Začátek sezóny přináší čekání na sníh každý rok, letos se však protahuje hlouběji do prosince a hlavně netrpělivé čekání zasáhlo i celé Alpy – na západě, jihu i severu, což nebývá zvykem. Listopad se oproti dlouhodobým průměrům „přehřál“ až o 4 °C, takže přestože jižní, italskou stranu Alp spláchnul enormním množstvím srážek, sníh z toho zůstal ležet jen ve výškách nad 2 500 m n. m. Na ledovcích a v nejvýše položených střediscích Alp jsou tak lyžařské podmínky v podstatě výborné, naopak pod 2 000 m n. m. nejsou vůbec žádné – až na velmi drobné výjimky. Rakouské Alpy se ještě zelenají, v Itálii mají čerstvě mokrou sněhovou peřinu, nejčastěji okolo 10 cm. Studený vzduch, který má dorazit spolu s Mikulášem o víkendu, ale přinese naději, mráz a snad i trochu sněhu.


Česko - stav sněhu

Ve střední Evropě jsme měli v posledních 10 dnech narozdíl od valné části Alp štěstí alespoň na mrazivé teploty na horách, a tak se většina středisek pustila do zasněžování, které už má viditelné výsledky – na webkamerách se začínají rýsovat bílé stužky sjezdovek.

V nepřetržitém provozu je od minulého víkendu zkrácená sjezdovka Anděl na Černé hoře, nyní už se lyžuje po jedné sjezdovce i v Peci pod Sněžkou, Malé Úpě a na Mísečkách (Krkonoše), v Branné (Jeseníky), v Bílé (Beskydy), v Tošovicích (Oderské vrchy), na Klínovci a Božím Daru (Krušné hory) a o víkendu 13. a 14. prosince se dá opatrně doufat v částečný provoz ve všech domácích pohořích.


Pec pod Sněžkou - Javor

Klínovec

Od soboty 6. prosince se bude lyžovat na modré sjezdovce Dámská.

Skiresort Černá hora – Pec

Sjezdovka Anděl se o víkendu prodlouží na 500 m, v celé délce funguje i cvičný svah Sport 2 na vrcholu Černé hory. V Peci pod Sněžkou se začne lyžovat na červené sjezdovce Javor 2.

Špindlerův Mlýn

Sezónu otevřou tradičně Horní Mísečky s jedním krátkým vlekem.Slovensko - stav sněhu

O něco chladnější počasí než jinde zavládlo i na Slovensku, takže v Jasné se už v omezeném provozu díky zasněžování lyžuje (5 km sjezdovek) – z vrcholu Chopku až na Bielou Púť na severu a z Kosodreviny na Srdiečko na jihu. Cvičný svah se otevírá i ve Spálené dolině v Roháčích.Rakousko - stav sněhu

Nad 2 500 m n. m. vládne zima a sněhovým podmínkám není moc co vytknout, níže naopak podzim, ne-li jaro. Až na výjimky rakouská střediska odložila zahájení sezóny, plánované na tento víkend. Počasí se podle předpovědí „přepne“ do zimního režimu právě o nadcházejícím víkendu, kdy se naplno spustí i výroba technického sněhu, něco přidá i příroda, i když více než 20 cm se během týdne zatím nečeká. Každopádně se zdá, že v polovině prosince by měl postupně začít propukat lyžařský provoz ve většině rakouských středisek.


Flachau

Nassfeld
Nassfeld

Na ledovcích – Hintertuxer Gletscher, Kaunertaler Gletscher, Kitzsteinhorn, Mölltaler Gletscher, Pitztaler Gletscher, Sölden, Stubaier Gletscher – jezdí prakticky vše nad dvouapůltisícovou hranicí při výšce sněhu až okolo půldruhého metru, ještě více hlásí Mölltal (250 cm).

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl má většinu svých sjezdovek situovanou nad 2 000 m n. m. a k tomu jsou pokryty sněžnými děly – tato „dvojitá“ sněhová jistota mu zatím vždy zaručila spolehlivý start sezóny. V provozu jsou dvě třetiny lanovek (všechny hlavní tahy) a zhruba třetina sjezdovek (72 km).

Ötztal

Údolí Ötztal se Söldenem a Obergurglem je momentálně nejnabitější lyžařskou adresou v Rakousku – kromě ledovců Rettenbach a Tiefenbach se lyžuje i na Giggijochu v Söldenu (celkem 77 ze 143 km) a v Obergurglu a Hochgurglu (75 ze 110 km).

Z neledovcových oblastí se lyžuje jen na jedné sjezdovce na Reiteralmu nedaleko Schladmingu, pootevřela se také střediska Kühtai u Innsbrucku nebo korutanský Heiligenblut.Itálie - stav sněhu

Nezvykle vlhký a teplý listopad nejenže nepřinesl „trvanlivý“ sníh do poloh okolo 2 000 m n. m., v nichž leží většina sjezdovek, ale znemožnil i zasněžování – při teplotách těsně pod nulou je možné vyrábět sníh jen za předpokladu nízké vlhkosti vzduchu, nikoliv tedy v mlze, která jižní stranu Alp zalehávala po dlouhé týdny. Výrazné ochlazení příštích dnů by mělo podmínky začít rychle vylepšovat, přestože přírodní sníh až sem nejspíš nedorazí. Jako minimum uvádí většina středisek tři mrazivé dny a noci se zasněžováním, aby se otevřely první sjezdovky. Lépe jsou na tom výše položená střediska v Alta Valtellině, kde už sezóna začala, hůře pak celkově nižší Dolomity.


Livigno

Alta Valtellina

V Livignu se má začít lyžovat už podél všech páteřních lanovek při až 130 cm sněhu (35 ze 115 km), v Bormiu pak v nejvyšších partiích vrcholu Cima Bianca (5 km) a v Santa Caterině ve „slunečném“ údolí s návratovou okružní sjezdovkou do mezistanice kabinky (6 km).

Dolomiti Superski

Lyžařský provoz o prodlouženém svátečním víkendu 6. až 8. prosince nabídne jen Cortina d´Ampezzo se svou vysokohorskou kotlinou Ra Vallees na Tofaně, jednu modrou sjezdovku otevírá v neděli i Kronplatz (Olang 2). Předpokládá se, že během příštího týdne se podaří vysněžit alespoň část sjezdovek ve všech oblastech Dolomit.

Val di Sole - Brenta a Tonale

V oblasti Val di Sole jezdí Passo Grosté v Madonně di Campiglio (3 km) a na Tonale ledovec Presena a horská kotlina Contrabbandieri (15 km).

Sulden

V provozu je celý hlavní vysokohorský areál Madritsch, sjezd je možný až do mezistanice.

Schnalstal / Val Senales

Schnalstal bude mít od víkendu kromě ledovce a svahu Hintereis otevřen i sjezd do údolí a lokalitu Teufelsegg – v podstatě tedy celý hlavní areál.Francie - stav sněhu

V částečném provozu jsou zatím jen „ledovcové“ Les 2 Alpes, Tignes, Val d´Isere nebo Val Thorens, mnohá střediska naopak plánované zahájení sezóny o týden odložila. První sjezdovky se otevřely i v Alpe d´Huez a v jihoalpském Serre Chevalier nebo Isole 2000.


Val ThorensDenně aktualizované sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa najdete v sekci Sníh!!