Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 12. ledna 2015.

Malé, ale rozmanité – a svou pestrost Galtür ještě podtrhuje vyznačením 6 lokalit, které vás nasměrují přesně tam, kam potřebujete.

Ti nejmenší mají v Galtüru Trpasličí svět (Zwergerland), který se nachází přímo u dolní stanice kabinkové lanovky Alpkogelbahn a děti vábí pohádkovými zvířaty, kolotočem, pojízdnými koberci i slalomem. Vstup do tohoto parku je zcela zdarma! My byli v parku svědky projížďky na „ďábelských strojích“, u které se dětem samozřejmě věnoval instruktor.

Starší děti, ale samozřejmě i dospělí, si mohou „obyčejné“ lyžování zpestřit zážitky z Dobrodružného světa (Abenteuerland). Najdete v něm obří slalom, jednoduchou skicrossovou trať nebo tzv. Mysliveckou stezku. Tou je úzká vyježděná pěšina, která se vine mezi stromky – záludně zavřené zatáčky nebo terénní vlnky nejsou výjimkou! Na jejím startu vás kromě myslivce v dřevěné boudě uvítá mluvící kozorožec, který děti poučí o jeho životě v místní krajině. Malé upozornění pro lekavce – kozorožec mluví poměrně nahlas a hlavně když to nečekáte! :-)

Adrenalin v krvi pak můžete nechat stoupat v sektoru zvaném Akční park (Aktionpark), kde čeká jak snowpark, tak tzv. Speedway, což je strmý a přímý úsek sjezdovky s měřením maximální rychlosti. Obě atrakce byly kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám mimo provoz, a tak jsme zcela podlehli sektoru Pistenparadise, tedy Ráji sjezdovek...

Ačkoli název sektoru Pistenparadise zní hlavně jako marketingové kouzlo, pro nás náročné lyžaře to ráj skutečně byl. Galtür sice rozsahem sjezdovek (40 km) nemůže tak úplně konkurovat velikánům, nicméně příjemně členité svahy, které díky „neprofláknutosti“ střediska patří často pouze vám, byly opravdu malým rájem pro naše lyže. Představte si, vlastně spíš si nepředstavte žádné fronty, přidejte bezchybný manšestr a budete mít dlouho na co vzpomínat! Naší nejoblíbenější sjezdovkou se stala přes dva kilometry dlouhá červená pista Kopseeabfahrt, která nás kromě členitého terénu odměňovala i výhledem na horské jezero Kopsee.

A získalo si nás i noční lyžování, které se v Galtüru koná každou středu od 19.30 až do 22.30 hodin. Lyžuje se na červené sjezdovce Sesselbahnabfahrt, která patří s délkou 2,2 km i v alpském měřítku mezi opravdu dlouhé sjezdy pod noční oblohou.

Zbylé dva sektory se zaměřují na lyžaře, kteří mají tento sport spojen opravdu jen s přírodou a s minimální podporou techniky – milovníci freeridu nejspíš neopustí Říši hrdinů (Heldenreich) a běžkaři si přijdou na své v oblasti High and Nordic, která nabídne až 74 km upravovaných tratí.

Ačkoliv Galtür působí jako vesnice na konci světa – a v zimě tomu tak v podstatě je, skoro každý den má pro své návštěvníky připraven program. Kromě nočního lyžování se každou středu můžete účastnit rodinného závodu Rauch, což je obří slalom, když se sčítají časy tří rodinných příslušníků. Odvážnější lyžaři budou mít pak středu spojenou s měřením maximální rychlosti na zmíněné trati Speedway – foto na památku je samozřejmostí. Čtvrtek patří soutěžím pro děti, které se vydají hledat poklad (Geocaching), a v pátek si vaše ratolesti mohou zazávodit v měřeném slalomu.

Neobvyklou atrakcí jsou úterní večerní závody na prknech od sudu (Fassdaubenrennen), kterých jsme se účastnili sice „jen“ jako diváci, ale ani tak jsme se nenudili! Koordinovat jízdu na dřevěných prknech bez hran, s řemínky a pouze s dřevěnou tyčí asi opravdu není jednoduché a koho by nebavilo sledovat, jak „sudaři“ nekontrolovaně vráží do branek...

Během třídenního pobytu ve středisku jsme nenechali zahálet ani naše mlsné jazýčky. V restauraci Faulbrunnalm jsme vyzkoušeli rakouskou klasiku Tiroler Gröstl – směs nakrájených brambor s kousky hovězího a vepřového masa. Typický tyrolský výběr má i menší hospůdka Fluchthornalm, ale nejvíce se nám zalíbilo v baru Addis Abeba, který stojí přímo na konci černé sjezdovky Birkhahnabfahrt – a nás nejprve zlákal na sýrové špecle. V moderně zařízeném baru ovšem nechybí pohodlná křesílka u prosklených zdí, takže se z polední pauzy náhle stala odpolední záležitost!

Snad v každé rakouské vesnici najdete hotel s názvem Post. Ten v Galtüru, umístěný samozřejmě přímo v centru, má velkou výhodu pro ty české lyžaře, pro něž cizí jazyky nejsou nejsilnější stránkou – bude vás totiž obsluhovat český personál. Večer strávíte u příjemné tříchodové večeře poté, co zregenerujete v hotelovém Vitalcentru – v perličkové koupeli nebo v bylinkových saunách.


Proč do Galtüru

Z Prahy se sem dostanete za 6,5 hodiny a za celodenní skipas zaplatíte v hlavní sezoně „podprůměrných“ 36,50 EUR, přičemž děti až do 18 let platí 21,50 eur a senioři nad 60 let pak 30 eur na den. Užijte si prázdné upravené svahy, pobyt si můžete zpestřit zábavním programem a pravé tyrolské aprés-ski si dopřejete v moderním baru Addis Abeba přímo na sjezdovce.

Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


V Rakousku jsme brázdili sjezdovky v oblečení HALTI a na lyžích FISCHER, žádná jízda se samozřejmě neobešla bez helem a brýlí značky SMITH nebo rukavic LEVEL. Videa jsme pořídili s kamerami GOPRO a fotky díky SAMSUNGu. Večerní akce jsme si užívali v oblečení z e-shopu STILAGO.cz.