Milá paní Klánská,
děkuji za Váš „estetický“ dotaz. Jistě je vám jasné, že představy o tom, co k sobě ladí a co nikoli se v průběhu historie hodně vyvíjely. To co platilo za ladící před pár lety, to se dnes považuje za nevkus.

Na konci minulého století byly ve velké oblibě takové ty monochromatické oblečky. Lyžaři (i lyžařky) se prostě oblékali do jedné barvy a to se považovalo za velice elegantní. Výkřikem tehdejší české módy byly kombinézy z měňavé látky podobné taftu. K tomu se daly koupit velmi podobné rukavice, hůlky a vůbec další vybavení. Tak se tenkrát oblékali podnikatelé, kterým se v nově vznikajícím kapitalismu dobře dařilo, a do práce chodili většinou ve fialových sakách. Tato móda se stala předmětem velkého posměchu.

Leckterý lyžař i lyžařka se již dnes považují za esteticky vyspělejší. Chápou, že takovýto oblek je jakoby nějaký velký orchestr hrál pořád jen jeden tón a to hezky nahlas.

Možná jste již slyšela slovo harmonie. Tento výraz si prakticky zcela a bezvýhradně osvojila hudba. Jmenuje se tak celý hudební obor a studenti konzervatoře z něj mají semináře, přednášky a pak také zkoušky. Můžu vás ujistit, že se tam rozhodně neučí o tom, že věci spolu ladí, když je všechno stejné.

Andrea Verešová
ve Špindlerově Mlýně
Zdroj: andreaveresova.cz

Pokud si tedy budete kupovat nové oblečení i novou helmu, tak je jistě prima, aby ty dvě součásti vybavení spolu ladily. Existuje ovšem daleko důležitější aspekt výběru. Je třeba, aby to všechno ladilo s vámi. Nedoporučuji vám například, abyste si koupila růžové kalhoty, pokud máte plnější postavu, asi se k vám nehodí helma a la maskáč, pokud už je vám více než dvacet pět let a považujete se za dospělou.

No a pak tady máme ještě ekonomickou stránku věci, na níž jste se vůbec neptala, ale přesto vám k tomu také něco řeknu. Výběr nového outfitu začněte od té dražší části. Pravděpodobně to bude bunda a kalhoty. Ta další součást se pak jaksi automaticky dostane do kategorie tak zvané vynucené investice. Prostě si ji musíte koupit. V tomto případě možná jen proto, že hodně prohlížíte módní žurnály, blogísky a tak. Pokud to nevíte, tak existují profese, které se výběrem oblečení zabývají naprosto profesionálně. Radila bych vám, abyste zkusila používat vlastní rozum a cit, jinak hrozí, že budete vypadat jako paní A.V., která o té harmonii asi moc vědět nebude, zato se každoročně píše v jak sladěném outfitu se vydala do Krkonoš. Na fotografiích pak můžete vidět, že lyže drží jako vegetarián husí stehno. Nejste náhodou snowboardistka? To by se vás pak nic z toho netýkalo.