořádné závodění začíná až s dospělými. Teprve pak se odděluje zrno od plev, akcelerovaní chlapáčci od budoucích šampionů. A dokonce ještě prvních pár let po vstupu do dospělého lyžování dokáže klamat: nejeden dvacetiletý juniorský šampion skončil jako zapomenutý nýmand.

Zejména u dříve dospívajících děvčat ale Trofeo Topolino, odedávna považované za neoficiální žákovské mistrovství světa, dost napovídá. Co třeba z těch současných Anna Fenninger, Michaela Kirchgasser, Elisabeth Görgl, Lindsey Vonn, Tina Weirather, Lara Gut, Mikaela Shiffrin?

Rád vzpomínám, jak prvňáček Honzík, na soustředění na ledovci doprovázený mámou, ráno, když se kvůli mlze nejezdilo, rozbalil písanku a s vyšpuleným jazykem poctivě kouzlil písmenka. Pak devátá rozhodla, slunce se prodralo, učení šlo do báglu a Honzík do akce.

Chlapče, nevím, zda ti to vyjde, ale držím ti od té doby, a i nadále urputně palce!