Za zcela bezproblémovými sněhovými podmínkami je potřeba vyrazit daleko anebo vysoko – do nejvýše položených středisek západní části Alp (ve Francii Val Thorens, Tignes, v Itálii Monte Rosa, ve Švýcarsku Zermatt) a v té východní zejména na ledovce a do nejvyšších partií středisek jako Ischgl, Obergurgl či Sölden v Rakousku, Alta Valtellina (Bormio, Livigno, Santa Caterina) v Itálii anebo do Andermattu nebo Svatého Mořice ve Švýcarsku. Ve výškách okolo 2 000 m n. m. a nižších jsou sjezdovky zcela závislé na technickém sněhu.

Mnohá střediska start sezóny ještě dále odložila, neboť o víkendu a v nadcházejícím týdnu se očekává teplotně i srážkově „houpačkové“ počasí, způsobené západním prouděním z dosud prohřátého Atlantiku. Typické zimní počasí tak ani do hor v nejbližších dnech nejspíš nedorazí.

V mnoha domácích i zahraničních střediscích se lyžuje za snížené ceny.

Přehled nejvyhledávanějších středisek s jejich aktuální a především plánovanou lyžařskou nabídkou byl sestaven k 11. prosinci a může být dále aktualizován (u vybraných středisek můžete kliknout pro podrobnější informace přímo z webu střediska).

Úplné sněhové zpravodajství hledejte v sekci Sníh!


Česko - stav sněhu

Ideálně zatím mrzlo sice jen krátkou dobu, přesto zásoby sněhu na sjezdovkách nabobtnaly. Již dříve otevřená střediska doplní některá další a v těch stávajících přibude zasněžených sjezdovek.

Černá hora – Pec
Na Černé hoře se bude lyžovat po hlavní i vedlejší Černohorské sjezdovce až do údolí. V Peci se k Javoru přidá i Vysoký svah a část Zahrádek, a bude možné v tomto směru Pec prolyžovat dokola.

Deštné v Orlických horách
Sezónu o víkendu zahájí na modré sjezdovce, na niž lyžaře vyveze sedačková lanovka.

Dolní Morava
Na velkou openingovou párty bude otevřena sjezdovka Malý Slon se sedačkovou lanovkou.

Klínovec
Již od minulého víkendu je sjízdná Dámská sjezdovka a teď k ní přibude hlavní červená Pařezovka s moderní 4sedačkou Cinestar Express. Prioritou příštích dnů je zasněžení nové Jáchymovské sjezdovky a Přemostěné.

Říčky
Otevře se červená Sjezdovka.

Špindlerův Mlýn
Kromě cvičných Míseček bude otevřená i modrá Turistická ve Sv. Petru a Malý hank.

Špičák na Šumavě
Od soboty bude otevřena celá Slalomová sjezdovka (č. 3) se 4sedačkovou lanovkou. Přes noc připadlo až 10 cm sněhu, základ ale samozřejmě tvoří technický sníh.

Zadov
Na Šumavě se otevírá hlavní sjezdovka Kobyla na Zadově.Slovensko - stav sněhu

V omezeném provozu zůstávají zatím jen Chopok z obou stran, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Spálena dolina v Roháčích.Rakousko - stav sněhu

Opravdu dobré podmínky s přírodním sněhem i v půli prosince poskytnou jen ledovce či vysokohorská centra. Největší porce sjezdovek čeká na lyžaře v Ischglu a v údolí Ötztal.

Hochficht
V sobotu se otevře dětský park a modrá sjezdovka podél vleků Holzschlag. Čeští řidiči si mohou zkrátit cestu na Hochficht přívozem z Horní Plané (jezdí každou hodinu od 7.30 h).

Hochkar
O víkendu se rozjede jedna lanovka (Hochkarbahn) a dětské vleky

Kitzbühel
Omezený lyžařský provoz se soustředí do vrcholových partií Hahnenkammu a do lokality Resterhöhe.

Obertauern
Otevře se většina lanovek, sjízdná bude i „runda“ v jednom směru – v sobotu přitom za speciální cenu 25 eur.

Saalbach Hinterglemm Leogang
Omezený provoz bude v horních patrech Leogangu, Saalbachu i Hinterglemmu.

Ski amadé
Lyžovat se během pátku a soboty začne už ve všech lyžařských oblastech (Gastein, Hochkönig, Sportwelt, Schladming) kromě malých okrajových areálů. V provozu však zatím budou spíš jen jednotlivé sjezdovky.

Zillertal
V údolí Zillertal se začíná kromě ledovce Hintertux lyžovat i ve všech třech velkých areálech, ovšem spíše na jednotlivých sjezdovkách. Největší porci zřejmě nabídne Zillertal Arena, ovšem zatím bez propojení Zellu a Gerlosu.Itálie - stav sněhu

Velmi dobré sněhové podmínky najdete téměř všude nad zhruba 2 500 m n. m., což zahrnuje Bormio, Santa Caterinu nebo Livigno v oblasti Alta Valtelliny nebo jihotyrolský Sulden a Schnalstal, zčásti pak i Passo Tonale. V Dolomitech se otevírá zatím jen malá část sjezdovek, zato prakticky ve všech střediscích.

Dolomiti Superski
O víkendu se mají otevřít prakticky všechna dolomitská údolí, z nichž aktuální nabídkou vynikne Cortina d´Ampezzo (vrcholové partie Tofany a Tondi), Kronplatz (jednotlivé páteřní tratě do všech světových stran, kromě sjezdů do údolí), Val Gardena (Plan de Gralba, Danterceppies), Val di Fassa (Belvedere) nebo Val di Fiemme s Obereggenem. Sella Ronda zatím zůstává neprůjezdná, bude ovšem možné přelyžovat z Val Gardena přes Fassu až do Arabby, zčásti ovšem jen lanovkami.

Val di Sole
Omezený provoz se soustředí do oblasti Grosté a Spinale v Madonně di Campiglio a do nejvyšších partií Marillevy.Švýcarsko - stav sněhu

Více než 200 km z celkem 360 km sjezdovek už otevřeli v Zermattu a Cervinii, z bližších středisek je v provozu i více než polovina areálu Corviglia ve Svatém Mořici a k tomu vršek Corvatsche. Sezóna už omezeně běží i v Davosu, ve Čtyřech údolích a samozřejmě v ledovcovém Saas-Fee. Sněhový rekord (až 290 cm) hlásí tradičně Andermatt, kde jsou v provozu dvě třetiny tratí.


Francie - stav sněhu

V provozu jsou Alpe d´Huez, Les 2 Alpes, Val Thorens nebo Tignes. Většina velkých středisek zahájí sezónu 13. prosince, menší střediska pak o předvánočním víkendu.Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!