„Táto, jak jsme jeli rychle?“ Snad každého z nás někdy napadla otázka, jakou že rychlostí jsme se řítili po sjezdovce na lyžích. Pro někoho je na lyžích vysokou rychlostí již 20 km/h, zatímco jiný lyžař dokáže zvládnout rychlost několikanásobně vyšší. Hodinky Fénix2 jsou díky satelitnímu GPS přijímači schopny určit rychlost s přesností na 0,2 km/h. A nejen to, hravě zaznamenají i nejvyšší dosaženou rychlost nebo projetou vzdálenost.

Na rozdíl od běžných GPS jsou hodinky Fénix2 schopné na lyžích měřit tzv. „3D“ rychlost a „3D“ vzdálenost. Co to je? Běžné GPS navigace počítají rychlost jako změnu polohy, zanedbávají přitom ale změnu nadmořské výšky. Jedním z důvodů je to, že nadmořská výška zůstává při většině pohybů relativně neměnná, druhým je poměrně vysoká nepřesnost, se kterou GPS umí nadmořskou výšku určit. Naopak hodinky Fénix2 dokáží díky vestavěnému barometru určit výšku a její změny velmi přesně a při lyžování jsou schopné vypočítat 3D rychlost a vzdálenost na základě nejen změny pozice, ale i výšky. Rozdíl v přesnosti pak poznáte zejména na prudkých svazích.


Garmin Fenix2 – ukázky zobrazení veličin na displejiPro vyznavače sjezdového lyžování je připravena funkce, která umí automaticky rozpoznat jízdu lanovkou a počítadlo ujetých kilometrů na takovou dobu zastavit. Z displeje se ale dozvíte, i kolikrát jste za den sjeli z kopce nebo kolik jste si za den „připsali“ výškových metrů. Všechna měřená data hodinky zaznamenávají, po návratu domů si tak svůj lyžařský den můžete znovu přehrát nad podrobnou mapou v počítači nebo na dálku sdílet s kamarády, kteří se na hory nedostali.

Musíte během dovolené na horách vyřizovat řadu pracovních záležitostí? Máte strach na lanovce vytahovat telefon z kapsy? Garmin Fénix2 pomůže i v takové situaci. Při propojení s chytrými telefony umí na displeji zobrazit příchozí nebo ztracená volání, SMS zprávy nebo dokonce emaily, a to včetně identifikace volajícího. Pokud na hodinkách zjistíte, že se nejedná o důležitý hovor, můžete telefon bez vytažení z kapsy jednoduše ztišit nebo hovor ignorovat.


foto: Garmin

Garmin Fénix2, všestranné GPS hodinky s dlouhou výdrží a odolností. Kombinují funkce outdoorových hodinek a GPS sporttesteru. Hodí se pro většinu sportovních aktivit, včetně lyžování nebo extrémních disciplín. Orientační cena se pohybuje kolem deseti tisíc korun.

www.garmin.cz