Úvodní klání 41. ročníku SP, tradičně na ledovci Rettenbach, obvykle nemá jasného favorita. Po letní přípravě na jižní polokouli a pak na tyrolských ledovcích se forma jednotlivých závodníků těžko tipuje a tak jsou úvodní závody vždy plné očekávání.

V prvním kole se prosadily favoritky. V Ötztalu vždy dobře jedoucí Finka Tanja Poutiainenová zajela na tvrdé trati nejlepší jízdu a dostala se před dosud vedoucí domácí favoritku Nicole Hospovou. Vítězka křišťálového glóbu za celkové prvenství i obří slalom byla bezesporu největší domácí nadějí. 11000 diváků ji pomohlo k dobrému výkonu a do druhého kola ztrácela na vedoucí Finku 0,19 s. Na bronzovou medaili z MS v Are navázala ve své oblíbené disciplíně Italka Denise Karbon a se startovním číslem 15 si vyjela vedoucí pozici. Početný fanklub sympatické sedmadvacetileté Italky byl u vytržení. Naše barvy reprezentovaly Šárka Záhrobská a Lucie Hrstková. S číslem 8 zajela Šárka solidní jízdu a do druhého kola nastupovala se ztrátu 1,32 ze 17. pozice. Lucka do finálové třicítky nepostoupila (54.)

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
  Na stupních vítězůse seřadily zleva: Mancuso (2.), Karbon (1.), Zettel (3.)
Druhé kolo odstartovalo ve 12.45. Jako obvykle se mohutně útočilo ze zadních pozic. V prvním kole chybující Kathrin Zettel (24.) zabojovala po zranění, které jí trápilo v závěru minulé sezóny. Převzala vedení, které ji nevzala ani naše Záhrobská. Po prvním kole uvolněné Američance Julii Mancuso se povedla skvělá jízda. Zatímco loni trénovala před sezónou málo, letos se jí příprava povedla. „Po prvním kole jsem Po prvním kole 13. akrobaticky ustála v půlce trati zaváhání a agresivní jízdou se dostala do čela. Už  už se zdálo, že olympijská vítězka ze Salt Lake City zvítězí. V prvním kole jedoucí favoritky odpadávaly jedna za druhou, domací Hospová se propadla na 10. místo, ostatní Rakušanky také chybovaly a tak domácí čest zachraňovala nenápadná Zettelová, která se z 25. místa dostala na bednu a na tiskovce dojatě se slzami v očích líčila svůj podařený comeback. Skvělou jízdu z prvního kola zopakovala Denise Karbon a tifosi oslavovali její vítězství. Na startu však ještě stála Poutianenová. Na mezičase ale ztrácela víc než půl vteřiny a přestože mohutně finišovala, zbyla na ni bramborová medaile.Karbonová tak zopakovala své vítězství z obřáku v Alta Badia 2004 a potvrdila, že obří slalom je její nejlepší disciplínou.

Nový obrázek
Stupně vítězů
Šárka Záhrobská byla po závodě spokojená, 21. pořadí, těsně před Slovenkou Zuzulovou, považuje za dobré, obří slalom přece jenom není její hlavní disciplínou. Trať byla spravedlivá, horní úsek byl hodně zledovatělý spodní část spíše měkčí, řekla naše mistryně světa z Are. Po závodech zůstává trénovat v Rakousku a těší se na slalom do finského Levi, kde ale zatím chybí sníh.

Foto: Michal Bulička a Jan Pechman

Reportáž ze slalomu mužů a fotogalerii z obou závodů najdete na SNOW.CZ v nejbližších dnech...